Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Co za emocje w derbach kujawsko-pomorskich przy Hallera 4 w Grudziądzu! Gospodarze przegrywali od początku spotkania, by tuż przed biegami nominowanymi wyjść na jednopunktowe prowadzenie. Jak widać, i bez Jasona Doyle’a podopieczni Roberta Kościechy byli w stanie dogonić torunian. Przed ostatnim wyścigiem grudziądzanie prowadzili 42:41, ale swoje prowadzenie potwierdzili podwójnym zwycięstwem w ostatniej gonitwie! ZOOleszcz GKM wychodzi zwycięsko z derbów, zabierając 47 punktów. 42 jadą do Torunia. Max Fricke (14 punktów) i Wadim Tarasienko (11+3) ojcami zwycięstwa. Dla torunian najlepiej punktował Emil Sajfutdinow, autor 11 oczek.

 

 

Już w pierwszym łuku pierwszego wyścigu podopieczni Piotra Barona nie dali szans gospodarzom. Patryk Dudek jako pierwszy uruchomił sprzęgło, a w jego ślady poszedł Wiktor Lampart. Gospodarze nie mogli już dogonić zawodników w białym i żółtym kasku. Niemal tym samym zrewanżowali się juniorzy gospodarzy w drugim ściganiu, bo to oni lepiej ruszyli spod taśmy. Między duet Małkiewicz-Łobodziński wmieszał się jednak Mateusz Affelt, zmniejszając rozmiary ich zwycięstwa. Pechowo dla Kacpra Pludry rozpoczął się trzeci bieg, bowiem upadł on na tor w pierwszym łuku, kiedy został trącony przez rywala. Paweł Słupski uznał jednak, że wszyscy czterej zawodnicy wystąpią w drugim podejściu. Kiedy ta druga wersja wyścigu się rozpoczęła…sytuacja wyglądała dość podobnie. Emil Sajfutdinow ruszył najlepiej spod taśmy…a Pludra znów upadł, wpadając w kałużę na pierwszym łuku i zahaczając o motocykl Roberta Lamberta. Tym razem jednak Paweł Słupski nie był wyrozumiały i wykluczył Pludrę z dalszej rywalizacji. W trzeciej wersji wyścigu początkowo szansy nikomu nie dał Max Fricke, jednak zobaczył wkrótce przed sobą Emila Sajfutdinowa. Serię zamknęło podwójne zwycięstwo duetu Łobodziński-Tarasienko, którzy nie dali szans rywalom. Dzięki temu udało im się dogonić torunian, bo w tym momencie na tablicy wyników widniał rezultat 12:12.

Piąte ściganie należało do Pawła Przedpełskiego, na konto którego wpadły trzy punkty. Wiktor Lampart, jadący na drugim miejscu, musiał odpierać ataki przeciwników. Wyjątkowo ułożył się wyścig szósty, który ukończyło tylko dwóch zawodników. Na starcie na skutek defektu został Kevin Małkiewicz, za to do przodu popędził Wadim Tarasienko. Za jego plecami przez cały czas czyhał Patryk Dudek. Drugie okrążenie okazało się pechowe dla Roberta Lamberta, którego motocykl odmówił posłuszeństwa. Ostatecznie to Rosjanin przeciął linię mety jako pierwszy. Siódmy bieg to kolejny popis Emila Sajfutdinowa, który minął obu rywali. Fricke i Tarasienko byli lepsi po starcie, jednak obaj musieli uznać wyższość Sajfutdinowa właśnie. Remis oznaczał 19:22 na korzyść torunian na koniec serii.

Kolejny fragment spotkania goście rozpoczęli od mocnego uderzenia, czyli zwycięstwa pary Przedpełski-Lampart. Bardzo ciekawe widowisko stworzyli Robert Lambert i Max Fricke, walcząc o zwycięstwo w dziewiątej odsłonie. Ostatecznie to Australijczyk zgarnął trójkę, a za jego plecami do mety przyjechali torunianie. Jaimon Lidsey popędził do przodu w dziesiątej odsłonie zmagań, a po zewnętrznej szalał Kacper Pludra, jednak wystarczyło to tylko na trzecią pozycję. Po walce z nim na drugie miejsce wdarł się Emil Sajfutdinow, zmniejszając rozmiary biegowej przegranej torunian do 2:4. Taki wynik oznaczał 27:32 na korzyść torunian po 2/3 zawodów.

