PGE Ekstraliga: Betard Sparta Wrocław- RM Solar Falubaz Zielona Góra

2020-07-05 16:30:00

Planowana relacja

Przejdź

Tauron SEC: 1. finał w Toruniu

2020-07-04 17:00:00

Planowana relacja

Przejdź

PGE Ekstraliga: Moje Bermudy Stal Gorzów – Eltrox Włókniarz Częstochowa

2020-07-03 20:30:00

Planowana relacja

Przejdź

PGE Ekstraliga: Motor Lublin – PGG ROW Rybnik

2020-07-03 18:00:00

Planowana relacja

Przejdź

PGE Ekstraliga: Eltrox Włókniarz Częstochowa – Betard Sparta Wrocław 53:37

2020-06-28 19:15:00

Zakończona

Przejdź

PGE Ekstraliga: PGG ROW Rybnik – Moje Bermudy Stal Gorzów 46:44

2020-06-28 16:30:00

Zakończona

Przejdź

Mali Wspaniali – wielkie dziedzictwo The World Games

Były prezydent Wrocławia - Rafał Dutkiewicz, ambasadorka projektu - Anna Lewandowska i rektor wrocławskiej AWF - prof. Andrzej Rokita.

Renowacja majestatycznego Stadionu Olimpijskiego czy budowa nowoczesnej, krytej pływalni przy ul. Wejherowskiej to bez wątpienia cenna spuścizna po wrocławskich Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich z 2017 roku. Ale nie jedyna! W opinii wielu o niebo ważniejsze pozostaje inne dziedzictwo – zdrowie naszych dzieci, o które wciąż dba rosnący w siłę program „Mali Wspaniali”.

10. Światowe Igrzyska Sportowe The World Games 2017 były wydarzeniem, do którego Wrocław szykował się wielotorowo. I z planem, by miasto przez długie lata korzystało na organizacji tej wielkiej imprezy. By tzw. legacy przyniosło mieszkańcom wiele profitów.

To właśnie z myślą o The World Games 2017 powstał projekt „Mali Wspaniali”, który patronatem objęła Anna Lewandowska, medalistka mistrzostw świata i Europy w karate (World Fudokan Federation), żona Roberta – gwiazdy piłkarskiej reprezentacji Polski i Bayernu Monachium, z którym właśnie sięgnął po piąte z rzędu mistrzostwo Niemiec. Dzieci miały poznawać dyscypliny z programu igrzysk, a jednocześnie wynosić na wyższy poziom swoją sprawność fizyczną, ogólną kondycję i radość z życia. W myśl zasady – w zdrowym ciele zdrowy duch. Dziś zbieramy tego owoce, a nasze pociechy – również medale wielkich imprez.

Program już czwarty rok jest prowadzony w szkołach i przedszkolach, a polega na udziale w zajęciach ogólnorozwojowych z elementami sztuk walki. Za tym wszystkim stoi wrocławska Fundacja Mali Wspaniali. Wrocławska, ale mająca plany daleko wybiegające poza granice miasta. I województwa.

– Na dziś programem współfinansowanym przez Wrocław objętych jest ponad 16 tysięcy dzieci ze 105 przedszkoli i 15 szkół z miasta oraz okolicy. W tym roku dołączyły do nas również dzieci z pięciu innych województw: mazowieckiego, małopolskiego, kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego i łódzkiego – wylicza Magdalena Mendakiewicz, prezes fundacji.

Cel programu? Po pierwsze – wspomaganie ogólnego rozwoju oraz sprawności umysłowej i ruchowej dziecka, a także działania profilaktyczne w zakresie wad postawy. Zajęcia odbywają się na podstawie autorskiego programu, przygotowanego z wiedzą zdobytą podczas studiów oraz wielu szkoleń metodycznych, a także dzięki doświadczeniom kadry pedagogicznej w wieloletniej pracy z dziećmi.

– W czasach, gdy mocno zajęci rodzice nie są w stanie poświęcić zbyt wiele czasu dla swoich pociech, te większość wolnego czasu spędzają przed ekranami komputerów i telefonów komórkowych. Systematyczne zajęcia sportowe są zatem często jedyną droga do ich rozwoju fizycznego. Właśnie w tak młodym wieku dochodzi do krystalizowania się i utrwalania nawyków zdrowotnych, a, jak wskazują badania, problem otyłości u polskich dzieci w wieku wczesnoszkolnym dotyczy już 30 procent populacji – podkreśla Magdalena Mendakiewicz.

