Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

W sobotę szwedzki Hallstavik na kilka godzin stanie się stolicą światowego speedwaya. W niewielkim miasteczku położonym w centralnej części Szwecji – w pobliżu wschodniego wybrzeża – odbędzie się czwarta runda tegorocznych Indywidualnych Mistrzostw Świata. Polscy zawodnicy są zaliczani do grona faworytów do wygranej w tej imprezie.

Sobotnie zawody o Grand Prix Szwecji będą dopiero drugim turniejem mistrzowskim w Hallstavik. Liczące sobie niespełna pięć tysięcy mieszkańców miasteczko, oprócz żużla słynące z wiekowej papierni produkującej papier gazetowy, zadebiutowało w cyklu Grand Prix w 2018 roku. W inauguracyjnym turnieju zwyciężył Maciej Janowski, który wyprzedził Fredrika Lindgrena i Bartosza Zmarzlika. Zawodnikowi Betard Sparty nie wyszedł tylko jeden bieg – w pierwszym wyścigu dojechał na metę ostatni, a potem był już bezbłędny.

Właśnie Janowski jest jednym z faworytów do zwycięstwa w Szwecji, chociaż w tym sezonie… jeszcze ani razu nie awansował do półfinałów. Komu jeszcze bukmacherzy dają największe szanse na końcowy triumf? Specjalnie nikogo dziwić nie może, że są to Leon Madsen i Bartosz Zmarzlik, a tor w Hallstavik doskonale znają Jason Doyle, Max Fricke i Robert Lambert, bo przecież na co dzień startują w miejscowej Rospiggarnie. Nie można oczywiście zapominać o liderze klasyfikacji generalnej Patryku Dudku. A może Słowak Martin Vaculik pokusi się o wygraną?

– Tor znam dosyć dobrze, ponieważ jeździłem w tamtejszym klubie dwa lata. To stosunkowo krótki tor, na którym można się trochę pościgać. Sporo pewnie będzie zależało tam od startu, ale liczę na to, że kibice zobaczą fajny żużel – mówi zawodnik Falubazu Zielona Góra.

Jedną z najsławniejszych osób – zwłaszcza w środowisku żużlowym – pochodzących z Hallstavik jest Andreas Jonsson. Szweda nie zobaczymy w sobotę na torze, bo tym razem dziką kartę na ten turniej otrzymał jego młodszy rodak – 25-letni Oliver Berntzon. Będzie to dla niego swego rodzaju debiut, bo choć wcześniej zasmakował już atmosfery Grand Prix, to tylko startując w pojedynczych biegach jako rezerwa toru. A w sobotę rezerwowymi będą Pontus Aspgren i Kim Nillson.

Więcej o tym, kto najlepiej rozszyfruje szwedzki tor będziemy wiedzieć po piątkowych kwalifikacjach. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że ta forma treningu nie zawsze jest miarodajna, bo przez 24 godziny nawierzchnia potrafi ulec diametralnej zmianie, o czym przekonali się żużlowcy przed trzema tygodniami w Pradze.

Początek zawodów w sobotę (6 lipca) o godzinie 19 (transmisja od 18.30 w Canal+). Kwalifikacje dzień wcześniej, również o 19 (transmisja w Canal+ Sport od 18.45, powtórka w sobotę o godz. 9 w Canal+ Sport).

TABELA FIM SPEEDWAY GRAND PRIX 2019

1.Patryk DudekPolska40
2.Leon MadsenDania40
3.Bartosz ZmarzlikPolska36
4.Fredrik LindgrenSzwecja32
5.Emil SajfutdinowRosja30
6.Martin VaculikSłowacja28
7.Janusz KołodziejPolska26
8.Niels Kristian IversenDania24
9.Jason DoyleAustralia23
10.Artiom ŁagutaRosja22
11.Robert LambertWielka Brytania21
12.Matej ZagarSłowenia17
13.Antonio LindbaeckSzwecja17
14.Max FrickeAustralia16
15.Tai WoffindenWielka Brytania15
16.Maciej JanowskiPolska11
17.Bartosz SmektałaPolska10
18.Vaclav MilikCzechy4
19.Matić IvacićSłowenia2
20.Greg HancockUSA

TERMINARZ FIM SPEEDWAY GRAND PRIX 2019

18 maja – Warszawa – zwycięzcaLEON MADSEN


1 czerwca – Krsko – zwycięzcaBARTOSZ ZMARZLIK


15 czerwca – Praga – zwycięzcaJANUSZ KOŁODZIEJ


6 lipca – Hallstavik


3 sierpnia – Wrocław


17 sierpnia – Malilla


31 sierpnia – Teterow


7 września – Vojens


21 września – Cardiff


5 października – Toruń