lotto partner główny serwisu
pon. Sie 19, 2019

fot. Paweł Prochowski

Lubelska skała w liczbach i na czele jakiej listy figuruje Krzyżaniak?

Trzynasta kolejka PGE Ekstraligi obfitowała w jubileusze mniejsze i większe, brutalnie przerywała wspaniałe serie zawodników, ale też pozwalała innym świętować “okrągłe” zdobycze. Spoglądamy na przedostatnią serię spotkań rundy zasadniczej ze statystycznego punktu widzenia. Czym “wsławił” się Get Well Toruń w Lesznie? Ilu rywali pokonał Adrian Miedziński, a ile punktów zdobył dotąd Martin Vaculik?

CZĘSTOCHOWA – GRUDZIĄDZ 52:38

Wykluczenie Leona Madsena w pierwszym wyścigu meczu spowodowało przerwanie historycznych serii Duńczyka. Licznik serii biegów bez „0” lub nieukończonego wyścigu zatrzymał się na 130 wyścigach. To trzeci najlepszy wynik historii naszej ligi od 1990 roku. Ponadto nastąpił koniec serii udziału Duńczyka w finałowych wyścigach dnia. Ten licznik zatrzymał się na 27 meczach. To także trzeci wynik w historii naszej ligi, a uściślając, od 1994 roku, kiedy to obowiązują tabele z co najmniej dwoma wyścigami nominowanymi.

Natomiast wciąż trwa seria meczów, w których Madsen zdobywał co najmniej 10 punktów. To był jego 26. taki mecz z rzędu.

Matej Žagar przekroczył próg 1700 punktów zdobytych w Ekstralidze. Aktualne liczby Słoweńca: 215 meczów, 1035 biegów, 285 zwycięstw biegowych, 1705 punktów i 183 bonusy, a bilans pojedynków 1110:953.

Antonio Lindbäck przekroczył próg 500 wyścigów na ekstraligowych torach. Dorobek Szweda po tym meczu: 105 meczów, 503 biegi, 105 zwycięstw biegowych, 745 punktów i 89 bonusów, a bilans pojedynków 483:523.

1500 pokonanych rywali to dorobek Adriana Miedzińskiego po tym meczu. Poniżej zestawienie z zawodnikami, którzy osiągnęli ten próg.

ZAWODNIKWYGRANE Z RYWALAMIPORAŻKI Z RYWALAMISKUTECZNOŚĆ
Piotr Protasiewicz3115187862,4%
Jarosław Hampel2259,51199,565,3%
Krzysztof Kasprzak1841132558,1%
Rune Holta1750120559,2%
Nicki Pedersen1733,5630,573,3%
Andreas Jonsson1697,51090,560,9%
Janusz Kołodziej162995563,0%
Adrian Miedziński1500141251,5%

LESZNO – TORUŃ 64:26

To najgorszy mecz Aniołów od 26.07.2009 roku, kiedy to w Zielonej Górze padł wynik 67:23. Wygrana u siebie różnicą co najmniej 38 punktów to z kolei 17. taki wynik, od kiedy rozgrywkami o DMP zarządza Ekstraliga Żużlowa Spółka z o.o.

DATAMECZWYNIKRÓŻNICA
2019-08-09LES – TOR64:26+38
2017-04-30LES – ZIE64:26+38
2014-09-07TOR – GDA74:16+58
2014-08-24ZIE – CZĘ69:21+48
2014-06-15ZIE – GDA65:25+40
2014-06-08TAR – WRO64:26+38
2014-05-25TAR – CZĘ64:26+38
2013-08-18WRO – GNI65:24+41
2013-08-04ZIE – GNI66:24+42
2013-06-02LES – RZE75:0+75
2010-05-09TOR – TAR64:26+38
2009-07-26ZIE – TOR67:23+44
2008-08-31TOR – GOR66:25+41
2008-07-06CZĘ – RZE65:26+39
2008-05-04TOR – TAR66:26+40
2008-04-20LES – TAR67:26+41
2008-04-13CZĘ – TAR69:23+46

Powyższa tabela nie uwzględnia 3 walkowerów (40:0) w tym okresie.

Anioły w tym meczu nie wygrały drużynowo żadnego wyścigu. To już 3. taki mecz torunian w tym sezonie, podczas gdy innym drużynom się to nie przytrafiło ani razu. Poniżej zestawienie meczów z ostatnich sezonów bez drużynowej wygranej gości.

