Jak porównywać wyniki żużlowców? Oczywiście, mamy narzędzie nazywane średnią biegopunktową, ale należy pamiętać, że np. „jedynka” przywieziona w biegu na 1:5 jest w tym systemie warta tyle samo, co „jedynka” w wyścigu wygranym 4:2. Jak więc rzeczywiście porównywać rezultaty osiągane przez zawodników? Zapobiec temu może średnia realna.
Rok temu po raz pierwszy publicznie przedstawiłem własny model klasyfikacji zawodników startujących w rozgrywkach ligowych, będący alternatywnym i ‒ w moim mniemaniu ‒ udoskonalonym sposobem porównywania zawodników w porównaniu z powszechnie stosowaną średnią biegową (SI). Dlaczego? Bo punkty każdego z zawodników w każdym wyścigu są rozpatrywane w kontekście rywali, na których zostały one zdobyte.
Szczegółowy model wyznaczania średniej realnej, bo tak nazwałem swój wskaźnik, był opisany w poniższym tekście.
Czas na publikację tegorocznych list klasyfikacyjnych ze wszystkich polskich lig.
Średnia realna – lista zawodników PGE Ekstraligi
Średnia realna – lista zawodników eWinner 1. Ligi
Średnia realna – lista zawodników 2. Ligi Żużlowej
Co zaskakuje najbardziej? Według mnie prawie nic, bo średnia realna obnaża największe niedoskonałości średniej biegowej, która to nie uwzględnia uprzywilejowanej pozycji juniorów rywalizujących zgodnie z tabelą biegową w połowie startów ze sobą. Ponadto jednakowo traktuje punkt bonusowy uzyskany w wyścigach na 5:1 i 3:3 oraz punkt, który zdobywa zawodnik zajmujący trzecie miejsce w biegu przegranym w stosunku 1:5.
Rewolucji w klasyfikacjach oczywiście nie ma, ale według mnie ranking oparty na średniej realnej znacznie bardziej oddaje rzeczywistość i odczucia większości obserwatorów lig. Myślę, że liczby „mówią” same za siebie. Wystarczy porównać ekstraligowe pary: Lambert ‒ Lindsey czy Dudek ‒ Kubera.
Średnia realna jest bardziej adekwatna do współczesnych realiów rywalizacji ligowej, bowiem rozkład średnich biegowych poszczególnych zawodników z ostatnich lat jest coraz bardziej „spłaszczony” w stosunku do wyników z odleglejszych sezonów. Natomiast model, na którym oparta jest średnia realna, wyłuskuje „jakość” zdobywanych przez zawodników punktów, co w konsekwencji składa się na awans lub spadek danego zawodnika w porównaniu z rankingiem bazującym na średniej biegowej.
KAROL PŁONKA
Już od lat widzę ten problem ,szczególnie w płaceniu za bonusy.
Kluby powinni płacić za zwycięstwo nad przeciwnikiem.
Do tego ryczałt za start w wyścigu + ryczałt za wyjście do prezentacji.
Przykład: 4000 zł/pkt+ 1000zł/wyścig+ 3000 zł/mecz.
Wówczas nawet jak ktoś zdobędzie 1 pkt w 3 wyś. to zarobi 10 tyś zł.
Ma za co opłacić mechanika i wrócić do domu, może kupić jakąś część.
Jak zdobędzie 16 w 6 ,to ma 73000 zł.
wez no sprawy w swoje ręce potrząchnij kabzą i wszystko będzie po twojemu!
[…] Zmarzlik wygrał najwięcej pojedynków w PGE Ekstralidze, czyli średnia realna prawdę ci powie Więcej o średniej biegowej i statystyki wszystkich żużlowców startujących na polskich torach w sezonie 2020. […]
Żużel. Tarcia w Rybniku! Grzegorz Walasek zły na trenera!
Żużel. PSŻ Poznań żegna kolejnego zawodnika!
Żużel. Sztab kryzysowy we Wrocławiu. Fatalne prognozy na żużlowy weekend!
Żużel. Koniec sagi! Jasna przyszłość Macieja Janowskiego!
Żużel. Łaguta włączył tryb play-off. Co za liczby!
Żużel. Paluch zabrał głos po potężnym karambolu. Przekazał, co z rewanżem ze Spartą