W ostatnim ze środowych spotkań EURO 2020 Włochy  bezproblemowo pokonały Szwajcarię 2:0. Świetne spotkanie rozegrał zwłaszcza zdobywca dwóch bramek, Manuel Locatelli. Dzięki temu zwycięstwu drużyna Roberto Manciniego jest już pewna awansu do fazy pucharowej turnieju.

Pierwsze minuty to dużo walki w środku pola obu zespołów. Śmielej zaczęła atakować Squadra Azurra. 10. minuta to pierwsza okazja bramkowa Włochów. Po główce Berardiego piłka przeleciała minimalnie nad bramką. Można było jednak łatwo odnieść wrażenie, że akcja po akcji piłkarze z Półwyspu Apenińskiego przejmują coraz większą inicjatywę w meczu. Nie trzeba było długo czekać na kolejny poważny sygnał od Włochów. W 19 minucie przytomnie w polu karnym po rzucie rożnym zachował się Giorgio Chiellini i wpakował futbolówkę do siatki. VAR dopatrzył się jednak jego ręki i anulował trafienie. Chwilę później kapitana kadry dosięgnął pech. Uraz spowodował, że musiał opuścić plac gry.

Włosi jednak wciąż naciskali i już chwilę później dopięli swego. Znakomitą akcję zespołową wykończył Manuel Locatelli, strzelając swoją drugą bramkę w narodowych barwach. Helweci z kolei w pierwszej połowie nie pokazali nic wielkiego. Oddali tylko jeden strzał, przy sześciu Włochów, wynik 1:0 był zatem całkowicie zasłużony.

Drugie 45 minut rozpoczęło się od kilku ofensywnych szarż Szwajcarów, jednak to Włosi skarcili przeciwnika. Po, jakżeby inaczej, świetnej akcji zespołowej zaskakującym strzałem Yanna Sommera pokonał po raz kolejny Locatelli. Pierwsza groźna akcja Szwajcarów to 64 minuta i strzał wprowadzonego chwilę wcześniej Stefana Zubera, pierwszy celny dla Helwetów (i jak się okazało jedyny). Podopieczni Roberto Manciniego jednak w pełni kontrolowali spotkanie, czemu dali wyraz w końcówce, gdy Ciro Immnobile ustalił wynik na 3:0. Taki rezultat premiuje włoską drużynę do 1/8 finału, zaś Szwajcaria będzie musiała szukać zwycięstwa w ostatnim starciu grupowym z Turcją.

Euro 2020. Grupa A: Włochy – Szwajcaria 3:0 (1:0)

Bramki: Locatelli 26′, 52′, Immobile 89′

Włochy: Donnarumma – Spinazzola, Chiellini (24′ Acerbi), Bonucci, Di Lorenzo – Locatelli (86′ Pessina), Jorginho, Barella (86′ Cristante) – Insigne (69′ Chiesa), Immobile, Berardi (69′ Toloi)

Szwajcaria: Sommer – Elvedi, Schar (57′ Zuber), Akanji – Mbabu (57′ Widmer), Freuler (84′ Sow), Shaqiri (76′ Vargas), Xhaka, Rodriguez – Seferović (46′ Gavranović), Embolo

Sędziował: Siergiej Karasjew (Rosja)