Finał 2.Ligi Żużlowej pomiędzyPolonią Bydgoszcz a PSŻ Poznań dostarczył w tym roku niemałych emocji. Oby w następnym sezonie było podobnie.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Do otwarcia okna transferowego możemy już spokojnie odliczać godziny. Od najbliższego piątku zarządy klubów będą mogły wreszcie oficjalnie odsłaniać karty, a kibice poznają składy swoich ulubionych drużyn na sezon 2020. Zanim jednak spadną transferowe bomby i zaskoczą nas niewypały, usystematyzujmy fakty, które znamy. Prezentujemy informacje o zawodnikach, którzy już uzgodnili warunki kontraktów w 2. Lidze Żużlowej.

Power Duck Iveston PSŻ Poznań

Sezon 2019 w wykonaniu drużyny z Poznania to prawdziwy rollercoaster. Przed rozpoczęciem rozgrywek Skorpiony nie były stawiane w roli faworytów rozgrywek, tymczasem pewnie wjechały do finału. I kiedy po okazałym zwycięstwie na popularnym „Golaju”, nad ZOOleszcz Polonią Bydgoszcz, poznaniacy już prawie meldowali się w Nice 1. Lidze Żużlowej, czar prysł. Losy dwumeczu odwróciły się i awans świętowali bydgoszczanie. Choć druga lokata w tabeli jest najlepszym wynikiem poznańskiej drużyny od czasu reaktywacji w 2017 roku, to gorycz porażki wciąż jest wyczuwalna.

Z drużyny odeszli najskuteczniejsi zawodnicy: David Bellego, Marcin Nowak oraz bracia Michał i Bartosz Curzytkowie. Prezes Arkadiusz Ładziński nie chce uchylić nawet rąbka tajemnicy o składzie na nowy sezon, apelując o cierpliwość i niepodsycanie plotek. Po zmianie barw przez braci Curzytków oraz wkroczeniu przez Marka Lutowicza w wiek seniora uwaga sterników klubu z pewnością będzie skupiona na stworzeniu stabilnej formacji juniorskiej. Jakie jeszcze niespodzianki szykuje dla nas zarząd PSŻ Poznań? Czas pokaże.

OK Bedmet Kolejarz Opole

Celem stawianym przed drużyną Kolejarza Opole w 2019 roku był awans do Nice 1. Ligi Żużlowej. Niestety nie udało się go zrealizować, a zespół uplasował się na trzecim miejscu w tabeli. Dzięki sprawnym działaniom zarządu klubu na sezon 2020 udało się zatrzymać trzon formacji seniorskiej.

Jako pierwszy kontrakt z opolską drużyną przedłużył Bjarne Pedersen. 41-letni Duńczyk debiutował w lidze polskiej w 1997 roku, właśnie w barwach ówczesnego OTŻ-u Opole. W ubiegłym sezonie powrócił do składu drużyny znad Odry, wystąpił w 14 meczach i wykręcił średnią 2,143 pkt/bieg.

Kolejnym zawodnikiem, który pozostanie w Kolejarzu jest Mads Hansen. Przygoda Duńczyka z opolskim klubem rozpoczęła się pod koniec 2018 roku, kiedy został wypożyczony z Falubazu Zielona Góra. Swoją postawą w dwumeczu ze Stalą Rzeszów zaimponował opolskim działaczom na tyle, że postanowili zakontraktować go na sezon 2019. Duńczyk miał okazję zaprezentować się w pięciu meczach, uzyskując średnią 1,958 pkt/bieg. W sezonie 2020 również będzie reprezentował biało-niebiesko-czerwone barwy.

W Opolu pozostanie także wychowanek częstochowskiego Włókniarza, Oskar Polis. Sezon 2020 będzie dla 23-latka trzecim w barwach Kolejarza. W minionym sezonie Polis wystartował w dziewięciu spotkaniach i osiągnął średnią 1,976 pkt/bieg.

Wilki Krosno

Wilki Krosno w sezonie 2019 zrealizowały postawiony cel sportowy jakim był awans do fazy play-off. Pod koniec września prezes Grzegorz Leśniak poinformował, że klub rozliczył się ze wszystkich zobowiązań wobec zawodników i jest gotowy do przystąpienia do procesu licencyjnego na sezon 2020. Dotychczas o przedłużeniu kontraktu z Wilkami z Krosna poinformował Kacper Przybylski. Młody zawodnik podpisał umowę na 5 lat, co oznacza, ze z Wilkiem na plastronie będzie jeździł aż do ukończenia wieku juniora.

