David Bellego. Foto: KŻ Orzeł Łódź
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

David Bellego to dwieście osiemnasty obcokrajowiec, ale dopiero drugi w historii francuski żużlowiec w polskiej Ekstralidze. Pierwszym był Philippe Bergé, który reprezentował ROW Rybnik w sezonie 1993. W tym właśnie roku, 15 maja, urodził się David.

 

W moich zbiorach Bellego po raz pierwszy pojawia się jako indywidualny mistrz Francji w 2010 roku. W dwurundowym czempionacie zajmuje 3. miejsce w Lamothe-Landerron i wygrywa w Mâcon. Rok później jest 10. w klasyfikacji, ale startuje tylko w pierwszej rundzie (3. miejsce). Niebawem debiutuje na Wyspach w barwach Glasgow Tigers, z którym wygrywa Premier League (wystąpił w 12 meczach na przełomie września i października).

Kolejne trzy sezony spędza w Berwick. Z Bandytami wygrywa Mistrzostwa Czwórek Premier League w 2012 roku. W latach 2012-16 regularnie zdobywa powyżej 200 punktów w Premier League, kilkukrotnie pojawia się jako gość w Elite League. Najlepszy sezon notuje w barwach Redcar (2016) ‒ zostaje najlepszym jeźdźcem zespołu i z 12 (2,3,1,3,3) punktami zajmuje 3. miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Premier League w Sheffiled (za Simonem Steadem i Samem Mastersem), a kilka dni później staje obok Thomasa Jørgensena i Ricky’ego Wellsa na najniższym stopniu podium w najstarszym turnieju żużlowym rozgrywanym w Wielkiej Brytanii ‒ Teeside Silver Helmet, który po raz pierwszy odbył się w Middlesbrough w 1928 roku (wcześniej niż pardubicka Zlatá Přilba). W sezonie 2017 roku przenosi się ligę wyżej ‒ w pierwszym roku startów w Premiership zdobywa złoto w barwach Swindon Robins, kolejnym mniej prestiżową Elite Shield (również ze Swindon). W ostatnim sezonie startów na Wyspach, po kilku nieudanych meczach w barwach Ipswich wraca do Swindon. W tym samym roku debiutuje w Elitserien w składzie Masarny, z którą zdobywa złoto w covidowym sezonie 2020. Od 2016 roku pokazuje się w lidze w Danii, w sezonach 2017 i 2021 zalicza pełny sezon w zespole GSK Liga z Grindsted. Regularnie zdobywa dwucyfrówki w rodzimej lidze FNS. Od sezonu 2015 David Bellego pojawia się w barwach drugoligowych polskich zespołów, po dwóch latach staje się filarem zespołów z Krosna i Poznania, następne dwa sezony spędza w 1. Lidze w Bydgoszczy ‒ w 2020 roku zajmuje 3. miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach 1. Ligi (za Ljungiem i Klindtem), zeszłym sezonie ze średnią 2,292 zostaje najskuteczniejszym zawodnikiem za zapleczu Ekstraligi.

Poniżej dotychczasowe wyniki Davida Bellego w ligach:

W sezonie 2013 David Bellego odnosi pierwszy sukces na arenie międzynarodowej ‒ z kompletem punktów wygrywa półfinał IMEJ w Mâcon, w finale w Güstrow zdobywa 12 (1,3,3,2,3) punktów i odbiera brązowy medal, stojąc na podium wraz z Mikkelem Michelsenem i Andžejsem Lebedevsem. Rok później w finale IMEJ w Rybniku triumfuje Václav Milík, a Bellego zajmuje 7. miejsce zdobywając 9 (3,2,2,1,1) punktów. W tymże sezonie 2014, ostatnim w gronie juniorów, udaje mu się przebrnąć przez eliminacje IMŚJ i w trzyrundowym cyklu z 17 punktami (Lonigo ‒ 2, Ostrów ‒ 8, Pardubice ‒ 7) zajmuje ostatecznie 11. miejsce.

Po kilku latach nieudanych prób, w sezonie 2019 awansuje do cyklu turniejów finałowych Indywidualnych Mistrzostw Europy (SEC), które kończy na 15. miejscu. W następnych roku zajmuje 6. miejsce w klasyfikacji generalnej, a w zeszłym sezonie wystąpił tylko w ostatnim turnieju. Znacznie gorzej idzie mu w eliminacjach do Speedway Grand Prix, w których jedynie w sezonach 2018 i 2019 dociera do Grand Prix Challenge, ale notuje w nich słabe wyniki. W covidowym sezonie 2020 francuska federacja do GP Challenge w Goričan nominowała Dimitriego Bergé, w zeszłym sezonie nie stanął do eliminacji z powodu kontuzji.

Poniżej dotychczasowe wyniki Davida Bellego w IMŚ / IME:

W Mistrzostwach Europy Par David Bellego oraz Dimitri Bergé dwukrotnie zdobywają brązowy medal (2017, 2020), rok temu w Mâcon Francuzi w tym samym składzie pierwszy raz w historii stają na najwyższym stopniu podium w tych rozgrywkach. Bellego jest także liderem francuskiego zespołu Trójkolorowych w Speedway of Nations w ubiegłym sezonie ‒ w półfinale w Daugavpils zdobywa 15 (4,3,0,4,4,0) punktów i zwycięża w wyścigu o awans, w Manchesterze w pierwszym dniu uzyskuje 15+1 (3,2*,3,–,4,3) punktów, w drugim 19 (4,4,4,3,4,0).

W ostatnich latach David Bellego staje także na podium w kilku turniejach indywidualnych – w 2018 roku zajmuje 3. miejsce w I rundzie Diamond Cup w Lamothe-Landerron, w 2019 wygrywa Night of the Fights w Cloppenburgu i Pfingstpokal w Güstrow, w 2020 i 2021 zdobywa tytuł Indywidualnego Mistrza Francji.

29-letni obecnie Francuz notuje ciągły progres wyników od początku swojej kariery. Potrafi dobrze wyjść spod taśmy (62% skuteczności na starcie, 10. miejsce w lidze), potrafi atakować i wyprzedzać (bilans +4 na dystansie ‒ dane z zeszłego sezonu w 1. Lidze za gurustats.pl), ma zatem atuty, by na dłużej zadomowić się w Ekstralidze. Być może zawodnika z numerem 415 ujrzymy niebawem w cyklu SGP, co mogłoby mieć niebagatelne znaczenie w kontekście działań marketingowych i geografii speedwaya.

KAROL PŁONKA