Żużel. Gdańszczanie znów uczczą pamięć legendy. Pod koniec marca IV Memoriał Henryka Żyto

fot. Paweł Prochowski
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

27 marca zostanie organizowany turniej poświęcony pamięci legendy Wybrzeża Gdańsk – Henryka Żyto. Podobnie jak w poprzednich dwóch edycjach zawodnicy będą rywalizować w turnieju parowym.

 

W gdańskiej imprezie wystąpi siedem drużyn. Oczywiście nie zabraknie duetu złożonego z zawodników miejscowego Zdunek Wybrzeża. Pełną listę startową oraz godzinę rozpoczęcia turnieju trójmiejski klub przedstawi w marcu. Niezależnie od ewentualnych obostrzeń dotyczących wstępu kibiców, przewidziana jest internetowa transmisja z zawodów.

Pierwszym zwycięzcą Memoriału został Krystian Pieszczek. W latach 2019 oraz 2019 triumfowały natomiast duety – odpowiednio Krystian Pieszczek oraz Rasmus Jensen i Andriej Kudriaszow oraz Rasmus Jensen.

Henryk Żyto urodził się 1 listopada 1936 r. w Poniecu pod Lesznem. Karierę żużlową rozpoczął w wieku 17 lat w barwach Unii. Największy sukces osiągnął w 1961 roku, gdy zdobył brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Polski oraz złoty medal Drużynowych Mistrzostw Świata. Dwa lata później sięgnął po tytuł Indywidualnego Mistrza Polski.

W 1965 roku, w wieku 29 lat, przeniósł się do Gdańska. W barwach GKS Wybrzeże spędził kolejnych 15 sezonów i przyczynił się do dwukrotnego zdobycia dwóch srebrnych medali Drużynowych Mistrzostw Polski. W 1972 roku zajął 4. miejsce w finale indywidualnych mistrzostw kraju.

Rekordowo długą na tamte czasy karierę, Henryk Żyto zakończył w czerwcu 1981 r. W Gdańsku pracował z drużyną i szkółką młodzieżową jako trener i instruktor. Za swoje osiągnięcia został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 7 marca 2018 r., został pochowany na cmentarzu Srebrzysko. Jego syn, Piotr Żyto, również był żużlowcem i trenerem Wybrzeża. Obecnie jest szkoleniowcem Falubazu Zielona Góra.

źródło: informacja prasowa