Na czele Bartosz Zmarzlik. fot. Jędrzej Zawierucha
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Miniony sezon był kolejnym w ostatnich latach, w którym najskuteczniejszy żużlowiec reprezentował inną ekipę niż Drużynowy Mistrz Polski. Tym razem po tytuł najlepszego zespołu w kraju sięgnęła Betard Sparta Wrocław, a najwyższą średnią wykręcił Bartosz Zmarzlik. W XXI wieku to już 16 taki przypadek.

 

Na początku obecnego stulecia w najwyższej lidze w Polsce rządził Ryan Sullivan. Australijczyk był liderem Włókniarza Częstochowa i w sezonach 2001-2002 wykręcał średnią powyżej 2,6 punktu na bieg. Lwy w tych latach nie zdobyły jednak ani jednego medalu. Co ciekawe, złoto trafiło do ekipy spod Jasnej Góry w 2003 roku, kiedy najskuteczniejszym zawodnikiem był Tomasz Gollob z Polonii Bydgoszcz. Wtedy Sullivan został sklasyfikowanym na piątej pozycji, ale tuż za nim uplasowali się inni zawodnicy Włókniarza – Sebastian Ułamek, Rune Holta i Andreas Jonsson.

Po raz pierwszy w XXI wieku najskuteczniejszy zawodnik reprezentował barwy mistrzów Polski w sezonie 2005. Wtedy najlepiej w lidze ponownie punktował Gollob. Mistrz świata z 2010 roku liderował piekielnie mocnej Unii Tarnów i zakończył zmagania z wynikiem 2,440 punktu na bieg. Rok wcześniej wynik o niemal 0,3 punktu wyższy rezultat zanotował reprezentujący wówczas Polonię Bydgoszcz Andreas Jonsson, ale tytuł także powędrował do Unii.

Tytuły DMP i najskuteczniejszego zawodnika pokryły się także w 2006 roku. W znakomitej formie był wtedy Jason Crump, który poprowadził do złota wrocławską Spartę. Następnie nastał czas panowania w lidze Nickiego Pedersena. Duńczyk w sezonie 2007 był najlepszy w barwach Stali Rzeszów, a rok później w ekipie Włókniarza Częstochowa. Jego zespoły zajmowały jednak czwarte miejsca, a pierwsze miejsce wędrowało do odpowiednio Unii Leszno i Apatora Toruń.

W kolejnych czterech latach najskuteczniejsi żużlowcy, a więc Jason Crump, Tomasz Gollob, Jarosław Hampel i Nicki Pedersen, zdobyli łącznie jeden medal. W 2011 roku „Mały” mały poprowadził Unię Leszno do finału, ale w nim lepszy okazał się zielonogórski Falubaz. To właśnie po przeprowadzce Hampela do zespołu z W69 seria została przerwana. W 2013 roku, który został zakończony słynnym już finałem zielonogórzan z torunianami, obecny reprezentant Motoru Lublin mógł się pochwalić rezultatem 2,514 punktu na bieg.

Sezony 2014-2015 były tymi, w których najlepsi zawodnicy – odpowiednio Greg Hancock i Tai Woffinden – notowali najniższe średnie w XXI wieku. Amerykaninowi do miana najlepszego zawodnika w lidze wystarczył wynik 2,320 punktu na bieg. Żaden z wymienionej dwójki nie sięgnął w tamtych latach po DMP ze swoją drużyną. Następnie nastał czas panowania Bartosza Zmarzlika. Dwukrotny mistrz świata przez trzy kolejne sezony nie miał sobie równych w PGE Ekstralidze. Przełożyło się to jednak na tylko jeden tytuł dla jego ukochanej gorzowskiej Stali. W 2016 roku wykręcił średnią 2,477.

Od 2017 roku na tronie DMP zasiadała Unia Leszno. Jak wiadomo, siłą Byków wcale nie było to, że miała lidera na kosmicznym poziomie, ale bardzo wyrównaną drużynę doskonale wspieraną przez młodzieżowców. Przez cztery lata panowania ekipy Byków tylko raz w składzie Unii pojawił się najskuteczniejszy zawodnik PGE Ekstraligi. W 2020 roku był nim Emil Sajfutdinow.

Na koniec naszego zestawienia sezon zakończony już niemal trzy miesiące temu. 2021 rok w PGE Ekstralidze pod względem indywidualnym znów należał do Bartosza Zmarzlika, ale drużynowo najlepsza okazała się Sparta Wrocław. Ekipa ze stolicy Dolnego Śląska miała aż trzech zawodników (Macieja Janowskiego, Artioma Łagutę i Taia Woffindena) w najlepszej dziesiątce i to sprawiło, że tytuł DMP wrócił do Wrocławia po 15 latach.

Drużynowi Mistrzowie Polski i najskuteczniejsi zawodnicy w XXI wieku:

Sezon 2001 – Apator Toruń – Ryan Sullivan (Włókniarz Częstochowa)

Sezon 2002 – Polonia Bydgoszcz – Ryan Sullivan (Włókniarz Częstochowa)

Sezon 2003 – Włókniarz Częstochowa – Tomasz Gollob (Polonia Bydgoszcz)

Sezon 2004 – Unia Tarnów – Andreas Jonsson (Polonia Bydgoszcz)

Sezon 2005 – Unia Tarnów – Tomasz Gollob (Unia Tarnów)

Sezon 2006 – Sparta Wrocław – Jason Crump (Sparta Wrocław)

Sezon 2007 – Unia Leszno – Nicki Pedersen (Stal Rzeszów)

Sezon 2008 – Apator Toruń – Nicki Pedersen (Włókniarz Częstochowa)

Sezon 2009 – Falubaz Zielona Góra – Jason Crump (Sparta Wrocław)

Sezon 2010 – Unia Leszno – Tomasz Gollob (Stal Gorzów)

Sezon 2011 – Falubaz Zielona Góra – Jarosław Hampel (Unia Leszno)

Sezon 2012 – Unia Tarnów – Nicki Pedersen (Wybrzeże Gdańsk)

Sezon 2013 – Falubaz Zielona Góra – Jarosław Hampel (Falubaz Zielona Góra)

Sezon 2014 – Stal Gorzów – Greg Hancock (Unia Tarnów)

Sezon 2015 – Unia Leszno – Tai Woffinden (Sparta Wrocław)

Sezon 2016 – Stal Gorzów – Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów)

Sezon 2017  – Unia Leszno – Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów)

Sezon 2018 – Unia Leszno – Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów)

Sezon 2019 – Unia Leszno – Leon Madsen (Włókniarz Częstochowa)

Sezon 2020 – Unia Leszno – Emil Sajfutdinow (Unia Leszno)

Sezon 2021 – Sparta Wrocław – Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów)