Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Rekordowy kontrakt telewizyjny PGE Ekstraligi niesie za sobą ciekawe rozwiązania. Część z kilkuset milionów złotych zostanie przeznaczona na szkolenie młodzieży, a w tym celu m.in. zostaną utworzone nowe rozgrywki pod nazwą „U24 Ekstraliga”. Spółka zarządzająca rozgrywkami przedstawiła w środę plan na najbliższe lata.

 

Od sezonu 2022 ekstraligowcy będą musieli posiadać zespół rezerw – będzie to jeden z wymogów licencyjnych. Drugie drużyny nie będą rywalizowały w 2. Lidze Żużlowej, a w osobnych rozgrywkach, które będą nosić nazwę „U24 Ekstraliga”.

– Mecze drugich zespołów rozgrywane będą na torach ekstraligowych, obowiązywał będzie na nich osobny regulamin rozgrywek oraz co najważniejsze – limit wieku dla zawodników uczestniczących, który wyniesie 24 lata. W rozgrywkach U24 Ekstraliga nie będą mogli startować tzw. goście. W kadrze klubu w trakcie sezonu będzie musiało znajdować się minimum 8 zawodników do 24 roku życia, w tym minimum 4 krajowych zawodników młodzieżowych. Do drugiej drużyny będą mogli być zgłaszani i będą mogli brać udział w meczach także zawodnicy, którzy ukończyli 15. rok życia – czytamy w komunikacie ligi.

Ekstraliga wprowadza ograniczenia, żeby zawody w U24 Ekstralidze nie były jednostronne. W nowych rozgrywkach nie będą mogli jeździć żużlowcy, którzy spełniają kryterium U24, ale w PGE Ekstralidze osiągnęli średnią powyżej 1,499 punktu na bieg. To rozwiązanie wydaje się rozsądne, ale nie wiadomo, jak będą traktowani najzdolniejsi młodzieżowcy, którzy będą mieli większą średnią niż 1,5 punktu na wyścig. Niewykluczone, że „młode” mecze będą rozgrywane przed rywalizacją seniorską, ale jedno z założeń głosi, że żużlowiec jednego dnia nie będzie mógł startować w pierwszej i drugiej drużynie.

Stworzono także piramidę szkolenia. – Już od 6. roku życia będzie można trenować w klasie pit bike, a w klubach będzie stworzone odpowiednie zaplecze personalne, techniczne i sprzętowe do prowadzenia szkolenia we wszystkich kategoriach wiekowych. Założenia szkoleniowe opracowało pięciu trenerów: Stanisław Chomski – klasa 500 ccm, Rafał Dobrucki – klasa 250 ccm/500 ccm, Robert Kościecha – klasa 250 ccm/500 ccm, Jacek Woźniak – klasa 125 ccm/mini żużel i Marcin Wójcik – klasa pit bike – głosi komunikat spółki zarządzającej rozgrywkami.

Jak ma wyglądać tak piramida? W klasie pit bike treningi będzie można zaczynać od 6. roku życia, a zawody będą przeznaczone dla adeptów w wieku od 8 do 10 lat. Miniżużel (klasa 125 ccm) – treningi od 8. roku życia, zawody dla 10- i 12-latków. Kolejny etap do klasa 250 ccm (nabory od 11. roku życia, zawody dla 13- i 14-latków) i dorosły speedway (500 ccm) – nabór od 14. roku życia, turnieje młodzieżowe od 15. roku życia, pozostałe zawody od 16. urodzin. Piramida szkoleniowa zakłada również powstanie Akademii Trenerskiej Sportu żużlowego i metodyki szkolenia adeptów każdej z klas.

To strategia PGE Ekstraligi na najbliższe lata, ale nie musi to być ostateczny jej kształt. Zanim zapadną finalne decyzje, kluby mogą zgłaszać swoje uwagi.