Poza 16-latkiem w drużynie z Podkarpacia ważne kontrakty mają: Nick Skorja, Josh Pickering, Jewgienij Sajdullin, Witalij Kotlar, David Pacalaj. Z wymienionej piątki zawodników na torach 2. Ligi Żużlowej w sezonie 2019 mieli okazję zaprezentować się Skorja oraz Pickering. Młodziutki Słoweniec wystąpił w 20 biegach, zdobywając 25 punktów, co dało mu średnią 1,4 pkt/bieg. Z kolei Australijczyk szansę startów otrzymał dopiero w końcówce sezonu, w fazie play-off, ale zdołał wypracować średnią 1,667 pkt/bieg.

Stainer Unia Kolejarz Rawicz

Współpraca drużyn z Rawicza i Leszna trwa od 2018 roku i obu formacjom zapewnia szereg korzyści. Rawiczanie mogą spać spokojnie, nie martwiąc się o sytuację finansową. Unia zaś uczyniła z Rawicza zaplecze szkoleniowe dla swoich młodzieżowców, którzy mają szansę na zdobywanie doświadczenia w rozgrywkach ligowych. Trzon drużyny prowadzonej przez Romana Jankowskiego również w 2020 roku będą stanowić najmłodsi zawodnicy, którzy w przyszłości mają szansę wskoczyć do składu ekstraligowego mistrza.

W szeregach rawickich Niedźwiadków aktualne kontrakty mają: Jaimon Lidsey, Paweł Nagibin, Keynan Rew, Petr Chlupac, Liam May, Tymoteusz Picz, Krzysztof Sadurski, Kacper Pludra. Spośród wymienionych zawodników w sezonie 2019 szczególnie błyszczał ten pierwszy. W rozgrywkach 2. Ligi Żużlowej wykręcił średnią na poziomie 2,075 pkt/bieg. Dostał również szansę startu w Ekstralidze – godnie zastąpił kontuzjowanego Jarosława Hampela podczas meczu w Lublinie, zdobywając siedem punktów i jeden bonus oraz ciesząc oczy kibiców widowiskową jazdą.

Polonia Piła

Sezon 2019 zdecydowanie nie był usłany różami dla drużyny z Piły. Cała żużlowa Polska żyła aferą z odwołaniem finału Złotego Kasku z powodu złego stanu pilskiego toru. Zaledwie kilka dni później problemy torowe stały się przyczynkiem do przyznania walkowera na rzecz Power Duck Iveston PSŻ Poznań w meczu ligowym. I wtedy pilanie znaleźli się nad przepaścią. Cudem ukończyli rozgrywki, jednak wspomniane problemy rzuciły cień na wizerunek i wiarygodność klubu. Pod koniec września odbyło się walne zebranie, które debatowało na temat przyszłości drużyny. W komunikacie opublikowanym w serwisie internetowym klubu czytamy, że w przypadku problemów finansowych Polonia zrezygnuje ze startu w lidze. Do tej pory nie udało nam się uzyskać żadnych nowych informacji w tej sprawie.

Gdyby pilanom udało się wyjść obronną ręką z tej trudnej sytuacji, to z pewnością w ich barwach ścigałby się Jonas Jeppesen, który wciąż ma ważny kontrakt. 21-latek zaliczył bardzo udany sezon, wykręcając średnią 1,875 pkt/bieg. O miejsce w składzie mógłby powalczyć również 16-letni Szwed, Philip Hellstroem-Baengs, który w sezonie 2019 błysnął w meczu z Wandą Kraków.

Wanda Kraków

Drużyna z Krakowa ścigała się w minionym sezonie w oparciu o licencję warunkową, którą otrzymała w związku z brakiem płynności finansowej. Niestety, stare długi klubu nie tylko nie zostały spłacone, ale doszły do nich nowe. Drużyna nie wygrała w sezonie 2019 żadnego meczu. Z dużym prawdopodobieństwem nie przystąpi do rozgrywek w 2020 roku. Po drugiej stronie klubowego telefonu rozmówcy brak, na stronie internetowej od kilku dni trwa przerwa techniczna, a ostatnia aktywność na facebookowym profilu klubu miała miejsce 2 sierpnia. Szkoda…

KAMILA JANKOWSKA