DATAMECZWYNIK
2019-08-09LES – TOR64:26
2019-06-16GRU – TOR55:35
2019-04-05ZIE – TOR53:37
2018-06-10GOR – ZIE49:35
2018-05-27WRO – GRU61:29
2017-08-06ZIE – RYB56:34
2017-04-30LES – ZIE64:26
2016-06-26GOR – TAR59:31
2016-06-05TOR – RYB56:34
2016-05-22TOR – WRO60:30
2016-05-08GOR – TOR62:28
2015-08-09RZE – GRU61:29
2014-10-05TAR – ZIE63:27
2014-09-07TOR – GDA74:16
2014-08-24ZIE – CZĘ69:21
2014-07-13LES – GDA63:27
2014-06-08TAR – WRO64:26
2014-05-11GOR – GDA60:30
2014-04-21TAR – GDA63:27
2014-04-21TOR – WRO60:30
2013-08-18WRO – GNI65:24
2013-08-04ZIE – GNI66:24
2013-06-02LES – RZE75:0
2012-08-05TOR – RZE58:32
2012-07-22TOR – CZĘ60:30
2012-07-15ZIE – GDA54:36
2012-06-10ZIE – WRO58:32
2012-05-13GOR – ZIE44:21
2011-09-11GOR – ZIE27:19
2011-08-14ZIE – RZE60:30
2011-05-22ZIE – LES54:35
2010-09-12LES – TOR59:31
2010-06-27GOR – BYD63:27
2010-06-13LES – TOR63:27
2010-05-23LES – TAR58:32
2010-04-05TAR – ZIE50:28
2009-07-26ZIE – TOR67:23
2009-07-05LES – TOR62:28
2009-06-14GDA – CZĘ60:30
2009-05-24ZIE – GOR63:27
2009-04-13GOR – BYD59:31
2009-04-05LES – GOR61:29
2008-10-05ZIE – CZĘ62:28
2008-08-31TOR – GOR66:25
2008-07-27WRO – RZE62:30
2008-07-06CZĘ – RZE65:26
2008-06-08CZĘ – WRO60:33
2008-05-04TOR – TAR66:26
2008-04-20LES – TAR67:26
2008-04-13CZĘ – TAR69:23
2008-04-06TOR – RZE63:28

Obrazu blamażu toruńskiej drużyny dopełnia fakt, że nie wygrali indywidualnie żadnego wyścigu. To 38. taki mecz od 1990 roku (na rozegranych 2368), a zaledwie 3. w ostatnich 10 latach, gdyż trudno traktować dane dotyczące meczu Leszno vs. Rzeszów (75:0) jako uzyskane w czysto sportowej rywalizacji. Poniżej spis meczów bez indywidualnego zwycięstwa gości od 1990 roku.

DATAMECZWYNIK
2019-08-09LES – TOR64:26
2014-09-07TOR – GDA74:16
2014-06-08TAR – WRO64:26
2013-06-02LES – RZE75:0
2008-07-27WRO – RZE62:30
2008-04-13CZĘ – TAR69:23
2006-07-14RZE – TAR71:18
2006-05-12WRO – RYB65:25
2006-05-03LES – RZE57:33
2004-09-26LES – BYD73:17
2004-05-16TOR – RYB70:20
2004-04-18CZĘ – RYB63:27
2003-07-13CZĘ – PIŁ68:22
2002-09-29BYD – WRO66:24
2002-05-19WRO – GDA68:22
2002-04-07LES – GDA73:17
2000-07-23BYD – WRO62:28
1999-05-30BYD – GOR59:31
1999-04-05PIŁ – WRO63:27
1998-08-31BYD – GOR65:25
1998-08-16TOR – OST66:24
1998-07-26BYD – ZIE64:25
1997-04-13TOR – WRO64:26
1995-08-27CZĘ – LUB72:18
1994-09-25WRO – ZIE67:23
1994-06-19GDA – LUB71:19
1994-05-29BYD – TAR58:32
1993-10-10BYD – RYB67:23
1993-09-26BYD – ZIE65:25
1993-04-20WRO – RYB59:31
1992-10-11BYD – WRO73:17
1992-09-27BYD – CZĘ70:20
1992-09-13BYD – TAR65:25
1992-09-13LUB – CZĘ70:20
1992-08-16BYD – LUB72:18
1992-07-19TOR – CZĘ70:19
1990-07-17LUB – GOR72:17
1990-04-29BYD – LES63:27

W XIV biegu meczu Bartosz Smektała zaliczył swój 300. wyścig w Ekstralidze. Był to jednocześnie jego 66. bieg ukończony na pierwszej pozycji. Aktualny dorobek juniora Byków: 82 mecze, 398 punktów, 43 bonusy, bilans pojedynków 280:318. Warto wspomnieć, że Smektała jest jednym z niewielu zawodników z takim dorobkiem biegowym, którzy nigdy nie byli wykluczani w powodu dotknięcia taśmy. Poniżej zestawienie obejmujące starty zawodników od  sezonu 1989, gdyż wtedy w regulaminie pojawiło się wykluczenie za dotknięcie taśmy (minimum 300 wyścigów):

ZAWODNIKMECZEBIEGI BEZ W/T
Jacek Krzyżaniak3151482
Grzegorz Rempała164751
Jan Krzystyniak132583
Piotr Baron123535
Peter Karlsson109518
Paweł Przedpełski107445
Robert Miśkowiak108430
Rafał Szombierski103428
Michał Szczepaniak92398
Jason Doyle79397
Tommy Knudsen73378
Andy Smith75350
Bjarne Pedersen71339
Zbigniew Suchecki80333
Václav Milík74319
Bartosz Smektała82300
Artur Czaja80300

Piotr Pawlicki przekroczył próg 200. wygranych wyścigów w Ekstralidze, obecnie ma w dorobku 202 pierwszych miejsc.

