Liczba tygodnia

Kliknij→

Tyle tytułów indywidualnego mistrza świata wywalczył obchodzący w tym tygodniu 89 urodziny Ove Fundin.

LICZBA TYGODNIA LOTTO

Tyle punktów zdobyła reprezentacja Polski podczas DME na torze w Poznaniu
Hakim Ziyech / fot. thechelseachronicles.com
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Chelsea w oświadczeniu wydanym w nocy z piątku na sobotę poinformowała o uzgodnieniu warunków przejęcia klubu przez nowych właścicieli. Klub z Londynu trafił w ręce spółki Clearlake Capital zarządzanej przez Todda Boehly’ego, Marka Waltera i Hansjoerga Wyssa.

 

Przypomnijmy, że dotychczasowy właściciel Chelsea, Roman Abramowicz został zmuszony sprzedać klub w związku z nałożonymi sankcjami na rosyjskich miliarderów. Pieniądze z transakcji nie będą mogły zatem trafić w ręce 55-latka.

Po dokonaniu całej inwestycji nabyto udziały klubu w wysokości 2,5 miliarda funtów. Cała kwota zostanie zdeponowana na zamrożone konto bankowe w Wielkiej Brytanii, z zamiarem przeznaczenia stu procent sumy na cele charytatywne, jak zostało wcześniej potwierdzone przez Romana Abramowicza. Do przetransferowania środków finansowych wymagana będzie zgoda rządu Wielkiej Brytanii. Ponadto, proponowani nowi właściciele zaangażują kwotę w wysokości 1,75 miliarda funtów na dalsze inwestycje, z korzyścią dla klubu, na rozwój Stamford Bridge, akademii, zespół sekcji żeńskiej, Kingsmeadow oraz na wsparcie dla Chelsea Foundation. Koniec procesu sprzedaży spodziewany jest pod koniec maja, z uwagi na wszystkie środki konieczne do uzyskania formalnego zatwierdzenia. Więcej szczegółów zostanie podanych po dalszym procedowaniu – możemy przeczytać w oświadczeniu na oficjalnej stronie internetowej Chelsea.

Todd Boehly jest również współwłaścicielem innych klubów sportowych, mowa tu o koszykarskim klubie Los Angeles Lakers czy baseballowym zespole Los Angeles Dodgers.

W finałowej turze negocjacji rywalami w przetargu było konsorcjum właściciela Bostonu Celtics Stephena Pagliuki oraz grupa, na której czele stali Josh Harris, David Blitzer oraz szef linii lotniczych Sir Martin Broughton.

Po upłynięciu terminu składania ofert swoją propozycję przedstawił szef chemicznej firmy INEOS, Jim Ratcliffe, jednak bank The Raine Group nie poparł tej kandydatury.

Roman Abramowicz kupił Chelsea w 2003 roku za 140 mln funtów. To właśnie za czasów Rosjanina zaczął najlepszy okres w historii londyńskiego klubu, do czego w wydatnej mierze przyczyniły się duże transfery. Od tego czasu Chelsea pięć razy sięgała po mistrzostwo Anglii (2005, 2006, 2010, 2015, 2017), pięć razy wygrywała Puchar Anglii (2007, 2009, 2010, 2012, 2018), trzy razy Puchar Ligi Angielskiej (2005, 2007, 2015), dwa razy wygrała Ligę Mistrzów (2012, 2021) i tyle samo razy Ligę Europy (2013, 2019). W 2021 r. drużyna zdobyła Superpuchar UEFA i wygrała Klubowe Mistrzostwa Świata.