Reprezentacja Włoch zameldowała się w najlepszej czwórce tegorocznych mistrzostw Europy. Wielka Italia pokonała po niezwykle zaciętym boju Belgię 2:1 i w meczu o finał zmierzy się z Hiszpanią.

To spotkanie nie miało wyraźnego faworyta. W piątkowy wieczór w Monachium doszło do konfrontacji dwóch piłkarskich potęg. Jedni byli niepokonani od ponad trzydziestu pojedynków, drudzy są na czele rankingu FIFA. Włochy i Belgia, bo o nich mowa, stworzyli na Allianz Arenie kapitalne widowisko.

Squadra Azzurra w znakomitym stylu zakończyli rywalizację w fazie grupowej, ale w 1/8 finału nieoczekiwanie okrutnie męczyli się z Austrią, z kolei drużyna Roberto Martineza z kompletem punktów wygrała zmagania w grupie B z Danią, Rosją i Finlandią, a później okazała się minimalnie lepsza od Portugalii.

Szlagierowe starcie znacznie lepiej rozpoczęli podopieczni Roberto Manciniego, pokazując radosny dla oka, ofensywny futbol. W 31. minucie wynik tego meczu otworzył Nicolo Barella, który doskonałym uderzeniem pokonał stojącego między słupkami Thibauta Courtois. Kluczową rolę w budowaniu tej akcji wykonał Marco Verratti. 28-letni pomocnik Paris Saint Germain w świetnej formie wrócił do gry po kontuzji kolana i był mocnym ogniwem swojego zespołu.

Swoją cegiełkę do sukcesu Italii dołożył też Lorenzo Insigne, który w 44. minucie wpisał się na listę strzelców, podwyższając prowadzenie na 2:0. 60 sekund później bramkę kontaktową zdobyli Belgowie. Po ostrym faulu Giovanniego Di Lorenzo sędzia wskazał na wapno, po czym „jedenastkę” na gola pewnie zamienił Romelu Lukaku.

Team z Półwyspu Apenińskiego nie pozwolił wydrzeć sobie awansu, choć w drugiej połowie spotkania ataki Belgów były bardzo groźne. Włosi przez ostatnie 30 minut koncentrowali się przede wszystkim na obronie rezultatu niż na strzeleniu trzeciej bramki. Kevin De Bruyne i spółka marzyli o złotym medalu, ale ostatecznie muszą obejść się smakiem, zaś Italia pozostaje w grze o mistrzowski tytuł.

Euro 2020: Ćwierćfinał: Belgia – Włochy 1:2 (1:2)