Medaliści MIMP 2019. Od lewej Kubera, Miśkowiak i Lampart. Czy przynajmniej jednego z nich zobaczymy w Pardubicach na końcowym podium IMŚJ?

Czwartkowy finał Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski był szóstym w tej kategorii wiekowej, który został rozegrany na torze w Tarnowie. W poprzednich edycjach zwyciężali Jerzy Rembas, Wojciech Załuski, Tomasz Gollob, Grzegorz Rempała i Patryk Dudek. Pierwszy raz finał w Tarnowie odbył się w 1974 roku, ostatni 6 lat temu. Tym razem triumfatorem zawodów został Jakub Miśkowiak.

Po dwóch seriach startów w gronie liderów znajdowali się Wiktor Lampart, Dominik Kubera, Jakub Miśkowiak i dość niespodziewanie Kamil Wieczorek. Z dużymi problemami zmagał się zeszłoroczny wicemistrz Bartosz Smektała, który po ośmiu wyścigach miał przy swoim nazwisku zapisane dwa punkty.

Mimo braku mijanek na dystansie zawody trzymały w napięciu, głównie za sprawą liderów klasyfikacji. Wiktor Lampart, Dominik Kubera i Jakub Miśkowiak po czterech seriach startów znajdowali się na czele rywalizacji, będąc ze sobą w bezpośrednim kontakcie punktowym. Nieco z tyłu zostawał Maksym Drabik, który po czterech startach miał 7 punktów – Kubera i Lampart mieli ich po 11, Miśkowiak tylko „oczko” mniej.

W 19. biegu wygrał Lampart przed Miśkowiakiem, co oznaczało bieg dodatkowy o złoto z udziałem trójki zawodników. Wygrał 18-letni Miśkowiak przed 20-letnim Kuberą i również 18-latkiem – Wiktorem Lampartem.