Główny partner portalu

Kamil Stoch, fot. Kacper Kirklewski / 400mm.pl
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Kamil Stoch od mocnego uderzenia rozpoczął olimpijski sezon. Nasz najlepszy skoczek w cuglach wygrał kwalifikacje do inauguracyjnego konkursu Pucharu Świata w Niżnym Tagile.

 

Polak już w ścisłej czołówce był na treningach, a w piątkowych eliminacjach tylko potwierdził swoją doskonałą formę. Kolokwialnie mówiąc, „Rakieta” z Zębu „odpaliła petardę”, uzyskując zdecydowanie najdalszą odległość – 135 metrów. Stoch przy okazji dzięki wygranej zarobił trzy tysiące franków szwajcarskich.

Tuż za plecami bohatera igrzysk z Soczi uplasowali się Słoweniec Anze Lanisek (129 m), Austriak Daniel Huber (127,5 m) oraz Ryoyu Kobayashi. Japończyk osiągnął 129 metrów, dając sygnał, że w dalszym ciągu znajduje się w wysokiej dyspozycji. Oprócz niego w wybornej formie wydaje się być Karl Geiger, a na udany powrót po kontuzji zanosi się u Szwajcara Killiana Peiera.

Oprócz Stocha Biało-Czerwoni nie spisali się zbyt obiecująco. Awans wywalczyli 32. Jakub Wolny (104 m), 36. Dawid Kubacki (110 m), zaledwie 39. Piotr Żyła oraz 45. Andrzej Stękała (106 m). W kwalifikacjach przepadli Klemens Murańka (100 m) i Stefan Hula (98 m).

Co ciekawe, w sobotnich zawodach weźmie udział Fatih Arda Ipcioglu oraz Andrei Feldorean. Pierwszy reprezentuje Turcję, drugi Rumunię. Blisko uzyskania kwalifikacji był Qiwu Song, ale Chińczyka zdyskwalifikowali za nieprzepisowy kombinezon. Pierwszy konkurs Pucharu Świata rozpocznie się w sobotę o godzinie 16:00. Transmisję będzie można zobaczyć na antenach TVN i Eurosportu.

MACIEJ MIKOŁAJCZYK