„Dziewczyny z brązu, chłopaki ze złota. Rozmowy o siatkówce i nie tylko z medalistami igrzysk olimpijskich z Tokio (1964), Meksyku (1968) i Montrealu (1976)” – to wyjątkowa książka, w której głos zabierają twórcy pierwszych sukcesów polskiej piłki siatkowej.
– Polska rodzina siatkarska czekała na taką pozycję i wreszcie się doczekała. Mam poczucie, że zapełniliśmy białą plamę w historii polskiej siatkówki. Tą pozycją siatkarze oraz siatkarki dostają wieczną chwałę. Jestem przekonany, że polska siatkówka będzie dbała o swoją historię i tak książka jest tego przykładem – mówi nam inicjator publikacji, europoseł Ryszard Czarnecki. Premiera przypada na czas ostatnich przygotowań do igrzysk, które po 57 latach wracają do Tokio – miejsca, gdzie polska siatkówka święciła pierwsze sukcesy.
Do książki liczącej niemal 600 stron trafiło dwadzieścia rozmów przeprowadzonych przez Macieja Zdziarskiego – wieloletniego dziennikarza, działacza społecznego, a także fotografika, który zajmuje się m.in. fotografią siatkarską. Wybitni sportowcy, dziś 70- i 80-latkowie, opowiedzieli autorowi o swojej drodze do sukcesu. Wywiadom towarzyszy bogata faktografia i kilkaset ilustracji.
– To opowieść o istocie sportu: słodyczy zwycięstwa i goryczy porażki, o dumie z reprezentowania barw narodowych i prozaicznych potyczkach z codziennością, o drodze do fizycznej doskonałości, która jest tak samo ważna jak odporność psychiczna – podkreśla Maciej Zdziarski. – To także świadectwo czasów, w których czystość sportowej rywalizacji musiała wielokrotnie ustępować zakulisowej polityce, a talent i poświęcenie zderzały się z siermiężną rzeczywistością życia w PRL – dodaje.
Autor zaprosił do rozmowy wszystkie żyjące brązowe medalistki z Tokio i Meksyku. – Ich osiągnięcia, pierwsze olimpijskie sukcesy w historii siatkówki, dziś są nieco zapomniane. Część bohaterek nie ukrywała zaskoczenia, że po wielu latach ktoś chce wysłuchać ich opowieści – wspomina Maciej Zdziarski. Siatkarki udostępniły mu swoje najważniejsze sportowe pamiątki: fragmenty dzienników, listy, albumy z wycinkami prasowymi. Na potrzeby książki zrealizowano sesje zdjęciowe, których efektem są wzruszające fotografie: panie znów do rąk biorę piłkę, a na szyję zakładają pamiątkowe naszyjniki z olimpijskimi kółkami.
– Chciałabym zachować o nas pamięć, żeby przekazać pałeczkę i żeby młodzi ludzie o nas pamiętali. Oni teraz mają zupełnie inne warunki. Nie wiem, czy kiedykolwiek może być jeszcze lepiej. Chciałabym, żeby oni wiedzieli, że myśmy zaczynały w gorszych warunkach. Takie były czasy, nie dało się więcej zrobić. Ale też grałyśmy i byłyśmy w tym bardzo dobre – mówi w książce Krystyna Czajkowska-Rawska, podwójna brązowa medalistka olimpijska, kapitan reprezentacji.
W pamięci kibiców lepiej utrwaliły się sukcesy kadry męskiej prowadzonej przez Huberta Wagnera. Rozmówcy Macieja Zdziarskiego zdradzają kulisy zdobycia mistrzostwa świata w Meksyku i złotego medalu olimpijskiego w Montrealu. – Tworzyliśmy zespół bardzo mocny mentalnie, każdy znał swoją wartość i umiał sobie powiedzieć: „Dobra, nie wyszło, przeciwnik na razie dominuje, ale im dłużej będziemy grali, tym lepsi będziemy” – mówi Edward Skorek, kapitan tamtej reprezentacji. Jak po latach chłopcy Wagnera wspominają pracę ze słynnym „Katem”? Czy potrafili poradzić sobie z sukcesem, który stał się ich udziałem? Jaką rolę siatkówka pełni w ich życiu dzisiaj? O tym wszystkim czytelnicy mogą dowiedzieć się z książki.
– Jestem przekonany, że będzie ona inspiracją dla młodych polskich siatkarek i siatkarzy, aby nawiązali do triumfów ich starszych koleżanek i kolegów – w ramach tej samej biało-czerwonej, siatkarskiej sztafety – napisał we wstępie Ryszard Czarnecki.
Projekt, którego efektem jest publikacja wydana przez Fundację Instytut Łukasiewicza, dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu „Sport dla Wszystkich”. Partnerami wydania są Krajowa Spółka Cukrowa, LW Bogdanka i Poczta Polska. Więcej informacji na stronie: www.SiatkarskieHistorie.pl.
Żużel. Niebezpieczny upadek zawodnika Sparty! Może mówić o sporym szczęściu
Żużel. Dudek liderem. Ciasno po 1. rundzie (KLASYFIKACJA IMP)
Żużel. Kubera zdobył Toruń! Dudek ucieka! (RELACJA)
Żużel. Ogromny pech Małkiewicza! Ból uniemożliwił mu ściganie
Żużel. GKM żądny rewanżu. Junior Torunia znów poza składem!
Żużel. Prezes Włókniarza grzmi! Mówi o transferach