Główny partner portalu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Na niedzielę 21 czerwca zaplanowana została 1. kolejka CS Superligi, czyli zmagań o Drużynowe Mistrzostwo Polski w speedrowerze. W tym sezonie o wygraną w rozgrywkach powalczy, aż dziewięć drużyn.Walczące zespoły są wyrównane, a to gwarantuje emocje do ostatniej rundy.

Przed sezonem 2020 Polska Federacja Klubów Speedrowerowych postanowiła wprowadzić rewolucję w rozgrywkach o Drużynowe Mistrzostwo Polski, miało to przełożenie na liczbę chętnych rywalizujących w najwyższej klasie rozgrywkowej, bowiem w stosunku do ubiegłego roku przybyły, aż trzy zespoły. Ustalono także nową nazwę speedrowerowej elity na CS Superliga, a projekt wyszedł w kierunku pozyskania nowych fanów tej jakże pięknej dyscypliny.

Ten rok w świecie sportu będzie bardzo wyjątkowy, nie ominęło to speedrowera. Konsultacje i sondy wykazały, iż większość klubów opowiedziało się za rozegraniem rundy zasadniczej bez rewanżów. Lecz spokojnie, kibice i zawodnicy nie będą stratni, ponieważ po pierwszej części sezonu cztery najlepsze zespoły walczyć będą w fazie play-off. A ta zawsze gwarantuje emocje do ostatnich biegów.

Mistrzowskiego tytułu w tym sezonie bronić będzie LKS Szawer Leszno, który na inaugurację sezonu uda się do Poczesnej, aby tam powalczyć z beniaminkiem rozgrywek, miejscową Victorią. A ta jest Drużynowym Mistrzem 1. Ligi Okręgu Południowego, w którym poziom sportowy jest niezwykle wysoki. Drudzy w zeszłej batalii świętochłowiczanie pojadą z kolei na północ kraju do podbydgoskiego Żołędowa. Spotkanie może zapowiadać się niezwykle interesująco, ponieważ Mustang Żołędowo w minionym sezonie był prawdziwym “czarnym koniem” rozgrywek, a przed własną publicznością potrafił sprawić niespodzianki.

Hitem kolejki będzie za to spotkanie w Toruniu, tam TSŻ mający w tym sezonie mistrzowskie aspiracje podejmie Lwy Częstochowa -brązowego medalistę ubiegłorocznych DMP. Kiedy o awansie do najlepszej czwórki decyduje siedem kolejek każdy mecz będzie na wagę złota, a ten niewątpliwie niesie za sobą spory ciężar gatunkowy. Na toruńskim owalu dojdzie też do drugiej konfrontacji tego dnia, debiutująca w CS Superlidze Drwęca Kaszczorekrównież podejmie Lwy. Ciekawie będzie też w Gnieźnie, Orzeł na swoim nowym torze będzie walczył z Wirażem Ostrów.

Wszystkich zainteresowanych rozgrywkami CS Superligi zapraszamy do polubienia fan page’u -CS Superliga –nowa jakość speedrowera (www.facebook.com/cssuperligaspeedrower). Tam na bieżąco znajdziecie informacje, nagrania i wyniki z życia Drużynowych Mistrzostw Polski w speedrowerze.

Rozkład 1. kolejki CS Superligi (godziny zostaną podane już wkrótce)
LKS Szawer Leszno –PKS Victoria Poczesna
KS Orzeł Gniezno –PKS Wiraż Ostrów
ULKS Mustang Żołędowo -MS Śląsk Świętochłowice
TSŻ Toruń -Lwy Avia Częstochowa
Drwęca Kaszczorek –Lwy Avia Częstochowa

Dla mniej zorientowanych wyjaśnijmy jeszcze, czym w ogóle jest speedrower. Speedrower (ang. Cycle Speedway) to dyscyplina kolarska oparta o zasady sportu żużlowego. Rowery pozbawione są hamulców i przerzutek, biegi liczą cztery okrążenia i startuje w nich czterech zawodników. Swój rozkwit miała po wojniew Wielkiej Brytanii, kiedy to rywalizowano w lejach po bombach. W Polsce początki speedrowera przypadają na początek lat 90. XX wieku, wówczas doszło do pierwszych meczów między miastami, a w następstwie do utworzenia ligi. Polacy to obecnie ścisła światowa czołówka, kadra narodowa w ubiegłym roku sięgnęła po drużynowe mistrzostwo świata, zaś Marcin Szymański i Dawid Bas to odpowiednio srebrny i brązowy medalista indywidualnych mistrzostw świata.