Liczba tygodnia

Kliknij→

Tyle tytułów indywidualnego mistrza świata wywalczył obchodzący w tym tygodniu 89 urodziny Ove Fundin.

LICZBA TYGODNIA LOTTO

Tyle punktów zdobyła reprezentacja Polski podczas DME na torze w Poznaniu
źródło: facebook.com Stadion Śląski
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Od kilku lat polska lekkoatletyka wywiera coraz większy wpływ na dyscyplinę na całym świecie. Po tryumfach sportowców przyszedł czas również na sukcesy infrastrukturalne. 6 sierpnia na Stadion Śląski w Chorzowie zawita, po raz pierwszy w historii, najbardziej prestiżowy cykl zawodów na globie, Diamentowa Liga.

 

Polska mimo świetnych wyników, wspaniałych trenerów, czy wielkich tradycji lekkoatletycznych przez wiele lat nie mogła się doczekać stadionu i imprezy z prawdziwego zdarzenia. Zmieniło się to wraz z remontem Stadionu Śląskiego w Chorzowie i stworzeniem na nim bieżni. Od tamtego momentu na obiekcie, który może pomieścić 55 tysięcy widzów, zaczęto organizować najbardziej prestiżowe polskie mityngi: Memoriał Janusza Kusocińskiego i Memoriał Kamili Skolimowskiej. Z pewnością wysoka jak na imprezy lekkoatletyczne frekwencja (ponad 40 tysięcy kibiców na Memoriale Skolimowskiej w 2018 roku) i świetny klimat dla tego sportu nad Wisłą sprawiły że władze międzynarodowe chętnie zaczęły przyznawać Chorzowowi prawa do organizacji ważnych zawodów. Stadion Śląski gościł już Drużynowe Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Świata Sztafet, a w 2028 roku zorganizuje Mistrzostwa Starego Kontynentu. Wydaje się, że nie są to jednak tak medialne wydarzenia jak organizacja zawodów z cyklu Diamentowej Ligi.

Chorzów dostał szansę dołączenia do cyklu dzięki rezygnacji Chińczyków. To właśnie w Państwie Środka miały pierwotnie odbywać się zawody 6 sierpnia (Shenzhen) i tydzień wcześniej (Szanghaj), jednak z powodu pandemii Covid-19 zostały one już teraz odwołane. Światowa federacja lekkoatletyczna szukała zatem nowego miejsca do rozegrania mityngu, a sam proces wyboru nie był prosty: organizatorzy musieli spełnić aż 14 warunków, wśród których znalazł się między innymi obowiązek uplasowania się w najlepszej czternastce mityngów na świecie w 2021 roku. W rankingu World Athletics Memoriał Skolimowskiej zajął 11. miejsce, co utorowało drogę do ostatniego etapu, w którym minimum 2/3 organizatorów innych zawodów cyklu musiało wyrazić zgodę na dołączenia nowego miasta. To również się udało i 6 sierpnia mityng w Chorzowie dołączy do legendarnych zawodów lekkoatletycznych, takich jak Golden Gala w Rzymie, czy Bislett Games w Oslo w najbardziej prestiżowym cyklu.

– To dzień, o którym śniliśmy przez lata. Dotarliśmy na szczyt, jesteśmy w niebie – mówił Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, mocno zaangażowanego w promocję wydarzenia. Zawody będą także szansą dla rzutu młotem. Ta konkurencja nie była dotąd ujmowana w programie Diamentowej Ligi, wydaje się jednak, że podczas zawodów ku czci Kamili Skolimowskiej, czyli pierwszej w historii mistrzyni olimpijskiej w tej specjalności (Sydney 2000), na dodatek w kraju, z którego pochodzą aktualni mistrzowie, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn: Anita Włodarczyk i Wojciech Nowicki zawody młociarzy powinny się odbyć.

Warto również dodać, że Stadion Śląski zgłosił chęć organizacji Mistrzostw Świata w lekkoatletyce w 2025 roku. Decyzja o tym gdzie zostanie rozegrana impreza ma zapaść w lipcu tego roku.

Najlepsze kursy online