Fot: Jarosław Pabijan
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Przeglądając zestawienie juniorów na najniższym szczeblu rozgrywek „gołym okiem” widać, że jest na tym polu nie najlepiej. W głównej mierze, dzięki umowom partnerskim między klubami oraz instytucji „gościa” kluby drugoligowe mają możliwość wystawienia zawodników na tej formacji. Kolorytu rozgrywkom z pewnością doda Celine Liebmann – najlepsza obecnie zawodniczka na świecie.

Przypomnijmy, że od sezonu 2020 władze polskich rozgrywek postanowiły zmodyfikować przepisy dotyczące gości w 2. Lidze Żużlowej. Kluczową zmianą jest to, że od nowego sezonu każda drużyna drugoligowa będzie mogła skorzystać w meczu z usług dwóch gości.

Zasady dotyczące gości w meczach 2. Ligi Żużlowej w sezonie 2020:

Pierwszy gość: (numer 1-7 lub 9-15):

– musi być krajowym młodzieżowcem

– nie może być zawodnikiem klubu startującego w DMP, który posiada drugą drużynę

– nie może być finalistą DMŚJ i IMŚJ z poprzedniego sezonu

Drugi gość: (numer 1-5 lub 9-13)

– musi posiadać status zawodnika do lat 23

– nie może być zawodnikiem klubu startującego w DMP, który posiada drugą drużynę

W ramach współpracy na linii OK Bedmet Kolejarz Opole a Stelmet Falubazem Zielona Góra do klubu z Opola trafił Jakub Osyczka, zaś Damian Pawliczak i Mateusz Tonder mają startować w drużynie Marka Mroza w charakterze gościa. Formację młodzieżową uzupełnia Jarosław Krzywosz. W tym roku występy Krzywosza ograniczyły się jedynie do zawodów młodzieżowych. Nie oglądaliśmy go w ani jednym meczu 2. Ligi Żużlowej. Przyszły rok ma wyglądać zdecydowanie inaczej, tym bardziej, że będzie ostatnim dla Krzywosza w kategorii juniorskiej.

Ciekawie prezentuje się zestawienie formacji w Rawiczu. Stainer Unia Kolejarz reprezentować będą Szymon Szlauderbach i Kacper Pludra. Ten pierwszy stawiany jest jako kolega doparowy dla Dominika Kubery w Fogo Unii Leszno. Szlauderbach będzie ostatni rok jeździł jako junior i to z pewnością ostatni dzwonek, aby zaistnieć w tej kategorii wiekowej. Pozytywny wpływ na jego formę może mieć przepracowana pod okiem Leigh Adamsa zima na australijskich torach.

Szymon Szlauderbach w przyszłym roku kończy wiek juniora. Czy treningi pod okiem Leigh Adamsa przyniosą oczekiwane rezultaty? foto. JAREK PABIJAN

3 lata młodszy od niego Pludra z racji swojego talentu ma być w przyszłości pierwszym juniorem w drużynie Piotra Barona. Czy regularne występy w przyszłym sezonie spowodują, że stanie się to już w przyszłym roku? Z pewnością rywalizacja tych dwóch zawodników będzie języczkiem u wagi na najniższym szczeblu rozgrywek.

Kacper Pludra stanowić ma w przyszłości główną siłę formacji juniorskiej w Fogo Unii Leszno foto. JAREK PABIJAN

Formację juniorską uzupełniają Tymoteusz Picz, Hubert Ścibak oraz Krzysztof Sadurski, który w minionym sezonie osiągnął średnią biegową 0,833.

Hubert Ścibak ma dopiero 16 lat i swoje doświadczenie będzie zbierał na drugoligowych torach. Fot: Jarosław Pabijan.

Ciekawostką jest przystąpienie do rywalizacji drużyny Wolfe Wittstock. Niemiecki zespół, którego trenerem został Piotr Świst ma bardzo rozbudowany skład także wśród zawodników do lat 21 i stanowić będzie zdecydowanie najlepszą formację młodzieżową w 2. Lidze Żużlowej. Ben Ernst to IMŚ w klasie 250 cc z 2018 roku. Młody Niemiec skończy w przyszłym roku dopiero 17 lat i zamierza swoje sukcesy przenieść na pojemność 500 cc. Będzie miał na to aż 5 lat, a regularne starty na polskich torach mają mu w tym dopomóc.

Ben Ernst zamierza zostać IMŚJ. Młody Niemiec będzie miał na to aż 5 lat. Fot: Jarosław Pabijan.

Kolejny niemiecki talent Lukas Baumann urodził się w 2000 roku i miał już okazję wystartować na arenie międzynarodowej. W tym sezonie dotarł do finału Pucharu Europy do lat 19, w którym zdobył 3 punkty oraz został brązowym medalistą IM Niemiec juniorów. Ponadto reprezentował swój kraj podczas DMEJ. Regularnie startuje w rozgrywkach ligi niemieckiej na obu poziomach.

Lukas Baumann to ogromna nadzieja niemieckiego żużla. Fot: Jarosław Pabijan.

Z kolei Lukas Fienhage to tegoroczny indywidualny mistrz Niemiec juniorów.

Lukas Fienhage stanowić będzie z pewnością dużą siłę w talii Piotra Śwista. foto. JAREK PABIJAN

Tę bardzo silną stawkę uzupełnia kobieta Celine Liebmann, która nie jest bez szans w rywalizacji z mężczyznami. Wyróżnia ją nie tylko płeć, ale przede wszystkim efektowny styl jazdy. W tym roku pokazała się z bardzo dobrej strony podczas turniejów młodzieżowych w Polsce, organizowanych w ramach Nice Cup. W Grudziądzu zdobyła 12 punktów, w Rybniku 10, w Łodzi 8.

Celine Liebmann to obecnie najlepsza na świecie kobieta jeżdżąca na żużlu. foto. JAREK PABIJAN

Kacper Przybylski to póki co jedyny junior widniejący w zestawieniu Wilków Krosno. W 16-letnim wychowanku krośnieńskiego klubu pokładane są spore nadzieje, a uporządkowane finanse w klubie z Krosna mają sprawić, że młody zawodnik pod okiem Janusza Ślączki ma szansę na prawidłowy rozwój i sukcesy w przyszłości.

Nowopowstały klub RzTŻ Rzeszów zgłosił do rozgrywek dwóch swoich wychowanków. Mateusz Majcher i Konrad Mikłoś, wspierani będą Patrykiem Zielińskim z Akademii Żużlowej Janusza Kołodzieja. Natomiast jakiekolwiek ligowe doświadczenie ma tylko ten ostatni, który przejeździł miniony sezon w barwach Wilków Krosno, notując średnio 0,471 pkt/bieg.

Patryk Zieliński to wychowanek Akademii Żużlowej Janusza Kołodzieja foto. JAREK PABIJAN

Drużyna z Poznania nie zgłosiła jeszcze żadnego juniora na przyszły rok, ale 26 listopada br. Power Duck Iveston PSŻ Poznań oraz truly.work Stal Gorzów ogłosiły, że podpisały umowę o ścisłej współpracy. Jednym z głównych jej założeń jest możliwość wymiany i wypożyczeń zawodników i ci, którzy nie zmieszczą się w składzie Stanisława Chomskiego, będą występować w barwach PSŻ Poznań.