To fakt powszechnie znany, że w placówkach szkolno- przedszkolnych zajęcia wychowania fizycznego prowadzone są w ograniczonym zakresie przez nauczycieli nauczania początkowego. Program Mali Wspaniali stwarza natomiast możliwość przeprowadzenia ich z wykwalifikowanym instruktorem sportowym.

– Nasza fundacja na terenie samego Wrocławia współpracuje z ponad 30 instruktorami sportowymi. Są to nierzadko utytułowani sportowcy z międzynarodowymi sukcesami w CV. Jak choćby brązowy medalista The World Games 2017 w karate WKF – Michał Bąbos, medaliści mistrzostw świata Piotr Dzierżanowski i Martyna Florecka, trzeci zawodnik mistrzostw Europy Sebastian Kubatek czy medalistka mistrzostw Polski – Magdalena Gwozdecka – dodaje Magdalena Mendakiewicz.

Dodać też należy, że zajęcia w przedszkolach odbywają się we wszystkich grupach bez wyjątku i wplecione są w harmonogram Dnia Przedszkolaka. Z kolei na poziomie szkolnym chętne dzieci z klas I-III uczestniczą w zajęciach po lekcjach, co uatrakcyjnia ofertę zajęć ruchowych.

Dzięki uczestnictwu w programie dzieci rozwijają w sobie zainteresowanie sportem jako atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego, a dzięki ćwiczeniom ogólnorozwojowym – odbywającym się głównie w formie zabawy – poprawiają nie tylko cechy motoryczne, ale też procesy poznawcze i sferę emocjonalno-społeczną. Kształcą umiejętności współpracy w zespole i śmiałego wypowiadania się na tle grupy, wreszcie poznają swoje mocne strony. Nie bez znaczenia jest również walka z zaburzeniami dynamiki procesów nerwowych, zwłaszcza nadpobudliwości ruchowej, jak również profilaktyka wad postawy ciała poprzez kształtowanie właściwych nawyków.

Co ważne, opracowana została metoda sprawdzania efektywności programu i jego wpływu na dzieci. W formie testu sprawności. Dzieci badane są przed dołączeniem do programu i po jego zakończeniu pod kątem czterech cech: sprawności, szybkości, zwinności oraz siły. Wyniki badań rokrocznie potwierdzają poprawę ogólnej kondycji fizycznej uczestników. Zresztą, już niebawem się o tym przekonamy. Otóż 15 czerwca (sobota) w hali Orbita odbędzie się XIX Ogólnopolski Puchar Dzieci w Tradycyjnym Karate-Do. To cykliczne i w tej branży najważniejsze zawody w kraju dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Tym razem weźmie w nich udział blisko 1500 uczestników z około 60 klubów. Ceremonia otwarcia o godz. 9.30, walki od godz. 10 do 18. Organizatorem jest Klub Karate Tradycyjnego KOBU Wrocław – Stowarzyszenie, a patronat nad imprezą objęli: prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, wiceminister Sportu Jan Widera, Ambasada Japonii w Polsce oraz Polski Związek Karate Tradycyjnego. Będzie m.in. walka bez podziału na płeć i selekcja kadry narodowej, która jesienią wybierze się do Moskwy na VI Puchar Europy Dzieci w Tradycyjnym Karate-do. Niebawem szerzej o imprezie.

W starożytnej Grecji istniało pojęcie „kalos kaghatos” (dosłownie piękny i dobry), oznaczające połączenie piękna z dobrem, będące odzwierciedleniem szlachetnego i etycznego postępowania. Fundacja Mali Wspaniali kształtuje w ten właśnie sposób, bo oprócz pracy nad tężyzną fizyczną stara się popularyzować takie wartości jak szacunek dla rywala i drugiego człowieka, samokontrola, samodyscyplina, opanowanie. By za czas jakiś o jej absolwentach można było mówić – wielcy, wspaniali.

CASH BROKER

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.