Bartosz Smektała kolekcja
lotto partner główny serwisu
betard
nie. Lut 23, 2020
wlodzimierz-luczak-wykonczenia-wnetrz
Polcopper

Jakub Jamróg i Bartosz Zmarzlik FOT. JĘDRZEJ ZAWIERUCHA

Kto? Gdzie? Kiedy? Z kim? A nawet dlaczego? O planach sparingowych słów kilka

Jedną z podstawowych i najważniejszych form przygotowania drużyny do sezonu, bez względu na uprawianą dyscyplinę sportu, są treningi punktowane, zwane krócej  sparingami. Kluby i zawodnicy różnie podchodzą do tej formy przygotowań. Jednak w rzeczywistości często jest to ostatni moment, w którym można coś poprawić lub zmienić. Sprawdziliśmy, jakie plany sparingowe mają kluby żużlowe przed zbliżającym się sezonem.  

Sparing (z ang. sparring) – jest to m.in. towarzyskie spotkanie dwóch drużyn mające charakter szkoleniowy, często odbywające się w celu sprawdzenia formy zawodnika. Na potrzeby żużla można i trzeba przyjąć, że sparingi mają charakter głównie kontrolny. Podczas treningów punktowanych zwykło się mówić, że zawodnicy przede wszystkim testują posiadany sprzęt i szukają najlepszych ustawień motocykli. Ze sparingów można także dowiedzieć się, jak zawodnicy przepracowali okres zimowy i w jakiej formie są u progu sezonu. A wszystko to, w towarzyskich warunkach bojowych. Do rezultatów tych spotkań należy podchodzić z lekkim dystansem, niemniej jednak są one w pewnym stopniu wyznacznikiem tego, czego można spodziewać się w nadchodzącym sezonie. 

Beniaminek najlepszej ligi świata, PGG ROW Rybnik, już przed sezonem  postanowił zmierzyć się z wymagającymi sparingpartnerami w postaci dwóch ekstraligowych drużyn, tj. ELTROX Włókniarza Częstochowa i Betard Sparty Wrocław. Trener rybniczan, Piotr Świderski, ustalił już ze szkoleniowcami obu ekip prawdopodobne terminy rozegrania tych spotkań. Szkoleniowiec częstochowskich Lwów, Marek Cieślak, zgodził się,  by sparingowy dwumecz z jego ekipą odbył się w dniach 21 i 22 marca. Dariusz Śledź, szkoleniowiec ekipy z Wrocławia chce zmierzyć się z ekipą Rekinów 28 i 29 marca. – Jestem z tymi trenerami po słowie. Być może rozegramy jeszcze kolejne sparingi z dwoma innymi ekipami – Toruniem i Ostrowem, ale to jeszcze nie jest pewne. Zobaczymy ile jazdy będziemy potrzebowali w czasie tych przedsezonowych przygotowań i my i nasi potencjalni rywale – powiedział na łamach internetowego serwisu klubowego trener PGG ROW Rybnik, Piotr Świderski.  Z dodatkowo uzyskanych przez nas informacji od trenera Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. Mariusza Staszewskiego oraz trenera eWinner Apatora Toruń Tomasza Bajerskiego wiemy, że terminy tych spotkań zostały już przez zainteresowane kluby wstępnie ustalone. 

Ponadto, drużyna z Ostrowa Wlkp. planuje jeszcze gościć u siebie reprezentację Szwecji! Skandynawowie zawitają do Ostrowa 13-14 marca na dwudniowe zgrupowanie. – Planujemy 15 marca odjechać z nimi mecz sparingowy – informuje na stronie internetowej klubu z Ostrowa trener Mariusz Staszewski. W dniach 27-28 marca ostrowianie chcą rozegrać treningi punktowane z zespołem Stelmet Falubazu Zielona Góra. Z kolei drużyna ELTROX Włókniarza Częstochowa ma zamiar sprawdzić się przed sezonem z nie byle kim, bo z aktualnym drużynowym mistrzem Polski -FOGO Unią Leszno. Test-mecze zaplanowano na 27 i 29 marca. Dlaczego jest między nimi dzień przerwy? Powód jest nam znany. Ekipa mistrzów Polski pragnie podtrzymać tradycję i po raz kolejny zmierzyć się w ramach Super Meczu z beniaminkiem Nice 1 Ligi Żużlowej. Tym razem będzie to zespół Polonii Bydgoszcz. Spotkanie odbędzie się w sobotę 28 marca o godzinie 14.30, na stadionie przy ul. Sportowej 2, w Bydgoszczy. Poza tym Fogo Unia Leszno cały czas prowadzi rozmowy w sprawie zorganizowania super sparingów z drużynowym mistrzem Anglii, ekipą Swindon Robins.  Prawdopodobnie jeden mecz miałby odbyć się w Lesznie, a drugi na Abbey Stadium, czyli żużlowej arenie popularnych „Rudzików”. Rozmowy między klubami wciąż trwają, a Piotr Baron, menedżer leszczyńskich Byków, pozostaje w tej kwestii optymistą i twierdzi, że do końca stycznia kluby powinny dojść do porozumienia i ustalić wszystkie szczegóły. 

