Liczba tygodnia

Kliknij→

Tyle punktów po dwóch turniejach IMP mają Bartosz Zmarzlik oraz Dominik Kubera

LICZBA TYGODNIA LOTTO

Tyle punktów po dwóch turniejach IMP mają Bartosz Zmarzlik oraz Dominik Kubera
fot. Łukasz Forysiak / PGE Ekstraliga
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Moje Bermudy Stal Gorzów pokonała Marwis.pl Falubaz Zielona Góra w drugim niedzielnym spotkaniu PGE Ekstraligi. Mimo bardzo słabego wejścia w mecz, ekipa z północy województwa lubuskiego rozszyfrowała tor przy W69 i triumfowała 50:40. Najlepszymi zawodnikami pojedynku byli Bartosz Zmarzlik (17 punktów) i Patryk Dudek (16 oczek).

Przed 101. Derbami Ziemi Lubuskiej zdecydowanie lepiej stały notowania przyjezdnych. Gorzowianie zaprezentowali się ze świetnej strony w dotychczasowych pojedynkach z Fogo Unią Leszno, Motorem Lublin oraz ZOOleszcz DPV Logistic GKM-em Grudziądz, zdobyli w nich komplet punktów i przewodzili w tabeli PGE Ekstraligi. Zielonogórzanie natomiast mieli na koncie tylko wygraną z grudziądzanami. Kibiców gospodarzy szczególnie martwić mogła ostatnia porażka z Motorem Lublin, którą żółto-biało-zieloni ponieśli na domowym obiekcie.

Początek starcia pokazał jednak, że Stalowcy będą mieli trudną przeprawę przy W69. W pierwszej serii startów indywidualne zwycięstwo w ekipie gości przywiózł tylko Bartosz Zmarzlik. Falubaz odniósł bardzo ważne wygrane w drugim i czwartym wyścigu. Najpierw Fabian Ragus i Nille Tufft wykorzystali wykluczenie Wiktora Jasińskiego i pewnie ograli Kamila Pytlewskiego. Chwilę później Tufft był z kolei doparowym Maxa Fricke’a. Po znakomitym starcie 20-letni debiutant dzielnie bronił się przed Rafałem Karczmarzem i dzięki temu mógł dopisać sobie po biegu kolejną dwójkę z bonusem. Przed pierwszą przerwą gospodarze prowadzili już 16:8.

Stanisław Chomski nie chciał czekać z rezerwami taktycznymi i błyskawicznie posłał w bój Bartosza Zmarzlika. Mistrz świata i Martin Vaculik byli zdecydowanymi faworytami rywalizacji z Patrykiem Dudkiem i Damianem Pawliczakiem, ale doznali sensacyjnej porażki. Dudek znakomicie rozegrał start do wyścigu i po ostrym starciu z Vaculikiem wysforował się na prowadzenie. Ulubieńca żółto-biało-zielonych ścigał Zmarzlik, jednak nie był w stanie go wyprzedzić. Straty gorzowian w szóstej gonitwie zmniejszyli Anders Thomsen i Szymon Woźniak. Tym razem to zawodnicy Falubazu, czyli duet Zagar-Ragus, nie mieli zbyt wiele do powiedzenia i goście zanotowali pierwsze drużynowe zwycięstwo.

W drugą połowę zawodów znacznie lepiej weszli wicemistrzowie Polski. Po kolejnej zmianie Karczmarza i pewnym triumfie Thomsena oraz Vaculika przewaga zielonogórskiego zespołu stopniała do zaledwie dwóch oczek. Żółto-niebiescy mieli kolejne powody do radości już chwilę później. W biegu dziewiątym Thomsen i Woźniak nie dali szans parze Fricke-Protasiewicz, a w dziesiątym Zmarzlik odegrał się Dudkowi i poprowadził Stal do wygranej 4:2. Po dziesięciu wyścigach widać było, że Stalowcy znaleźli odpowiednie ustawienia na zielonogórski tor. W trzeciej serii byli lepsi aż o 10 punktów i prowadzili 32:28.

