Liczba tygodnia

Kliknij→

Szóste miejsce zajęła reprezentacja Polski w finale Speedway of Nations

LICZBA TYGODNIA LOTTO

Szóste miejsce zajęła reprezentacja Polski w finale Speedway of Nations
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Po niemal czterogodzinnych zmaganiach na torze „Błonie” w stolicy polskiego icespeedwaya’a poznaliśmy zwycięzcę zawodów. Został nim Rosjanin Dmitrij Solannikow, który w biegu finałowym wyprzedził najmłodszego, niespełna 19-letniego Władimira Fadiejewa, Haralda Simona oraz Lukę Bauera. Michał Knapp z dorobkiem 4 punktów ukończył rywalizację na 12. miejscu.

 

Po 14 latach przerwy cykl o miano najlepszego gladiatora Starego Kontynentu powrócił do Sanoka. Na starcie ujrzeliśmy 18 zawodników (dwóch rezerwowych) z 10 państw, w tym reprezentanta Polski – Michała Knappa. Już w pierwszym wyścigu dzisiejszego popołudnia oglądać mogliśmy głównego kandydata do triumfu – Dmitrija Solannikowa. Zawodnicy spod taśmy wyszli równo, jednak już na pierwszym wirażu rywalom odjechał Mistrz Europy z roku 2020, który na metę wjechał z ogromną przewagą nad drugim Holendrem Jasperem Iwemą. Turniej przebiegał sprawnie, pomimo kilku dłuższych przerw spowodowanych dość groźnie wyglądającymi upadkami. Największymi pechowcami okazali się: Szwed Daniel Henderson, który w 10 odsłonie rywalizacji upadł razem z dwójką innych zawodników – Władimirem Fadiejewem i Aki-Alą Riihimakim. Reprezentant Trzech Koron po dłuższej chwili i interwencji lekarzy opuścił tor o własnych siłach, niestety nie był w stanie kontynuować zawodów i z powodów zdrowotnych postanowił wycofać się z turnieju. Podobny los spotkał słynnego „Franky’ego”, który kilka razy mocno zapoznał się z nawierzchnią lodową toru i wycofał się z dalszej rywalizacji.

Fazę zasadniczą turnieju z dorobkiem 15 punktów wygrał wyżej wspomniany Solannikow. Obok niego bezpośredni awans do finału wywalczył rewelacyjny Rosjanin Władimir Fadiejew, inkasując 14 punktów. Długo nie było wiadomo, kto pojedzie w barażu o wielki finał. Pewnych tego było dwóch zawodników: Jasper Iwema oraz Harald Simon, ale aż czterech po pięciu kolejkach miało na swoim koncie 8 punktów. Byli to: Lukas Hutla, Luca Bauer, Franz Mayerbüchler i Benedikt Monn. Ostatecznie z prawem startu w barażu pożegnało się dwóch Niemców.

Michał Knapp zaczął turniej od zerówki w biegu 3. Następnie, korzystając z wykluczenia Simona, dowiózł do mety cenny punkt. Biało-Czerwony w swoim trzecim starcie po słabym wyjściu spod taśmy próbował atakować przy krawężniku, lecz przekroczył czerwoną linię, wykluczając siebie z wyścigu. Sporo działo się w ostatnim wyścigu fazy zasadniczej. Na trzecim okrążeniu upadł 56-letni Fin, kończąc tym samym rywalizację z 4-punktowym dorobkiem. W drugiej odsłonie 20. wyścigu najlepiej z spod taśmy wyskoczył Neek Schapp. Holender popełnił jednak błąd na drugim wirażu i w konsekwencji upadł. Trzecie podejście ostatecznie przyniosło rozwiązanie. Pojedynek rezerwowego Ramiego Systy z Michałem Knappem zakończył się zwycięstwem Polaka. Dzięki wywalczonym trzem punktom w tym wyścigu, 30-latek przesunął się na 12. miejsce w końcowym rozrachunku.

W biegu barażowym Luca Bauer wykorzystał dobry moment startowy i zapewnił sobie miejsce w finale. Tuż za jego plecami znalazł się Harald Simon uzupełniając stawkę finalistów. Hutla i Iwema muszą zadowolić się kolejno 5. i 6. miejscem. Finał przebiegł pod dyktando Dmitrija Solannikowa. Rosjanin wygrywał zatem pierwszą rundę tegorocznych Mistrzostw Europy w Icespeedwayu. Drugi był Władimir Fadiejew, a najniższy stopień podium przypadł Haraldowi Simonowi, który odegrał się Luce Bauerowi za bieg barażowy.

Finałowa runda odbędzie się 19 marca w Tomaszowie Mazowieckim.

Pełne wyniki 1.finału IME w icespeedwayu w Sanoku:

1. Dmitrij Solannikow (Rosja) (3,3,3,3,3,3) 15+1. miejsce w wyścigu finałowym
2. Władimir Fadiejew (Rosja) (3,3,2,3,3,2) 14+2. miejsce w wyścigu finałowym
3. Harald Simon (Austria) (3,W,3,3,2,1) 11+2. miejsce w barażu+3. miejsce w wyścigu finałowym
4. Luca Bauer (Niemcy) (3,D,2,2,1,0) 8+1. miejsce w barażu+4. miejsce w wyścigu finałowym
5. Lukáš Hutla (Czechy) (2,0,2,1,3) 8+3. miejsce w barażu
6. Jasper Iwema (Holandia) (2,3,3,2,0) 10+4. miejsce w barażu
7. Franz Mayerbüchler (Niemcy) (1,1,2,3,1) 8
8. Benedikt Monn (Niemcy) (1,2,1,2,2) 8
9. Franz Zorn (Austria) (2,2,3,-,-) 7
10. Jimmy Olsén (Szwecja) (W,3,W,1,2) 6
11. Mikko Jetsonen (Finlandia) (1,2,1,1,1) 6
12. Michał Knapp (Polska) (0,1,W,0,3) 4
13. Daniel Henderson (Szwecja) (2,2,W,-,-) 4
14. Aki Ala-Riihimäki (Finlandia) (W,1,1,2,W) 4
15. Rami Systä (Finlandia) (0,2) 2
16. Niek Schaap (Holandia) (0,1,0,0,W) 1
17. Jiří Wildt (Czechy) (0,W,1,0,0) 1