W meczach żużlowych o końcowym rezultacie często decydują pojedyncze biegi. 46:44, 47:43 czy 48:42 – te wyniki są na porządku dziennym. Dużo mówi się o loteryjności i wielkich emocjach w kluczowych gonitwach nominowanych. My postanowiliśmy przyjrzeć się z kolei równie nieprzewidywalnym biegom juniorskim, które także potrafią decydować o wyniku spotkania.
W zestawieniu zostały uwzględnione wszystkie biegi juniorskie fazy zasadniczej oraz rund play-off z poprzedniego sezonu. Postanowiliśmy nie doliczać do klasyfikacji wyników potyczek juniorskich Falubazu, uzyskanych w barażach z ROW-em Rybnik.
8. Grupa Azoty Unia Tarnów – 41,4% – 29 zdobytych punktów w biegach juniorskich na 70 możliwych.
Jak się okazuje, do spadku tarnowskich Jaskółek przyczyniła się nie tylko słaba postawa seniorów, ale także bardzo zła dyspozycja juniorów. Tarnowianie w czternastu odjechanych biegach juniorskich triumfowali tylko dwukrotnie, a na myśli mamy zwycięstwa zespołowe, nie indywidualne. Warto zaznaczyć, że Unia ani razu nie zwyciężyła biegu młodzieżowego podwójnie. Jedyne wygrane w stosunku 4:2 miały natomiast miejsce w Mościcach w starciach z GKM-em Grudziądz i Stalą Gorzów.
7. MRGARDEN GKM Grudziądz – 44,2% – 31 zdobytych punktów w biegach juniorskich na 70 możliwych.
Od lat w środowisku żużlowym mówi się, że gdyby GKM Grudziądz miał mocnych juniorów, to walczyłby o medale PGE Ekstraligi. W poprzednim sezonie juniorzy ponownie nie wspierali zbyt mocno Artioma Łaguty i reszty seniorów. Grudziądzanie aż sześciokrotnie przegrywali drugi bieg spotkania podwójnie. Ciekawostką jest natomiast, że Kamil Wieczorek to jeden z trzech juniorów, którym udało się wyprzedzić obu gospodarzy na torze im. Alfreda Smoczyka w Lesznie. Tę sztukę powtórzyli również Michał Gruchalski i Maksym Drabik.
6. Cash Broker Stal Gorzów – 50% – 45 zdobytych punktów w biegach juniorskich na 90 możliwych.
Juniorzy gorzowskiej Stali radzili sobie w poprzednim sezonie całkiem nieźle, ale tylko na stadionie im. Edwarda Jancarza. Dobitnie pokazują to statystyki Rafała Karczmarza. 20-latek wykręcił w Gorzowie średnią 1,667 punktu na bieg, ale już na wyjazdach zaledwie 1,048. Podopieczni Stanisława Chomskiego w bezpośrednich starciach z innymi juniorami wstydu nie przynosili, ale na pewno mogli spisać się znacznie lepiej. Gorzowianie triumfowali w pojedynkach z młodzieżowcami trzykrotnie, siedmiokrotnie remisowali i ośmiokrotnie przegrywali. Stalowcom udało się wygrać podwójnie tylko jeden bieg juniorski. Miało to miejsce w 96. Derbach Ziemi Lubuskiej.
5. forBET Włókniarz Częstochowa – 53,3% – 48 zdobytych punktów w biegach juniorskich na 90 możliwych.
W forBET Włókniarzu, na pozycjach juniorskich, za dwóch harował Michał Gruchalski. Zarówno Bartosz Świącik, jak i Adrian Woźniak często zostawali daleko w tyle zarówno w starciach z seniorami, jak i ze swoimi rówieśnikami. Jedyne podwójne zwycięstwo częstochowscy juniorzy odnieśli w ostatnim meczu rundy zasadniczej sezonu 2018. Wszyscy dobrze pamiętamy, że w tym spotkaniu Włókniarz rzutem na taśmę zremisował z grudziądzkim GKM-em. Zatem gdyby Gruchalski i Świącik nie odnieśli tamtego triumfu, w czwórce mielibyśmy Anioły, a nie Lwy.
