Żużel. Darija Pavlic: Gorican chce pozostać na mapie GP na dłużej. Jesteśmy dumni z tego, jak postrzegany jest nasz obiekt (WYWIAD)

fot. Instagram Darija Pavlic
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

30 kwietnia zostanie otwarty nowy rozdział w historii indywidualnych mistrzostw świata. Właśnie tego dnia odbędzie się pierwsza impreza Grand Prix pod rządami Discovery Sports Events. Symbolicznym miejscem dla nowego promotora będzie Gorican, gdzie zostanie rozegrany premierowy turniej cyklu 2022. O powrocie wielkiej imprezy do chorwackiej miejscowości porozmawialiśmy z jedną z organizatorek kwietniowego Grand Prix, Dariją Pavlic.

 

Na początku naszej rozmowy chciałbym pogratulować środowisku związanemu z żużlem w Gorican powrotu na mapę cyklu Grand Prix. Co sprawiło, że kibice musieli czekać na rundę GP w Chorwacji od sezonu 2013?

Nasi fani naprawdę kochają żużel, więc nie mieli nic przeciwko, aby w poprzednich latach zamiast Grand Prix odbywały się na naszym torze chociażby turnieje eliminacyjne do Indywidualnych Mistrzostw Świata czy Europy. Mieliśmy też okazję organizować duże imprezy Grand Prix Challenge i odnotowywaliśmy na nich świetną frekwencję. Mamy naprawdę dobrą lokalizację, świetny tor i niesamowity zespół organizatorów, więc przyszedł czas, aby zawrzeć umowę na organizowanie najważniejszych zmagań żużlowych na świecie.

DCIM/100GFRNT/DJI_1837.JPG

Wspomniałaś o turniejach Grand Prix Challenge. Jak oceniacie w Gorican te imprezy, które odbyły się w 2019 i 2020 roku?

GP Challenge to najbardziej ekscytująca impreza w roku. Nie ma żadnego kolejnego turnieju, w którym zawodnicy mogliby poprawić swoje wyniki i awansować do Grand Prix. Jeden wieczór i 20 biegów to wszystko, co otrzymują zawodnicy. Z pewnością więc dają z siebie w tych wyścigach wszystko. Staraliśmy się zapewnić żużlowcom jak najlepsze warunki. Tor był doskonały, a całe wydarzenie zostało naprawdę profesjonalnie zorganizowane, a także zrelacjonowane na żywo w telewizji. Myślę, że zawodnicy czują się u nas jak w domu i jesteśmy dumni, że jesteśmy określani „rodzinnym miejscem”.

Umowa na organizację turniejów Grand Prix pod władzami Discovery została podpisana tylko na sezon 2022?

Na razie jest to tylko jeden sezon, ale chcemy postać na tej mapie na dłużej. Ważne jest to, abyśmy ciągle się rozwijali i nadążali za resztą. Jest to szczególnie istotne w obecnych czasach, kiedy mamy do czynienia z pandemią. Żużel jest ważną częścią turystyki naszej żupanii medzimurskiej (okręg administracyjny w Chorwacji – dop.red.) a nasi fani zasługują na świetne wyścigi i wspaniałe imprezy.

Co zmieniło się na stadionie od ostatniego turnieju Grand Prix w Gorican?

Pozwolę sobie zacytować Armando Castagnę, szefa Komisji Wyścigów Torowych FIM. „To najbardziej praktyczny stadion żużlowy na świecie”. Modernizujemy go od czasu do czasu, ale założenie jest ciągle takie samo – fantastyczny tor, udogodnienia dla zawodników, którzy mają do dyspozycji świetne boksy i padok, wysoki standard dla widzów na trybunach, przestronny parking oraz łatwy dojazd na stadion. Jesteśmy dumni z tego, jak teraz jest postrzegany nasz obiekt. Szczególnie cieszymy się z tego, że jest on pierwszym wyborem zawodników na pierwsze treningi w sezonie.

Jakie wrażenie wywarł na Was nowy promotor cyklu – firma Discovery Sports Events?

Discovery Sports Events to bardzo profesjonalny zespół ludzi z dużym doświadczeniem w dziedzinie sportu i organizacji wydarzeń. Damy z siebie wszystko we współpracy z nimi, aby SGP było niezapomniane zarówno dla fanów na stadionie, jak i fanów przed telewizorami.

A co władze żużla z Gorican sądzą o nowej wizji Grand Prix przedstawionej przez Discovery?

To jest coś nowego dla każdego. Jesteśmy podekscytowani, ale też wiemy, ile czeka nas pracy i wysiłku. Jesteśmy z nimi w kontakcie i myślę, że prawdziwa praca zacznie się już po Świętach Bożego Narodzenia, 30 kwietnia jest już tuż za rogiem.

To duże wyróżnienie być pierwszym turniejem w erze Discovery?

To trochę przerażające, ale i ekscytujące. Wiemy, czym jest Speedway Grand Prix i jak organizuje się te zawody, ale nikt z nas nie pracował jeszcze z Discovery Sports Events i nie doświadczył tej „nowej wizji żużla”. Będziemy pierwsi, a potem zapytacie się nas, jak to było (śmiech – dop.red.). Mogę zapewnić, że jesteśmy gotowi na sporo ciężkiej pracy, aby zagwarantować najlepsze możliwe otwarcie sezonu Grand Prix.

To historyczne wydarzenie będzie również uroczystym pożegnaniem Juricy Pavlica?

Nie będzie ścigał się w tym GP, ale zdecydowanie zasługuje na wspaniały wyścig pożegnalny! Jestem pewna, że znajdziemy dobrą datę i zaprosimy wszystkich jego żużlowych kolegów i przyjaciół do świętowania końca kariery tak, jak na to zasługuje. Jurica dał wiele temu sportowi, a zwłaszcza sportowi motocyklowemu w Chorwacji. Miał szczęście, że mógł przestać się ścigać w momencie, kiedy chciał i poczuł, że nadszedł właściwy czas na pożegnanie.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję również.

Rozmawiał BARTOSZ RABENDA