Liczba tygodnia

Kliknij→

Tyle punktów po dwóch turniejach IMP mają Bartosz Zmarzlik oraz Dominik Kubera

LICZBA TYGODNIA LOTTO

Tyle punktów po dwóch turniejach IMP mają Bartosz Zmarzlik oraz Dominik Kubera
Foto: Facebook FIFA World Cup
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Jesienią br. czekają nas emocje związane z piłkarskim mundialem w Katarze. Przedstawiciele FIFA, we współpracy z sędziami dokładają wszelkich starań, aby w możliwie jak największym stopniu usprawnić przebieg gry. Właśnie dlatego zdecydowali się na wprowadzenie kolejnej nowinki technologicznej podczas nadchodzącego turnieju.

 

Mowa konkretnie o tak zwanym półautomatycznym spalonym – systemie, który ma skrócić czas potrzebny do podjęcia decyzji o offsidzie z około 70 do zaledwie 25 sekund.

Wewnątrz każdej piłki zostanie umieszczony czujnik, który 500 razy na sekundę będzie wysyłać dane potrzebne, aby określić dokładny moment kopnięcia futbolówki. Dodatkowo, na dachu każdego stadionu zostanie zamontowanych dwanaście w pełni zsynchronizowanych kamer, które będą śledzić pozycje poszczególnych piłkarzy na boisku. Jeżeli któryś z nich znajdzie się na offsidzie, uruchomi alarm w kabinie VAR, który następnie może zostać przekazany sędziemu na boisku.

Jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni do tego systemu. Jest on w pełni gotowy do działania – powiedział szef sędziów, Pierluigi Collina.

Półautomatyczny spalony był już testowany między innymi podczas tegorocznych Klubowych Mistrzostw Świata. Teraz ma pomóc arbitrom pracującym podczas nadchodzącego mundialu, choć włoski szef sędziów podkreśla, że z drugiej strony nie ma na celu w pełni ich zastąpić.

Sędziowie meczowi nadal będą zaangażowani w proces podejmowania decyzji. System daje jedynie odpowiedź na pytanie, czy dany gracz jest na pozycji spalonej, czy też nie. Ocena ewentualnego przeszkadzania przeciwnikowi, zagrania piłki ręką, bądź popełnienia faulu pozostaje w gestii sędziego – dodał Pierluigi Collina.

Początek mundialu w Katarze 21 listopada br.

Jordan Tomczyk

Najlepsze kursy piłkarskie online: