Mistrzostwa Świata Speedway’u

2020-04-29 17:00:00

Planowana relacja

Przejdź

Grand Prix Speedway

2020-02-29 20:00:00

Planowana relacja

Przejdź

Finał ICE SPEEDWAY

2020-02-28 18:00:00

Planowana relacja

Przejdź

Grand Prix Polski

2020-02-22 19:00:00

Planowana relacja

Przejdź

Grand Prix Szwecji

2020-02-20 19:00:00

Planowana relacja

Przejdź

Grand Prix Australii

2020-03-19 19:00:00

Planowana relacja

Przejdź

Święconka pod znakiem Złotego Kasku (zapowiedź)

Zdjęcie z finału Złotego Kasku 2017. FOT. JAROSŁAW PABIJAN

Turniej o Złoty Kask to obok Indywidualnych Mistrzostw Polski najbardziej prestiżowy turniej indywidualny w polskim świecie żużlowym. W tych zawodach zwyciężały takie osobistości jak Tomasz Gollob, Zenon Plech, Antoni Woryna czy Andrzej Wyglenda. Na Bydgoską 80a w Pile w tym roku znów zjadą najważniejsze postacie polskiego speedwaya. W sobotę pamiętajmy więc nie tylko o święconce, ale także o ważnym żużlowym święcie.

Historia zawodów o Złoty Kask sięga aż 1961 roku. Turniej przez lata zmieniał swoją formę. Pierwsze zawody, w których triumfował Florian Kapała, miały aż 9 rund. Najgroźniejszymi rywalami legendy Stali Rzeszów okazali się wtedy Henryk Żyto i Marian Kaiser. Kapała wypracował przed finałowymi zawodami w Warszawie jednak taką przewagę, że mimo fantastycznej postawy Żyty w ostatniej rundzie, to właśnie zawodnik z Szymanowa został historycznym pierwszym zwycięzcą tego turnieju.

Najlepszym zawodnikiem w historii rozgrywek jest natomiast Tomasz Gollob. 48-latek triumfował w turnieju aż siedmiokrotnie. Daleko za plecami mistrza znajdują się Roman Jankowski, Edward Jancarz, Janusz Kołodziej, Zenon Plech i Przemysław Pawlicki, którzy wygrali po trzy razy. Co ciekawe, Gollob tylko raz obronił Złoty Kask. Dwa zwycięstwa z rzędu mistrz świata z 2010 roku odniósł w latach 1994-1995 we Wrocławiu.

Kto będzie największym faworytem tegorocznych zawodów? Gdyby nie kontuzja, z pewnością byłby nim Jarosław Hampel, który pilski tor zna najlepiej na świecie.

Groźnym konkurentem byłby z pewnością także Przemysław Pawlicki, za którym przemawia nie tylko fantastyczna dyspozycja z meczu MRGARDEN GKM-u z forBET Włókniarzem, ale także historia turnieju w ostatnich latach. Starszy z braci Pawlickich wyraźnie upodobał sobie Złoty Kask, bo w ostatnich pięciu latach wygrywał go trzykrotnie. Popularny „Przemo” do sobotniej rywalizacji przystąpi jednak jako rezerwowy i trudno przypuszczać, że dostanie wiele szans w zawodach.

Do walki o pierwsze miejsce w turnieju z pewnością włączą się zawodnicy, którzy niebawem pojadą w pierwszym tegorocznym turnieju Grand Prix. Maciej Janowski, Janusz Kołodziej i Patryk Dudek dobrze weszli w sezon.

Pamiętajmy, że żużlowcy rywalizować będą nie tylko o historyczne trofeum, ale także o cztery z sześciu miejsc przydzielonych Polakom w eliminacjach do cyklu Grand Prix (pozostałe dwa miejsca przydziela GKSŻ). Oprócz tego piątka najlepszych żużlowców turnieju będzie miała zagwarantowany udział w kwalifikacjach do SEC.

W sobotę bez wątpienia czekają nas w Pile bardzo ciekawe zawody. Warto więc pójść ze święconką trochę przed godziną 13, aby po powrocie jeszcze raz zamieszać żurek i wyruszyć na pilski stadion.

Turniej o Złoty Kask – Piła, 20.04.2019, godz. 14.45 (Polsat Sport)

Lista startowa:

1. Tobiasz Musielak (Orzeł Łódź)
2. Sebastian Niedźwiedź (Stelmet Falubaz Zielona Góra)
3. Piotr Pawlicki (Fogo Unia Leszno)
4. Maksym Drabik (Betard Sparta Wrocław)
5. Piotr Protasiewicz (Stelmet Falubaz Zielona Góra)
6. Janusz Kołodziej (Fogo Unia Leszno)
7. Patryk Dudek (Stelmet Falubaz Zielona Góra)
8. Dominik Kubera (Fogo Unia Leszno)
9. Krzysztof Kasprzak (truly.work Stal Gorzów)
10. Paweł Przedpełski (fotBET Włókniarz Częstochowa)
11. Krzysztof Buczkowski (MrGarden GKM Grudziądz)
12. Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław),
13. Szymon Woźniak (truly.work Stal Gorzów)
14. Adrian Miedziński (forBET Włókniarz Częstochowa)
15. Kacper Woryna (PGG ROW Rybnik)
16. Oskar Bober (Euro Finannce Polonia Piła)

17. Jakub Jamróg (Betard Sparta Wrocław)

18. Przemysław Pawlicki (MRGARDEN GKM Grudziądz)

BARTOSZ RABENDA

Jedna odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.