Główny partner portalu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Już w piątek we Włoszech rozpoczną się piłkarskie zmagania o tytuł najlepszego zespołu Europy. My poniżej prezentujemy absolutny “must know”, który przybliży Wam tegoroczne Euro.

 

1. Zasady 
Rywalizacja odbywa się w sześciu grupach. Z każdej do dalszej fazy awansuje pierwszy oraz drugi zespół oraz cztery najlepsze zespoły które zajęły trzecie miejsca w swojej grupie. W fazie pucharowej obowiązuje oczywiście dogrywka, a jeśli ona nie wyłoni zwycięzcy – rzuty karne. Łącznie zostanie rozegrane 51 spotkań.

2. Składy zespołów 
Wyjątkowo każdy zespół składa się z 23, a nie 26 zawodników. Jeśli jeden z zawodników odniesie kontuzję lub zachoruje na Covid-19 do momentu pierwszego spotkania zespołu to może zostać wymieniony. W wypadku jeśli w zespole zostanie dwóch bramkarzy, trenerowi przysługuje prawo powołania kolejnego.

3. Nagrody finansowe 
W porównaniu do poprzedniego turnieju – Euro 2016 – nagrody finansowe zwiększyły się o 20 procent. Pomiędzy zespoły zostanie podzielone 371 milionów euro. Za udział w mistrzostwach każdy zespół otrzyma 9,25 miliona euro. Za tytuł mistrzowski 10 milionów euro. Mistrz Europy może łącznie zarobić 34 milionów euro.

4. Przełożenie meczu 
Jeśli jeden z zespołów nie będzie w stanie skompletować 13 zawodników zdolnych do gry, łącznie z bramkarzem, spotkanie może zostać rozegrane w ciągu kolejnych 48 godzin od pierwotnego terminu.

5. Maskotka
Maskotką Euro 2020 jest Skilzzy. Młodzieniec o brązowych oczach z końskim ogonem. Jego powstanie zainspirował futbol uliczny. Nazwa maskotki pochodzi od angielskiego słowa skills, które oznacza umiejętności.

6. Sędziowie 
Tegoroczną rywalizację będzie rozstrzygało 19 sprawiedliwych. Od 7 czerwca sędziowie przechodzili specjalne szkolenie na Islandii.

7. Puchar 
Puchar Henry’ego Delanuaya jest przekazywany od 1960 roku. Waży osiem kilogramów i ma 60 centymetrów wysokości. Od 2008 został “zmodyfikowany” kosztem 15400 euro. Puchar pozostaje w siedzibie Uefa. Zwycięzca otrzymuje jego kopię.

8. Hymn mistrzostw 
Piosenką tegorocznych mistrzostw jest utwór „We Are The People. We’ve Been Waiting For”. Przy jego produkcji pracował między innymi wokalista U2, Bono

 

Wykorzystano materiały Sport Bild