Najbardziej rozchwytywaną drużyną w okresie przygotowawczym jest… truly.work Stal Gorzów. Wszystko przez osobę Bartosza Zmarzlika, który jest magnesem dla kibiców. Mistrza świata na torze chcą zobaczyć przed sezonem zarówno w ekstraligowym Grudziądzu, jak i pierwszoligowej Bydgoszczy, no i oczywiście w żużlowym mieście partnerskim, czyli drugoligowym Poznaniu. A to i tak nie wszystko. – Pewnych na dzień dzisiejszy jest pięć imprez. Dwumecz punktowany ze Spartą Wrocław w dniach 21, 22 marca, zaplanowany na 28 marca memoriał im. Edwarda Jancarza w Gorzowie Wlkp., a także treningi punktowane z drużyną Roberta Kempińskiego -MRGARDEN GKM Grudziądz, z którą prawdopodobnie pojedziemy w połowie marca – wylicza dopytywany przez nas trener Stanisław Chomski. To oczywiście nie koniec bowiem w kolejce czekają wspomniana Bydgoszcz i Poznań. – Z tymi drużynami pojedziemy prawdopodobnie tylko jeden trening punktowany, u nich i do tego pewnie w mało atrakcyjnym dla kibica terminie czyli w tygodniu – snuje przypuszczenia szkoleniowiec ekipy z grodu nad Wartą. – Wszystko zależy od pogody, teraz ciężko jest ustalić jakiś konkretny termin. Być może pojedziemy te sparingi później, w trakcie sezonu, kiedy zajdzie taka potrzeba, zobaczymy – dodaje. Na deser pozostaje jeszcze wizyta gości ze Szwecji czyli drużyny Elit Vetlandy, która również chciałaby odbyć trening punktowany w Gorzowie. Kiedy? – Na dzień dzisiejszy trudno powiedzieć – kończy rozmowę szkoleniowiec gorzowskiej Stali.    

Nie próżnują również menedżerowie i trenerzy zespołów z niższych lig. Ciekawą koncepcję doboru przeciwników na mecze sparingowe przedstawił trener Orła Łódź, Adam Skórnicki. – Pojedziemy z jedną drużyną z ekstraligi, jedną z pierwszej ligi i jedną z drugiej ligi. „Skóra” nie chciał natomiast zdradzić nazw tych drużyn, ponieważ wszystko odbywało się jeszcze na etapie rozmów i dogrywania terminów. Nam się udało ustalić, że na chwilę obecną nie będzie drużyny pierwszoligowej, a dwie z najniższej klasy rozgrywkowej. Będą to odpowiednio: MRGARDEN GKM Grudziądz, OK Bedmet Kolejarz Opole i Wolfe Wittstock. Jasno sprecyzowane plany sparingowe mają również w Toruniu. Ich przeciwnikami będą kolejno trzy drużyny ekstraligowe z Lublina, Grudziądza i wspomnianego wcześniej Rybnika. Wilki z Wittstocku, oprócz sparingu z Orłem, mają w planach jeszcze dwumecz ze Stainer Unią Kolejarzem Rawicz. Ciekawego sparingpartnera znalazła sobie drużyna opolskiego Kolejarza. Jak poinformował nasz portal menedżer drużyny Marek Mróz, 28 marca do Opola na mecz towarzyski zawitają goście ze Szwecji, a dokładniej Lejonen Gislaved. 

Pogoda, warunki atmosferyczne, aura. To najczęściej i najchętniej odmieniane przez wszystkie przypadki i przez wszystkich trenerów i menedżerów słowa. Na tym etapie kalendarza i pory roku wydaje się być oczywiste, że to, co zaplanowano w styczniu, w marcu może nie dojść do skutku. Planować jednak trzeba i na podstawie tego, co udało się ustalić wspólnymi siłami z przedstawicielami niemal wszystkich klubów przygotowujących się do rozgrywek w polskich ligach żużlowych, prezentujemy poniżej wstępny kalendarz zaplanowanych spotkań sparingowych.

