Główny partner portalu

fot. The John Sommerville Collection
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Ryan Sullivan, jeden z najlepszych żużlowców z Australii, pojawił się w Polsce w 1996 roku, kiedy zadebiutował w barwach Apatora Toruń. W 2002 osiągnął swój największy indywidualny sukces na żużlowych torach – z dorobkiem 158 punktów na koncie został brązowym medalistą mistrzostw świata. Przypominamy karierę australijskiego żużlowca na zdjęciach.

W polskiej lidze Sullivan ma status bohatera właśnie w Torunia, a także w Częstochowie. W Grodzie Kopernika zaczynał swoją przygodę z polską ligą i w nim ją zakończył w 2013 roku. Zdaniem wielu kibiców talent miał do czarnego sportu wielki – jeśli nawet nie ogromny – ale do wielkich indywidualnych sukcesów w gronie seniorskim najczęściej czegoś brakowało.

W 2011 roku Sullivan poślubił Polkę, Paulinę Ryczek. W roku 2013 definitywnie zakończył karierę, o czym poinformował w specjalnym oświadczeniu.

– W trakcie mojej kariery było bardzo wiele osób, którym zawdzięczam niezmiernie dużo i powiedzenie “dziękuję” wydaje się niewystarczające. Jacek Gajewski sprowadził mnie do Polski w 1996 roku i od tego czasu jesteśmy dobrymi przyjaciółmi. Andrzej Gajek był moim pierwszym sponsorem w Polsce i pomagał mi na wiele różnych sposobów w przeciągu tych wszystkich lat. Mój mechanik Paweł Runowski pracował dla mnie przez 10 lat i nie ma od niego lepszego. Pragnę podziękować wszystkim fanom w Toruniu za wspieranie mnie w moich osiągnięciach przez 10 lat ścigania się dla tej drużyny. Dziękuję również fanom drużyny z Częstochowy, gdzie jeździłem 6 lat. Jedna rzecz, z której jestem zadowolony to fakt, iż nigdy nie zapomnę mojego ostatniego wyścigu. Na pewno było to mile zakończenie kariery, mimo że tego wtedy nie wiedziałem – napisał osiem lat temu Australijczyk.

A my zapraszamy na małą podróż w przeszłość i rzut oka na karierę Sullivana na fotografiach.

Lyons Sullivan Adams
Sullivan Adams
Sullivan Wigg
Sullivan Gollob Nilsen
Tony Briggs Sullivan