Pierwszy łuk jedenastego biegu zwiastował podwójną wygraną gospodarzy, bo Patryk Dudek nie miał szans w starciu z obydwoma grudziądzanami. Robert Lambert przebudził się w dwunastym ściganiu i prowadził od startu do mety. Za jego plecami przyjechał do mety duet gospodarzy. Serię zamknął kolejny udany start Gołębi, czyli Wadima Tarasienki i Kacpra Pludry. Jednego okrążenia potrzebował Emil Sajfutdinow, by przedrzeć się na drugą lokatę. To sprawiło, że miejscowi wygrali 4:2 i wobec wyniku 39:38 przed biegami nominowanymi po raz pierwszy wyszli na prowadzenie w meczu.

Bieg czternasty zaczął się od imponującego startu torunian, z tyłu został Jaimon Lidsey…okazało się, że był to falstart Australijczyka, który dotknął taśmy i został wykluczony z powtórki. W jego miejsce musiał pojawić się Kacper Łobodziński. W powtórce bardzo dobrze ruszył Robert Lambert, a ciekawe widowisko stworzyli z początku Kacper Łobodziński i Paweł Przedpełski, tasujący się na drugim miejscu. Ostatecznie jadąc na trzecim miejscu, Przedpełski popełnił błąd i upadł. Został wykluczony z trzeciej już wersji tego wyścigu. W ponownym starcie Robert Lambert nie miał kłopotu z pokonaniem gospodarzy, co dawało torunianom upragnuony remis biegowy. Grudziądzanie mieli jeden punkt zapasu (42:41), co dawało kibicom najlepsze możliwe rozwiązanie, czyli emocje do samego końca! W tym ostatnim wyścigu Max Fricke i Wadim Tarasienko nie pozostawili wątpliwości, kto jest górą w tym meczu. Dzięki rezultatowi 5:1 zakończyli mecz wynikiem 47:42 na swoją korzyść.

6.kolejka PGE Ekstraligi

ZOOleszcz GKM Grudziądz-KS Apator Toruń 47:42

ZOOleszcz GKM: Max Fricke 14 (1,2,2,3,3,3), Wadim Tarasienko 11+3 (2*,3,1*,0,3,2*), Jaimon Lidsey 5 (0,0,0,3,2,w), Kacper Pludra 6+1 (w,1,1,2*,1,1), zastępstwo zawodnika, Kacper Łobodziński 5 (1,3,1,2), Kevin Małkiewicz 4+1 (3,d,1*), Jan Przanowski NS

KS Apator: Patryk Dudek 7+1 (3,2,1*,1,0), Robert Lambert 9 (1,w,2,3,3), Wiktor Lampart 6+3 (2*,2*,2*,0), Paweł Przedpełski 7 (1,3,3,0,w), Emil Sajfutdinow 11 (3,3,2,2,1), Krzysztof Lewandowski 0 (0,0,0), Mateusz Affelt 2 (2,0,0), Antoni Kawczyński NS

Bieg po biegu:

1. DUDEK, Lampart, Fricke, Lidsey 1:5

2. MAŁKIEWICZ, Affelt, Łobodziński, Lewandowski 4:2 (5:7)

3. SAJFUTDINOW, Fricke, Lambert, Pludra (w) 2:4 (7:11)

4. ŁOBODZIŃSKI, Tarasienko, Przedpełski, Lewandowski 5:1 (12:12)

5. PRZEDPEŁSKI, Lampart, Pludra, Lidsey 1:5 (13:17)

6. TARASIENKO, Dudek, Małkiewicz (d/start), Lambert (d) 3:2 (16:19)

7. SAJFUTDINOW, Fricke, Tarasienko, Affelt 3:3 (19:22)

8. PRZEDPEŁSKI, Lampart, Łobodziński, Lidsey 1:5 (20:27)

9. FRICKE, Lambert, Dudek, Tarasienko 3:3 (23:30)

10. LIDSEY, Sajfutdinow, Pludra, Lewandowski 4:2 (27:32)

11. FRICKE, Pludra, Dudek, Przedpełski 5:1 (32:33)

12. LAMBERT, Lidsey, Małkiewicz, Affelt 3:3 (35:36)

13. TARASIENKO, Sajfutdinow, Pludra, Lampart 4:2 (39:38)

14. LAMBERT, Łobodziński, Pludra, Lidsey (t), Przedpełski (w) 3:3 (42:41)

15. FRICKE, Tarasienko, Sajfutdinow, Dudek 5:1 (47:42)

Sędziował: Paweł Słupski