Główny partner portalu

Rob Painter: Decyzja o odwołaniu ligi była konieczna. SoN wciąż możliwe

Rob Painter - dyrektor zarządzający reprezentacji Wielkiej Brytanii
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Decyzja o odwołaniu rozgrywek ligowych w Anglii w sezonie 2020 zszokowała żużlowy świat. Pandemia koronawirusa na Wyspach spowodowała jednak, że rozegranie całego sezonu byłoby niemożliwe. Wedle postanowień brytyjskiego rządu, kibice nie zostaną wpuszczeni na stadiony wcześniej niż w październiku, a Brytyjczycy bez nich nie pojadą. Wiele osób pyta zatem, co z zaplanowanym na październik tego roku turniejem Speedway of Nations, który ma odbyć się w Manchesterze. Tę kwestię wyjaśniamy w rozmowie z Robem Painterem – dyrektorem zarządzającym brytyjskiej kadry.

Rob, kto i dlaczego podjął decyzje o odwołaniu rozgrywek ligowych w sezonie 2020?

A więc tak, może po kolei. Kilka dni temu brytyjski rząd podjął decyzję o tym, że kibice nie zostaną wpuszczeni na stadiony wcześniej niż w październiku. Jak już kiedyś wspomniałem, w Anglii nie możemy sobie pozwolić na jazdę przy pustych trybunach, ponieważ byłby to zbyt mocny cios dla wszystkich klubów i całej ligi. Wobec tego, dyrekcja brytyjskiego speedwaya podjęła decyzję o odwołaniu rozgrywek ligowych w sezonie 2020. Gdybyśmy mieli rozpocząć w październiku, to niemożliwe byłoby dokończenie sezonu. Jest to niewykonalne w kilka tygodni.

Wobec tego, sama decyzja o odwołaniu rozgrywek należy do BSPA, a nie do rządu, dobrze rozumiem?

Zgadza się. Mając na uwadze decyzję brytyjskiego rządu w sprawie kibiców na stadionach, jedyną możliwą drogą było odwołanie tych rozgrywek.

Jak na tę decyzję zareagowali zawodnicy, którzy mieli w tym roku ścigać się na Wyspach?

Cóż, myślę, że musieli być na to przygotowani, choć oczywiście jest to ogromne rozczarowanie dla nas wszystkich, zarówno zawodników, jak i działaczy. Bardzo chcieliśmy ten sezon odjechać. Zawodnicy muszą to jakoś przełknąć i przygotować się do startów w sezonie 2021. Mam nadzieję, że wówczas nie będzie już żadnych przeszkód.

Decyzja dotyczy rozgrywek ligowych. W październiku, w Manchesterze, ma się odbyć Speedway of Nations. Czy te zawody również zostaną odwołane?

Decyzja o odwołaniu imprez dotyczy na ten moment rozgrywek ligowych. Jeżeli rzeczywiście zakaz wstępu dla kibiców będzie obowiązywał tylko do października, wówczas rozegranie Speedway of Nations będzie możliwe. Sytuacja jednak jest dynamiczna, wiele może się jeszcze zdarzyć. Na dziś te zawody nie są odwołane.

Dziękuję za rozmowę, wszystkiego dobrego.

Dziękuję, do usłyszenia.

Rozmawiał SEBASTIAN SIREK