Lee Complin fot: Taylor Lanning
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Lee Complin został zawieszony przez Speedway Control Bureau (SCB) na okres dwudziestu miesięcy. Doświadczony Brytyjczyk miał pozytywny wynik testu antydopingowego. Jest to kolejne zawieszenie w przeciągu roku, które dotyka tematu zażywania niedozwolonych środków przez żużlowców.

 

Lee Complin powrócił do brytyjskiego żużla w sezonie 2022. Rozpoczynał on swoje zmagania jako członek Newcastle Diamonds, zanim klub został rozwiązany. Następnie wpisał do swojego CV starty dla Plymouth Gladiators, Armadale Devils, Mildenhall Fen Tigers oraz Glasgow Tigers. Z tymi ostatnimi zdobył mistrzostwo SGB Championship, będące zarazem jego pierwszym osiągnięciem od 2012 roku. W Mildenhall dołożył do swoich osiągnięć zdobycie National Development League Knockout Cup z Mildenhall. Nic nie wskazywało na to, że Complina będzie czekała przymusowa przerwa od ścigania się na żużlowych torach.

Żużel. Poważna kontuzja juniora Unii Leszno! Byki w dramatycznej sytuacji

Jak do tego doszło, że wykryto w krwi Complina niedozwolone środki? Zgodnie z polityką antydopingową Speedway Control Bureau, przed poszczególnymi pojedynkami wyznacza się dwóch losowych żużlowców, którzy mają się poddać badaniu. Nie można ich odmówić, ponieważ wiąże się to z konsekwencjami. Dobrym przykładem jest Nick Morris, który przez odmówienie udziału w testach antydopingowych został zawieszony na dwa lata. Wówczas SCB traktuje takiego żużlowca jak osobę, która miała pozytywny wynik testu antydopingowego. Complin został poproszony do badania przed meczem Berwick Bandits z Glasgow Tigers. Jak łatwo się domyślić, wynik testu okazał się pozytywny. Brytyjczyk nie mógł wystartować w meczu oraz został zawieszony w prawach zawodnika do czasu posiedzenia.

OGLĄDAJ SGB PREMIERSHIP I SGB CHAMPIONSHIP W BRITISH SPEEDWAY NETWORK

Druga próbka, którą przebadano w laboratorium, również wykazała pozytywny wynik testu antydopingowego. SCB wydało stosowne oświadczenie, które pozwalało Glasgow Tigers na stosowanie „gościa” w miejsce Complina. Dlatego też w barwach Tigers oglądaliśmy Jacka Smitha, pomimo braku kontraktu z tymże zespołem. 15 maja wydano ostateczny wyrok dotyczący oskarżonego o doping żużlowca.

Żużel. Ruszają kwalifikacje do przyszłorocznego cyklu SGP! Na starcie zobaczymy trzech Polaków!

Sąd dyscyplinarny zapoznał się z dowodami i oskarżył byłego zawodnika Berwick Bandits o złamanie dwóch postanowień. Jedno dotyczyło wszelkich postępowań i zachowań, które mogły uderzać w sport. Drugie natomiast dotyczyło stricte obecności niedozwolonych sytuacji w krwi brytyjskiego żużlowca. Sąd, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki łagodzące, zdecydował się na surowy wyrok.

Lee Complin został zawieszony na okres 20 miesięcy. W tymże czasie ma również zapłacić grzywnę w wysokości 2000 funtów. Dodatkowo, przed ubieganiem się o licencję na sezon 2026, Complin ma przeprowadzić odpowiednie badania na trzy miesiące przed. Glasgow Tigers otrzymali prawo do stosowania „gościa” za oskarżonego, ale jest ono ważne do 30 maja. Complin dołącza zatem do sporego grona zawieszonych. Przypomnijmy, że swoje karencje odbywają również Richie Worrall, Steve Boxall oraz Nick Morris. Dla 39-latka, najpewniej, będzie to równoznaczne z zakończeniem swojej kariery.