Bartosz Smektała powalczy w sobotę o medal IME. Fot. JAROSŁAW PABIJAN
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Po turniejach eliminacyjnych rozgrywanych w Poznaniu, Łodzi i Gdańsku nadszedł wreszcie czas na wisienkę na torcie. Już jutro o godz. 14, po raz szósty na Stadionie Miejskim w Tarnowie, odbędzie się finał Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski.

Będzie to 53. edycja turnieju, który rozgrywany jest nieprzerwanie od 1967 roku. Pierwsze zmagania o tytuł najlepszego krajowego juniora miały miejsce w Bydgoszczy. Wymarzony tytuł zdobył wówczas… 24-letni Zbigniew Jąder (Unia Leszno). Tak, tak – to żaden chochlik! Początkowo, w latach 1967-1970, juniorami byli żużlowcy do momentu ukończenia 25. roku życia. Następnie granica wieku została nieco obniżona –  aż do 1980 roku w turnieju mogli się ścigać 23-latkowie. Obecnie w MIMP startują zawodnicy do lat 21.

W wieku zaledwie 17 lat po tytuł najlepszego polskiego juniora sięgali Maciej Janowski (2008), Patryk Dudek (2009) i Piotr Pawlicki (2011). Byli najmłodszymi zawodnikami w historii, którym udało się stanąć na najwyższym stopniu podium. Najwięcej medali w historii MIMP zdobyli Piotr Świst (3 złote i 1 srebrny) oraz nasz absolutny żużlowy rekordzista wszechczasów – Tomasz Gollob (3 złote i 1 brązowy). Najczęściej, bo aż 9 razy, zmagania najlepszych polskich juniorów odbywały się na stadionie im. Alfreda Smoczyka w Lesznie.

Do tytułu kuźni młodych żużlowych talentów śmiało mogłaby pretendować leszczyńska Unia, bowiem to właśnie zawodnicy startujący z Bykiem na plastronie zdobyli najwięcej medali w historii MIMP (25 – 8 złotych, 11 srebrnych i 6 brązowych). Z kolei najwięcej złotych medali (9) zdobyli juniorzy reprezentujący barwy Polonii Bydgoszcz. Byli to Stanisław Kasa, Wiesław Patynek (2 złote medale), Marek Ziarnik, Ryszard Dołomisiewicz, Tomasz Gollob (3 złote medale) i Szymon Woźniak. Rok temu, po raz drugi w karierze, tytuł zdobył Daniel Kaczmarek i w pięknym stylu zakończył wiek juniora.

W tym roku o dużym pechu może mówić Mateusz Bartkowiak, który zajął 3. miejsce w turnieju eliminacyjnym w Gdańsku, ale kontuzja odniesiona w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów wykluczyła go z rywalizacji o tytuł indywidualny. Młodzieżowiec truly.work Stali Gorzów ma złamane dwa żebra, pękniętą miednicę i stłuczone płuca. Jego miejsce na liście startowej zajął Karol Żupiński.

W czwartkowym turnieju w gronie faworytów stawiani są: aktualny indywidualny mistrz świata juniorów – Bartosz Smektała, wicemistrz świata juniorów – Maksym Drabik oraz obecny lider tegorocznych zmagań o tytuł najlepszego juniora globu – Dominik Kubera. Do walki o medale z pewnością włączy się zadziorny Wiktor Lampart, który notuje ostatnio świetne występy w meczach ligowych. Całkiem niedawno błysnął formą Jakub Miśkowiak i być może to właśnie on się okaże czarnym koniem rywalizacji, podobnie jak będący na fali wznoszącej Wiktor Trofimow.

Lista startowa MIMP:
1. Norbert Krakowiak (Stelmet Falubaz Zielona Góra)
2. Maksym Drabik (Betard Sparta Wrocław)
3. Jakub Miśkowiak (forBET Włókniarz Częstochowa)
4. Wiktor Trofimow (Speed Car Motor Lublin)
5. Bartosz Smektała (Fogo Unia Leszno)
6. Wiktor Lampart (Speed Car Motor Lublin)
7. Marcin Turowski (MRGARDEN GKM Grudziądz)
8. Karol Żupiński (Zdunek Wybrzeże Gdańsk)
9. Kamil Wieczorek (MRGARDEN GKM Grudziądz)
10. Piotr Pióro (KŻ Orzeł Łódź)
11. Rafał Karczmarz (truly.work Stal Gorzów)
12. Igor Kopeć-Sobczyński (Get Well Toruń)
13. Damian Pawliczak (Stelmet Falubaz Zielona Góra)
14. Michał Gruchalski (forBET Włókniarz Częstochowa)
15. Dominik Kubera (Fogo Unia Leszno)
16. Mateusz Cierniak (Unia Tarnów)
R1. Patryk Wojdyło (Betard Sparta Wrocław)
R2. Mateusz Tonder (Stelmet Falubaz Zielona Góra)

Sędzia: Piotr Lis
Transmisja: Polsat Sport, godz. 14.00

KAMILA JANKOWSKA