Aleksander Śliwka serwował aż 22 razy i miał dwa asy Fot. volleyballworld.com

Po raz drugi z rzędu reprezentacja Polski awansowała do półfinału Ligi Narodów. W przedostatnim meczu fazy zasadniczej zmiennicy łatwo pokonali Iran.

Mecze Polski z Iranem ostatnio wywoływały wielkie emocje. W igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro zawodnicy omal nie pobili się na boisku, w późniejszych pojedynkach też było nerwowo. Tym razem jednak było wyjątkowo spokojnie, bo obaj selekcjonerzy – Vital Heynen i Władymir Alekno – posłali do gry zmienników. Na pewno jedną z przyczyn było to, że obie drużyny zmierzą się w jednej drugie podczas igrzysk, więc ewentualna porażka mogła zostawić ślad w psychice.

Polacy zaczęli mecz od prowadzenia 5:0, co później miało wpływ na ich dalszą postawę. Dlaczego? Bo zobaczyli, że rywal jest po prostu słaby. Rozluźnieni siatkarze stracili koncentrację i później szło im ciężko. Ale nie na tyle, żeby przegrać seta. W drugim secie Irańczycy toczyli równą walkę, przede wszystkim dzięki silnym serwom. Ale w końcówce nie zdołali utrzymać poziomu, a Biało-czerwoni zaczęli grać znacznie lepiej. W kolejnym secie rozbili już zrezygnowanych przeciwników.

W polskiej drużynie najlepiej wypadł Aleksander Śliwka, znakomicie zagrywający, skuteczny w ataku i przyjęciu. Wydaje się, że tylko jakiś kataklizm może sprawić, że zabraknie go w 12-osobowej kadrze na igrzyska. Dobrze zagrali też środkowi, a odstawali Maciej Muzaj i Bartosz Bednorz, których szanse na wyjazd do Tokio są już tyko teoretyczne.

Polska zapewniła sobie już miejsce w czołowej czwórce Ligi Narodów i grę w półfinale turnieju. Przed nią jeszcze spotkanie z Francją (w środę o godz. 15), jeszcze niepewną awansu. – Najważniejsze jest to, że awansowaliśmy do półfinału, więc jesteśmy szczęśliwi. Naszym celem było zagrać o medal – komentował Śliwka.

Polska – Iran 3:0

Sety: 25:20, 25:20, 25:16

Sety: Łomacz 1, Śliwka 11, Kochanowski 12, Muzaj 3, Bednorz 8, Nowakowski 7, Wojtaszek (libero) oraz Kaczmarek 7, Fornal