Żużel. Rezygnacja ze spotkań przy sztucznym świetle? „Jedyna realna możliwość wdrożenia oszczędności”

fot: Tomasz Rosochacki
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Nie jest tajemnicą, że kluby żużlowe czeka wymagający rok pod kątem finansowym. Za sprawą trudnej sytuacji gospodarczej i podwyżek kluby poszukują oszczędności. Coraz więcej mówi się o tym, aby wydatki na prąd ograniczyć poprzez rezygnację ze spotkań przy sztucznym świetle. O tym, że jest to jedyna możliwość wdrożenia oszczędności mówi m.in. klub z Gdańska.

 

Kluby zużywają najwięcej prądu oczywiście podczas meczów. Wymagania telewizji, z uwagi na jakość transmisji, są takie, aby oświetlenie było włączone także podczas spotkań rozgrywanych. Co ważne, światła są wymagane nie tylko podczas wieczornych meczów.

– Wysokość rachunków za energię elektryczną zużywaną przez klub wyniosła w tym roku ok. 29 tys. zł, z czego ok. 20 tys. zł pochłonął koszt oświetlenia obiektu podczas ośmiu meczów ligowych – mówi nam Rafał Sumowski, rzecznik prasowy Wybrzeża, w rozmowie z serwisem Trójmiasto.pl.

Według najnowszych kryteriów wymagane oświetlenie na meczach eWinner 1. Ligi to minimum 1200 luxów na tor i 900 luxów w parku maszyn i linii ustawienia zawodników. – W kwestii cen energii i mediów największy wydatek stanowi każdorazowe obligatoryjne oświetlenie stadionu podczas meczów ligowych, nawet jeśli nie są rozgrywane wieczorem. Jest to jednak regulaminowy wymóg wprowadzony przez władze rozgrywek w porozumieniu z telewizją – dodaje rzecznik gdańskiego klubu.

Czy władze rozgrywek i telewizja przystaną na oszczędnościowe propozycję? Na razie to pytanie pozostaje zagadką. Ważne jest jednak to, że oszczędności w ten sposób szukają nie tylko ekipy żużlowe. Pomysł pojawił się również w piłkarskiej PKO Ekstraklasie.

– Rezygnacja z rozgrywania spotkań przy sztucznym oświetleniu jest w naszej opinii jedyną realną możliwością wdrożenia oszczędności, jeśli chodzi o zużycie energii. Jednocześnie taka decyzja leży wyłącznie w gestii władz rozgrywek – podkreśla Rafał Sumowski.

Dodajmy, że w tej sprawie kontaktowaliśmy się już m.in. z PGE Ekstraligą. Usłyszeliśmy, że władze rozgrywek są w stałym kontakcie z klubami w zakresie rosnących kosztów organizacji meczów. Wiele w tej kwestii zależy od ramówek poszczególnych stacji, które są przygotowywane.

CZYTAJ TAKŻE:

Żużel. Czy podwyżki cen energii wpłyną na organizowanie meczów przy sztucznym oświetleniu? – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Żużel. O akceptacji siebie i środowiska. Pasja Taia Woffindena do tatuaży – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)