0 punktów w meczu to rzadkość u Nielsa Kristiana Iversena. To był 5. taki mecz Duńczyka i pierwszy od ponad 10 lat, a wystąpił dotychczas w 214. spotkaniach w najwyższej klasie rozgrywkowej, startując od 2004 roku.

DATAMECZWYNIKPUNKTY IVERSENA
2019-08-09LES – TOR64:260 (0,w,0,–,–)
2009-05-17TOR – ZIE52:380 (0,–,–,–,–)
2009-10-24ZIE – TOR48:420 (0,0,0,–)
2008-10-12CZĘ – ZIE51:410 (0,0,–,0)
2006-06-17TOR – BYD44:450 (0,u,–,–)

Zestawienie nie uwzględnia meczu Gorzów vs. Częstochowa z 20.08.2017 roku, kiedy to Iversen po upadku w swoim pierwszym wyścigu spowodowanym przez Karola Barana był niezdolny do dalszych startów i w powtórce został zastąpiony przez Rafała Karczmarza.

LUBLIN – GORZÓW 50:40

Zaobserwowaliśmy dość nietypowe dane dotyczące lubelskiego toru w tym meczu. Okazuje się, że w tym meczu z pola D, dotychczas statystycznie najlepszego w Lublinie, zawodnicy nie wygrali indywidualnie żadnego wyścigu, a łącznie zdobyli zaledwie 13 punktów – najmniej w tym sezonie. Ponadto po raz pierwszy w tym sezonie zwycięzcy biegów osiągali czasy powyżej 70,00 s (w pierwszych trzech wyścigach).

Zestawienie zdobyczy punktowych według pól startowych:

DATARYWALWYNIKPOLE APOLE BPOLE CPOLE D
2019-04-07Grudziądz49:4120242323
2019-05-03Leszno40:5022272219
2019-05-26Toruń48:4225221726
2019-06-07Wrocław42:4820182230
2019-06-30Zielona Góra41:4927211824
2019-08-02Częstochowa45:4523181831
2019-08-11Gorzów Wlkp.50:4032252013

OGÓŁEM
169155140166

Zestawienie zwycięstw indywidualnych według pól startowych:

DATARYWALWYNIKPOLE APOLE BPOLE CPOLE D
2019-04-07Grudziądz49:412634
2019-05-03Leszno40:503543
2019-05-26Toruń48:424227
2019-06-07Wrocław42:482148
2019-06-30Zielona Góra41:494335
2019-08-02Częstochowa45:453147
2019-08-11Gorzów Wlkp.50:408250

OGÓŁEM
26202534

Wygrana w VII wyścigu dnia to dopiero trzecie indywidualne zwycięstwo Andreasa Jonssona w tym sezonie, ale ogółem 450. w ekstraligowej karierze Szweda. Poniżej lista aktualnie startujących w PGE Ekstralidze zawodników, który mogą pochwali się takim osiągnięciem.

ZAWODNIK1. MIEJSCA
Piotr Protasiewicz935
Jarosław Hampel710
Nicki Pedersen620
Rune Holta509
Krzysztof Kasprzak505
Janusz Kołodziej466
Andreas Jonsson450

ZIELONA GÓRA – WROCŁAW 44:46

To był 500. mecz Piotra Protasiewcza w rozgrywkach o DMP. To drugi taki wynik w historii. Poniżej czołówka listy wszech czasów.

ZAWODNIKMECZE
Tomasz Gollob511
Piotr Protasiewicz500
Andrzej Huszcza398
Roman Jankowski370
Piotr Świst367
Damian Baliński352
Jarosław Hampel342
Sebastian Ułamek337
Greg Hancock337
Jacek Gollob329
Jacek Krzyżaniak325
Krzysztof Kasprzak322
Adrian Miedziński311
Grzegorz Walasek310
Wiesław Jaguś309
Ryan Sullivan302

Protasiewicz zdobył 15 medali w rozgrywkach o DMP: 8 złotych, 3 srebrne, 4 brązowe.

50. mecz Jakuba Jamroga w Ekstralidze. Dotychczas zdobył 228 punktów i 39 bonusów w 188 wyścigach.

Martin Vaculík ma już w swym dorobku 1700 punktów zdobytych w Ekstralidze. Aktualne liczby Słowaka: 196 meczów, 955 biegów, 326 zwycięstw biegowych, 142 bonusy, a bilans pojedynków 1131:776.
Michael Jepsen Jensen czterokrotnie przyjeżdżał ma metę na swojej „ulubionej” trzeciej pozycji w tym meczu, co skutkuje liczbą 200 wyścigów w karierze zakończonych na tej pozycji. Ogółem wystąpił w 711 biegach, z których 158 wygrał, 190 razy był drugi, 200 – trzeci, 148 – czwarty, a 15 nie ukończył.

KAROL PŁONKA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.