Pewnym zwycięstwem reprezentacji Włoch zakończył się pierwszy mecz Euro 2020. Gospodarze zagrali kapitalną drugą połowę i rozbili Turków 3:0. Gole dla Włochów zdobyli Ciro Immobile i Lorenzo Insignie. Turcy wbili sobie także bramkę samobójczą.

Pierwsza połowa toczyła się pod dyktando Włochów. Po dość niemrawych pierwszych dziesięciu minutach podopieczni Roberto Manciniego co chwilę zagrażali bramce Ugurcana Cakira. W 22. minucie kapitalną szansę na zdobycie gola miał Giorgio Chiellini. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego doświadczony stoper uderzył pod poprzeczkę, ale kapitalną interwencją popisał się bramkarz Turków.

Kilka niezłych sytuacji zmarnowali także Ciro Immobile i Lorenzo Insigne. Mistrzowie świata z 2006 roku próbowali zarówno długich akcji, jak i strzałów z dystansu, ale nie byli w stanie zdobyć bramki. Znamienna była statystyka po 45. minutach, która wskazywała, że Włosi prowadzili w strzałach 14-0. Na tablicy wyników widniał jednak rezultat bezbramkowy i gospodarze musieli się w przerwie naradzić co zrobić, aby w końcu pokonać Cakira.

W drugiej odsłonie zmieniło się tyle, że Włosi wciąż atakowali, ale zdecydowanie bardziej skutecznie. Pierwszą bramkę w turnieju kibice mogli oglądać w 53. minucie. Gospodarze szybko przerzucili piłkę na prawą stronę. Tam świetną akcję przeprowadził Domenico Berardi, który minął obrońcę, ostro dograł piłkę i ustrzelił Meriha Demirala. Piłka po odbiciu od stopera wpadła do bramki. Włosi podbudowani pierwszym trafieniem szukali kolejnych. Oblężenie bramki Turków zakończyło się drugim golem. W 66. minucie Cakir odbił mocny strzał Spinazzoli pod nogi Immobile. Snajper tym razem się nie pomylił i doprowadził do wyniku 2:0.

Następnie Włosi zaczęli bawić się piłką, a trener Mancini zaczął wpuszczać rezerwowych zawodników. W 79. minucie Italia wyprowadziła ostatni cios. Po błędzie przy wyprowadzaniu piłki i świetnym dograniu Imobille w idealnej sytuacji znalazł się Insigne. Zawodnik Napoli pewnie pokonał Cakira i ustanowił wynik spotkania.

Pierwszy mecz Euro 2020 pokazał, że Włosi nieprzypadkowo wygrali wszystkie spotkania eliminacyjne. Po biciu głową w mur w pierwszych 45 minutach jeszcze mocniej zaatakowali i rozbili Turków. Ekipa Manciniego udowodniła, że jest poważnym kandydatem do medalu. W zespole Turków nastroje muszą być znacznie gorsze. Ekipa Senola Gunesa nie zaprezentowała właściwie ani jednej ciekawej akcji i na razie nie wygląda na czarnego konia turnieju.

Euro 2020. Grupa A: Turcja – Włochy 0:3 (0:0)

Bramki: 0:1 Demiral (53. sam.), 0:2 Immobile (66.), 0:3 Insigne (79.)

Turcja: Cakir – Celik, Demiral, Soyuncu, Meras, Karaman (76. Dervisoglu), Tufan (64. Ayhan), Yokuslu (65. Kahveci), Yazici (46. Under), Calhanoglu, Yilmaz

Włochy: Donnarumma – Florenzi (46. Di Lorenzo), Bonucci, Chiellini, Spinazzola, Berardi (85. Bernadeschi), Barella, Jorginho, Locatelli (73. Cristante), Insigne (81. Chiesa), Immobile (81. Belotti)

Żółte kartki: Soyuncu, Dervisoglu

Sędziował: Danny Makkelie (Holandia)