Mistrzostwa Świata Speedway’u

2020-04-29 17:00:00

Planowana relacja

Przejdź

Grand Prix Speedway

2020-02-29 20:00:00

Planowana relacja

Przejdź

Finał ICE SPEEDWAY

2020-02-28 18:00:00

Planowana relacja

Przejdź

Grand Prix Polski

2020-02-22 19:00:00

Planowana relacja

Przejdź

Grand Prix Szwecji

2020-02-20 19:00:00

Planowana relacja

Przejdź

Grand Prix Australii

2020-03-19 19:00:00

Planowana relacja

Przejdź

Polski żużlowiec idealny [galeria]

Skoro polscy żużlowcy, mimo hegemonii naszego kraju w świecie speedwaya, najmocniejszej ligi oraz wielu złotych medali drużynowych mają wciąż problem, by zdominować również walkę o tytuł indywidualnego mistrza świata, postanowiliśmy stworzyć spośród nich żużlowca idealnego. Wzięliśmy pod uwagę pięć cech: start, prowadzenie motocykla (technika), umiejętność wyprzedzania, defensywę i psychikę. Być może taki mix byłby w stanie regularnie pokonywać rywali z innych krajów.

START:

Piotr Pawlicki – kapitan Fogo Unii Leszno nawet w sezonach, w których ewidentnie mu nie szło czy miał problemy pozasportowe, a także sprzętowe, potrafił błyskawicznie wychodzić spod taśmy. W tych gorszych latach często nie był w stanie dowieźć prowadzenia do mety, ponieważ przeciwnicy jechali znacznie szybciej, ale dzięki jego startom zwycięstwa nie przychodziły rywalom łatwo. W sezonie 2019 ewidentnie dogadał się ze swoimi silnikami i jest jednym z liderów klubu z Wielkopolski, gdyż umiejętności szybkiego puszczenia sprzęgła nie zatracił, a zyskał prędkość na dystansie.

TECHNIKA:

Janusz Kołodziej – lekkość, z jaką wychowanek tarnowskiej Unii prowadzi motocykl żużlowy jest godna wyróżnienia, a na uwagę zasługuje minimum ruchów, jakie Kołodziej wykonuje na motorze. Ponadto „Koldi” potrafi znaleźć szybkość tam, gdzie inni nawet nie próbują jechać. Warto zwrócić również uwagę, że zawsze jeździ fair i nie blokuje swoich przeciwników.

UMIEJĘTNOŚĆ WYPRZEDZANIA:

Bartosz Zmarzlik – w Polsce schedę w tej dziedzinie po Tomaszu Gollobie przejął jego dawny uczeń ze Stali Gorzów. Bartek na początku kariery rzadko zapuszczał się w okolice bandy, jednak i tę sztukę bardzo szybko opanował, więc repertuar jego zagrań w ofensywie jest niezwykle szeroki. Ponadto przy krawężniku lub poprzez tak zwane „nożyce” także skutecznie atakuje swoich torowych oponentów. Zwłaszcza na torze w Gorzowie Zmarzlik po przegranym starcie potrafi jak nikt inny ściąć do „kredy” i nabrać ogromnej prędkości, jadąc na granicy białej linii, której nie wolno przekroczyć.

DEFENSYWA:

Patryk Dudek – zawodnika Stelmet Falubazu Zielona Góra niezwykle trudno jest wyprzedzić na dystansie. Patryk świetnie łączy bardzo dobre starty z umiejętnością obierania takich ścieżek, by nie dać się minąć nawet tym rywalom, którzy optycznie wydają się od niego szybsi.

PSYCHIKA:

Maciej Janowski – „Magic” zarówno w zawodach drużynowych, jak i indywidualnych pokazuje niesamowity luz, na wzór swojego bardzo dobrego znajomego ze Stanów Zjednoczonych – Grega Hancocka. Dlatego też często wygrywa ważne biegi – nawet gdy zawody nie układają się po jego myśli. Umie w odpowiednim momencie się zmobilizować i skoncentrować, a przy tym doskonale radzi sobie z presją. Udowodnił to choćby w Indywidualnych Mistrzostw Polski w 2015 roku. Wówczas we wszystkich wyścigach aż do samego finału przyjeżdżał na metę drugi, by w ostatniej odsłonie przełamać ten trend, pokonać faworyta gospodarzy – Zmarzlika i sięgnąć po złoty medal.

ALAN WÓJTOWICZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.