FOGO Unia Leszno

27–29 marca (piętek-niedziela) vs ELTROX Włókniarz Częstochowa

21–22 marca (sobota-niedziela) vs Stelmet Falubaz Zielona Góra

28 marca (sobota, godz. 14:30, w Bydgoszczy) SUPER MECZ: vs ZOOleszcz Polonia Bydgoszcz  

FOGO Unia Leszno – Swindon Robins  – terminy do ustalenia

Betard Sparta Wrocław

14–15 marca (sobota-niedziela) vs Car Gwarant Start Gniezno

21–22 marca (sobota-niedziela) vs truly.work Stal Gorzów

28–29 marca (sobota-niedziela) vs PGG ROW Rybnik

ELTROX Włókniarz Częstochowa

21–22 marca (sobota-niedziela) vs PGG ROW Rybnik

27–29 marca (piątek-niedziela) vs FOGO Unia Leszno

28 marca (sobota) Memoriał im. Idzikowskiego i Czernego

Stelmet Falubaz Zielona Góra

14–15 marca (sobota-niedziela) vs OK Bedmet Kolejarz Opole

27–28 marca (piątek-sobota) vs Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp.

MRGARDEN GKM Grudziądz

14-15 marca (sobota-niedziela) vs truly.work Stal Gorzów

21–22 marca (sobota-niedziela) vs eWinner Apator Toruń 

28–29 marca (sobota-niedziela) vs Orzeł Łódź

Speed Car Motor Lublin

14–15 marca (sobota-niedziela) vs eWinner Apator Toruń 

21–22 marca (sobota-niedziela) vs Unia Tarnów

truly.work Stal Gorzów

14-15 marca (sobota-niedziela) vs MRGARDEN GKM Grudziądz

21–22 marca (sobota-niedziela) vs Betard Sparta Wrocław

28 marca (sobota) Memoriał im. Edwarda Jancarza

vs  ZOOleszcz Polonia Bydgoszcz  – termin do ustalenia (Bydgoszcz)

vs SpecHouse PSŻ Poznań – termin do ustalenia (Poznań)

vs VMS Elit Vetlanda – termin do ustalenia (Gorzów)

PGG ROW Rybnik

18–19 marca (środa-czwartek) vs Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp.

21–22 marca (sobota-niedziela) vs ELTROX Włókniarz Częstochowa

28–29 marca (sobota-niedziela) vs Betard Sparta Wrocław

eWinner Apator Toruń

14–15 marca (sobota-niedziela) vs Speed Car Motor Lublin

21–22 marca (sobota-niedziela) vs MRGARDEN GKM Grudziądz

25–26 marca (środa-czwartek) vs PGG ROW Rybnik

Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp.

15 marca (niedziela) vs reprezentacja Szwecji

18–19 marca (środa-czwartek) vs PGG ROW Rybnik

27–28 marca (piątek-sobota) vs Stelmet Falubaz Zielona Góra

Car Gwarant Start Gniezno

14–15 marca (sobota-niedziela) vs Betard Sparta Wrocław

28–29 marca (sobota-niedziela) vs SpecHouse PSŻ Poznań

Unia Tarnów

21–22 marca (sobota-niedziela) vs Speed Car Motor Lublin

28–29 marca (sobota-niedziela) vs Wilki Krosno

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

24–25 marca (wtorek-środa) vs SpecHouse PSŻ Poznań

Orzeł Łódź

14–15 marca (sobota-niedziela) vs Wolfe Wittstock

21–22 marca (sobota-niedziela) vs OK Bedmet Kolejarz Opole

28–29 marca (sobota-niedziela) vs MRGARDEN GKM Grudziądz

ZOOleszcz Polonia Bydgoszcz

28 marca (sobota, godz. 14:30, w Bydgoszczy) SUPER MECZ: vs Fogo Unia Leszno

vs  Stal Gorzów – termin do ustalenia (Bydgoszcz)

SpecHouse PSŻ Poznań

24–25 marca (wtorek-środa) vs Zdunek Wybrzeże Gdańsk

28–29 marca (sobota-niedziela) vs Car Gwarant Start Gniezno

vs truly.work Stal Gorzów – termin do ustalenia (Poznań)

OK Bedmet Kolejarz Opole

14–15 marca (sobota-niedziela) vs Stelmet Falubaz Zielona Góra

21–22 marca (sobota-niedziela) vs Orzeł Łódź

28 marca (sobota) vs Lejonen Gislaved (Opole)

Wilki Krosno

28–29 marca (sobota-niedziela) vs Unia Tarnów

Stainer Unia Kolejarz Rawicz

21–22 marca (sobota-niedziela) vs Wolfe Wittstock

Wolfe Wittstock

14–15 marca (sobota-niedziela) vs Orzeł Łódź

21–22 marca (sobota-niedziela) vs Stainer Unia Kolejarz Rawicz

RzTŻ Rzeszów

Sparingi znajdują się w fazie planowania. 

ŁUKASZ KOŹLIŃSKI

ZOBACZ TAKŻE: