Bartosz Smektała kolekcja
lotto partner główny serwisu
betard
nie. Lut 16, 2020
wlodzimierz-luczak-wykonczenia-wnetrz
Polcopper

Grand Prix po nowemu? Michelsen się pospieszył

Organizatorzy cyklu Grand Prix pracują nad nowym kształtem rozgrywek. Póki co, ścierają się różne koncepcje, ale kierunek zmian został nakreślony. Nowinki mają zostać wprowadzone już w przyszłym roku. Jakie?

Pojawił się pomysł, by w 2020 roku tylko pięciu najlepszych zawodników zapewniło sobie utrzymanie w cyklu na kolejny sezon. Co jednak ciekawe, awans do kolejnych rozgrywek miałby także uzyskać triumfator indywidualnych mistrzostw Europy. W tym sezonie został nim Mikkel Michelsen, ale musiał się obejść smakiem.

W przeszłości przepustkę do Grand Prix zdobywał m.in. indywidualny mistrz świata juniorów. W ten właśnie sposób drzwi do elity wyważyli sobie m.in. Piotr Protasiewicz i Robert Dados.

Inna planowana zmiana to kwalifikacje po nowemu, bo świetnie wiemy, że okazały się one kłopotliwe. Z wielu względów. Przede wszystkim nie wszyscy mieli możliwość wystartowania w nich. Teraz udział w kwalifikacjach ma się stać obowiązkowy. By uniknąć problemów, niekiedy będą one rozgrywane w sobotnie południe.

Nie wszystkim podoba się również obecny system punktacji, więc sugerują zbliżony do pierwotnego, bardziej premiujący najlepszych (25 pkt dla zwycięzcy, 20 i 18 pkt dla kolejnych uczestników biegu finałowego). Pozostali mieliby otrzymywać to, co wywalczą wcześniej na torze.

Na razie wszelkie modyfikacje pisane są jednak palcem po wodzie. W przyszłym roku BSI traci prawa do organizacji IMŚ, a o prolongatę Anglicy będą musieli powalczyć z polską firmą One Sport. Przetarg planowany jest tej zimy. One Sport od dawna pracuje nad swoją koncepcją globalnych mistrzostw. Inna sprawa, czy zdoła przekonać władze FIM-u.

Przyszłoroczny cykl ruszy 16 maja w Warszawie. Dwa tygodnie później odbędzie się runda w Teterowie, a 13 czerwca w Pradze.