Aktualnym liderem klasyfikacji cyklu Grand Prix jest Bartosz Zmarzlik, któremu po piętach depcze Artiom Łaguta. Mistrz świata ma na swoim koncie 121 punktów, choć na torze wywalczył dziesięć punktów mniej. Ta różnica jest zasługą obecnego systemu punktowania, ale to nie Zmarzlik najbardziej na nim korzysta.

Przypomnijmy, że od sezonu 2020 w Grand Prix obowiązuje inna punktacja – nie liczą się punkty zdobyte na torze, a przyznaje się je za zajęte miejsca. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądałaby klasyfikacja, gdybyśmy wzięli pod uwagę wyłącznie punkty zdobyte na torze. Wielkiej rewolucji wprawdzie nie ma, ale jest roszada na najważniejszej lokacie, czyli na pozycji lidera. I według zdobyczy torowych Maciej Janowski ma mniejszą stratę do podium.

Bartosz Zmarzlik ma 121 punktów, na torze zdobył „tylko” 111. Z kolei drugi Artiom Łaguta ma obecnie 118 punktów, a „wyjeździł” ich 115. Aż jedenastu zawodników skorzystało na „nowym” systemie przyznawania punktów, bowiem mają ich w klasyfikacji więcej, aniżeli zdobyli na torze. Największą różnicę na plus zanotował Fredrik Lindgren, który ma aż o siedemnaście punktów więcej. Z kolei żużlowcem, którzy nie traci na obecnym systemie jest Matej Zagar. Słoweniec dotąd zdobył 37 punktów, ale wg obecnej punktacji ma ich 31.

Aktualna klasyfikacja cyklu Grand Prix (po 7 z 11 rund):
1. Bartosz Zmarzlik (Polska) 121 (11,12,20,20,20,18,20)
2. Artiom Łaguta (Rosja) 118 (12,20,16,18,14,20,18)
3. Fredrik Lindgren (Szwecja) 96 (14,16,12,8,16,16)
4. Emil Sajfutdinow (Rosja) 91 (18,14,14,12,9,12,12)
5. Maciej Janowski (Polska) 83 (20,18,18,10,4,2,11)
6. Tai Woffinden (Wielka Brytania) 73 (16,8,6,14,11,10,8)

7. Leon Madsen (Dania) 62 (10,7,11,16,10,5,3)
8. Jason Doyle (Australia) 61 (5,11,5,7,12,7,14)
9. Max Fricke (Australia) 59 (9,6,7,11,8,11,7)
10. Robert Lambert (Wielka Brytania) 47 (7,2,9,9,6,8,6)
10. Martin Vaculik (Słowacja) 45 (8,10,10,6,5,6,-)
12. Dominik Kubera (Polska) 44 (-,-,-,-,18,16,10)
13. Anders Thomsen (Dania) 44 (3,9,8,4,2,9,9)
14. Matej Zagar (Słowenia) 31 (6,5,4,2,7,3,4)
15. Krzysztof Kasprzak (Polska) 16 (1,4,1,1,3,4,2)
16. Oliver Berntzon (Szwecja) 15 (2,1,2,3,1,1,5)

Klasyfikacja cyklu Grand Prix po 7 rundach z uwzględnieniem punktów zdobytych na torze:
1. Artiom Łaguta (Rosja) 115 (11,18,17,17,15,19,18) [dzięki „nowej” punktacji zyskał 3 punkty, +3]