Następny cios podopieczni trenera Chomskiego wyprowadzili w biegu jedenastym. Co ciekawe, swoją cegiełkę do zwycięstwa gorzowian dołożył w tym biegu Rafał Karczmarz, który czekał na szansę od czwartego wyścigu. Zwycięstwo gorzowian stało się pewne już przed biegami nominowanymi. Cenny triumf w lubuskich derbach przypieczętowała para Zmarzlik-Vaculik. Przyjacielski duet bez większych problemów przywiózł za plecami Fricke’a i Zagara.

W biegach nominowanych Piotr Żyto zdecydował się na nietypowy ruch. Szkoleniowiec posłał w bój Jana Kvecha, czyli rezerwowego, który niemal cały mecz spędził w parkingu. Jak się okazało, był to dobry ruch, ponieważ Czech minął na trasie Szymona Woźniaka i wraz z Patrykiem Dudkiem dał zielonogórzanom kolejną wygraną 4:2. W ostatnim biegu zwycięstwo wywalczyli przyjezdni. Zmarzlik znów dojechał do mety przed Dudkiem i starcie zdecydowanych bohaterów niedzielnego meczu zakończyło się rezultatem 2:1 dla kapitana gorzowian.

Derbowy mecz potwierdził, jak silnymi armatami dysponują w tym sezonie gorzowianie. Od szóstej gonitwy Stalowcy co chwilę wyprowadzali ciosy, a żużlowcy Falubazu nie byli w stanie na nie odpowiedzieć tak, aby toczyć wyrównany pojedynek. W drużynie gości zawiedli właściwie tylko juniorzy. Sporo powodów do zmartwień ma natomiast Piotr Żyto, który musi być rozczarowany wynikami Mateja Zagara i Piotra Protasiewicza.

5. kolejka PGE Ekstraligi:

Marwis.pl Falubaz Zielona Góra – Moje Bermudy Stal Gorzów 40:50

Marwis.pl Falubaz: Piotr Protasiewicz 1+1 (0,1*,0,0,-), Max Fricke 7 (3,2,1,1,0), Patryk Dudek 16 (3,3,2,3,3,2), Damian Pawliczak 4 (2,1,0,1), Matej Zagar 3+1 (1*,1,1,0,-), Nile Tufft 4+2 (2*,2*,0), Fabian Ragus 4 (3,0,1), Jan Kvech 1 (1).

Moje Bermudy Stal: Szymon Woźniak 9+2 (2,2*,2*,3,0), Anders Thomsen 12 (0,3,3,3,2,1), Martin Vaculik 7+3 (1*,0,2*,2*,2), Rafał Karczmarz 3+1 (1,-,-,2*,), Bartosz Zmarzlik 17 (3,2,3,3,3,3), Wiktor Jasiński 1 (w,0,0,1,), Kamil Pytlewski 1 (1,-,0), Markus Birkemose NS.

Bieg po biegu:

1. DUDEK, Woźniak, Vaculik, Protasiewicz 3:3

2. RAGUS, Tufft, Pytlewski Jasiński (w/w2) 5:1 (8:4)

3. ZMARZLIK, Pawliczak, Zagar, Thomsen 3:3 (11:7)

4. FRICKE, Tufft, Karczmarz, Jasiński 5:1 (16:8)

5. DUDEK, Zmarzlik, Pawliczak, Vacluk 4:2 (20:10)

6. THOMSEN, Woźniak, Zagar, Ragus 1:5 (21:15)

7. ZMARZLIK, Fricke, Protasiewicz, Jasiński 3:3 (24:18)

8. THOMSEN, Vaculik, Zagar, Tufft 1:5 (25:23)

9. THOMSEN, Woźniak, Fricke, Protasiewicz 1:5 (26:28)

10. ZMARZLIK, Dudek, Jasiński, Pawliczak 2:4 (28:32)

11. WOŹNIAK, Karczmarz, Pawliczak, Protasiewicz 1:5 (29:37)

12. DUDEK, Thomsen, Ragus, Pytlewski 4:2 (33:39)

13. ZMARZLIK, Vaculik, Fricke, Zagar 1:5 (34:44)

14. DUDEK, Vaculik, Kvech, Woźniak 4:2 (38:46)

15. ZMARZLIK, Dudek, Thomsen, Fricke 2:4 (40:50)

Sędziował: Paweł Słupski

Widzów: mecz bez publiczności