fot. FB/Stal Gorzów
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Środowisko żużlowe od wczoraj żyje wydarzeniami z nieodjechanego meczu ebut.pl Stal Gorzów – ZOOleszcz GKM Grudziądz. Po obustronnym walkowerze atmosfera jest bardzo gorąca i łatwo można się domyślić, że o tych wydarzeniach będzie się rozmawiać jeszcze przez długie tygodnie. O aktualny stan wypadków zapytaliśmy w PGE Ekstralidze. Wiadomo już, że zostanie przeprowadzone postępowanie dyscyplinarne, a możliwe są bardzo surowe kary.

 

Przed osobami decyzyjnymi w PGE Ekstralidze bardzo intensywny czas. Już werdykt sędziego Michała Sasienia o obustronnym walkowerze w swoim oświadczeniu zakwestionowali gorzowianie. Możliwy termin decyzji weryfikacyjnej, która zostanie wydana przez podmiot zarządzający, nie jest jeszcze znany.

– Ekstraliga Żużlowa gromadzi i czeka na wszystkie dokumenty, więc trudno określić precyzyjnie czas weryfikacji. Mam na myśli sprawozdanie sędziego, protokół, a także listę kontrolną komisarza toru. EŻ ma do dyspozycji monitoring stadionu w Gorzowie i dokona weryfikacji zawodów, gdy wszystko zostanie przeanalizowane. Na pewno w osobnym komunikacie przedstawimy to opinii publicznej – mówi nam Przemysław Szymkowiak, Dyrektor ds. Mediów i Public Relations w PGE Ekstralidze.

Nie ma wątpliwości, że po wczorajszych wydarzeniach najbardziej poszkodowani są fani, którzy przyszli na stadion. Mecz miał się zacząć o godz. 18, a decyzję podjęto tuż przed godz. 22. Zapytaliśmy zatem o to, czy PGE Ekstraliga jest zdania, że wczorajsze wydarzenia trwały zdecydowanie za długo, a kibice nie powinni przez tyle godzin czekać na decyzję na obiekcie.

– Proszę zauważyć, że zależnie od sytuacji, mamy do czynienia z różną interpretacją takich sytuacji, gdy pogoda nie sprzyja rozgrywaniu meczów. Czasami media, kibice czy eksperci uważają, że trzeba mecz odwołać szybko, innym razem, że jest plandeka, więc trzeba czekać lub też należy odwołać zawody wobec opadów, bo tak pokazuje prognoza na dwie godziny przed meczem. Prawda jest taka, że inaczej to wszystko wygląda wiosną czy jesienią przy temp. powietrza 5-6 st., a inaczej latem czy obecnie, gdy temperatura sięga 20 lub więcej stopni. Dodatkowo inaczej przy opadach frontowych i opadach stałych, które różnią się zasadniczo.  Aktualna sytuacja pogodowa to nieustanne zmiany, alerty RCB, opady, burze i inne zjawiska, które są nieprzewidywalne. Np. w Grudziądzu prognozy kompletnie się nie sprawdziły. Przy obecnej temperaturze Ekstraliga Żużlowa odwołuje mecze z wyprzedzeniem – gdy prognozy przewidują opady ciągłe, opady przed zawodami i w godzinie meczu, ale nie wynikające ze zmiennych frontów.  Mogąc przykryć tor i przygotować tor zgodnie z kwalifikację podejmuje się próbę rozegrania zawodów, gdy jest taka możliwość. W Gorzowie w poniedziałek 27 maja przed południem, podjęta decyzję o zastosowaniu plandeki. W dniu meczu tor był regulaminowy – komentuje nasz rozmówca.

Żużel. Wadim Tarasienko: W Anglii byśmy pojechali? Bzdura! Byłoby mnóstwo kontuzji (WYWIAD) – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Żużel. To grozi klubom za walkower! Gigantyczne kary! – PoBandzie – Portal Sportowy (po-bandzie.com.pl)

Można spodziewać się również, że po wczorajszych wydarzeniach, na których wizerunkowo bardzo straciła cała dyscyplina, władze rozgrywek nie będą pobłażliwe. Już sporo mówi się o możliwych karach, chociażby dla Roberta Kościechy. Czy zawieszenia zawodników i osób funkcyjnych są możliwe?

– Oczywiście, bo Komisja Orzekająca Ligi przeprowadzi postępowanie dyscyplinarne. Teoretycznie można spodziewać się kar finansowych, odszkodowań lub zawieszenia nawet do 2 lat lub dyskwalifikacji dla zawodników i osób zaangażowanych w mecz – wytłumaczył Przemysław Szymkowiak.

Pozostaje zatem czekać na stosowne komunikaty PGE Ekstraligi po ustaleniach Komisji Orzekającej Ligi. O kontrowersyjnych wydarzeniach z Gorzowa bez wątpienia będziemy dyskutować jeszcze tygodniami. Tym bardziej, że wcale nie przez rywalizację na torze, mogą mieć one duży wpływ na to, jak ostatecznie będzie wyglądała tabela rozgrywek.