4. Falubaz Zielona Góra – 57,1% – 40 zdobytych punktów w biegach juniorskich na 70 możliwych.
Falubaz skorzystał z usług aż czterech juniorów w poprzednim sezonie. Warto zaznaczyć, że nie były to jednorazowe występy, bo Sebastian Niedźwiedź, Alex Zgardziński, Mateusz Tonder i Damian Pawliczak mogli się wielokrotnie pokazywać swoim ulubieńcom. Niestety nie było to spowodowane zaciętą walką o skład, a ciągłymi kontuzjami wśród młodzieży Falubazu. Zielonogórzanie w drugich biegach triumfowali sześć razy, a dwie z tych wygranych okazały się zwycięstwami podwójnymi. Juniorzy klubu spod znaku Myszki Miki na 5:1 przywieźli młodzieżowców z Grudziądza i Gorzowa.
3. Betard Sparta Wrocław – 72,2% – 65 zdobytych punktów w biegach juniorskich na 90 możliwych.
Tutaj również, jak w Częstochowie, mieliśmy jednego wyróżniającego się juniora i drugiego, który wciąż ma jeszcze sporo do nauki. Maksym Drabik potwierdził w tym sezonie, że jest jednym z najlepiej zapowiadających się polskich żużlowców ostatnich lat. Głównie dzięki niemu ekipa Rafała Dobruckiego wygrała aż dziewięć biegów młodzieżowych. Należy jednak podkreślić, że Przemysław Liszka i Patryk Wojdyło niejednokrotnie wspierali Drabika. Dzięki temu spartanie przegrali zaledwie dwa drugie biegi (z Unią Leszno i Falubazem Zielona Góra).
2. Get Well Toruń – 72,8% – 51 zdobytych punktów w biegach juniorskich na 70 możliwych.
Odrobinę lepsi od juniorów wrocławian okazali się młodzieżowcy z Grodu Kopernika. Juniorzy Jacka Frątczaka wygrali dziewięć biegów juniorskich, a sześciokrotnie okazywali się podwójnie lepsi od rówieśników. Niestety Daniel Kaczmarek i Igor Kopeć-Sobczyński znacznie gorzej radzili sobie, gdy przychodziło im rywalizować z seniorami czy… bardzo silnymi juniorami. W starciach z młodzieżą Unii Leszno zawodnicy Get Well-u dwukrotnie polegli w stosunku 1:5.
1. Fogo Unia Leszno – 83,3% – 75 zdobytych punktów w biegach juniorskich na 90 możliwych.
To z pewnością wiedzieli Państwo jeszcze przed zerknięciem w nasze zestawienie. Młodzież Unii Leszno jest dominująca i trudno komukolwiek z tym polemizować. Bartosz Smektała i Dominik Kubera z powodzeniem podejmują walkę z rywalami dużo starszymi od siebie, a w biegach młodzieżowych są po prostu nie do pokonania. Leszczynianie nie przegrali bowiem ani jednego biegu juniorskiego. Podopieczni Piotra Barona triumfowali w drugich biegach aż 11 razy. Imponująca jest także seria podwójnych zwycięstw młodych leszczynian, która trwała od 6. do 11. kolejki PGE Ekstraligi.
BARTOSZ RABENDA
Żużel. Mrozek zakpił z komentatora! Nie boi się Polonii!
Żużel. ROW bliżej Ekstraligi! Perfekcyjny mecz Kurtza! (RELACJA)
Żużel. Spora kontrowersja w Rybniku! Buczkowski nie powinen być wykluczony?
Żużel. Zagar nie kończy kariery! Znów pojawi się na torze
Żużel. Były gwiazdor Wybrzeża wraca na tor! Namawiano również… Hancocka!
Żużel. Staszewski zdradza kulisy transferu Krakowiaka. Potwierdził też nowy klub Musielaka