GP Polski: bezbłędny Leon Madsen, złoty Bartosz Zmarzlik (relacja)

Leon Madsen/ fot. Jarosław Pabijan

Leon Madsen wygrał toruńską rundę Grand Prix. Duńczyk zakończył zawody z kompletem 21 punktów, ale było to za mało, by prześcignąć Bartosza Zmarzlika. Polak w wielkim finale dojechał na ostatnim miejscu, ale już wcześniej zapewnił sobie złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Świata.

O dużym szczęściu może mówić Patryk Dudek, który nie błysnął na MotoArenie, ale dzięki słabej dyspozycji bezpośrednich rywali utrzymał się w czołowej ósemce cyklu Grand Prix. Oprócz niego i oczywiście Zmarzlika, pewne miejsce w przyszłorocznym cyklu ma jeszcze Maciej Janowski.

Przed tym turniejem bardzo dużo mówiło się o Bartoszu Zmarzliku, co specjalnie dziwić nikogo nie może. Jedni twierdzili, że presję udźwignie, inni zwracali uwagę, że on w finałach się „pali” psychicznie i będzie mu ciężko. Faktem jednak jest to, że Polak miał siedem punktów przewagi nad drugim w klasyfikacji Emilem Sajfutdinowem, a za nimi czaił się jeszcze Leon Madsen, który mając dziewięć „oczek” straty do liderującego Zmarzlika chciał zaatakować z drugiej linii.

Początek zawodów był bardzo udany w wykonaniu całej trójki, bo wszyscy zgodnie wygrali swoje inauguracyjne biegi. Pierwszy delikatne problemy zaczął mieć Bartosz Zmarzlik, bowiem w gonitwie piątej przegrał z Leonem Madsenem. Jako pierwszy poważny błąd popełnił jednak Emil Sajfutdinow. Rosjanin w swoim trzecim starcie – w bezpośrednim starciu z Madsenem – przyjechał na metę ostatni i bardzo skomplikował swoją sytuację w walce o złoto.

A Leon Madsen w sobotni wieczór był po prostu nieuchwytny. Duńczyk mógł delikatnie podkradać starty, mógł nieco zostawać po zwolnieniu taśmy, mógł jechać po szerokiej, przy krawężniku, a efekt był ciągle ten sam – pierwsze miejsce na mecie. Szybko więc polscy kibice uruchomili kalkulatory i rozpoczęło się wielkie liczenie. Zwłaszcza po czwartej serii, kiedy Zmarzlik przyjechał trzeci, za Januszem Kołodziejem i Jasonem Doylem. Dlatego bardzo ważny był bieg 20. – Polak stanął na starcie m.in. z Emilem Sajfutdinowem i margines błędu właściwie się wyczerpał. Zawodnik Stali Gorzów stanął na wysokości zadania i przyjechał przed Rosjaninem, jednocześnie definitywnie zamykając mu drogę do złota.

Zmarzlik mógł zostać mistrzem świata jeszcze przed finałem. Miał w klasyfikacji pięć punktów przewagi nad Madsenem i musiał spełnić się jeden ze scenariuszy – Duńczyk musiał odpaść w półfinale albo Polak musiał wjechać do wielkiego finału. Na wpadkę Madsena nie można było liczyć, bo ten oczywiście wygrał, ale chwilę później jego wyczyn powtórzył Zmarzlik i rozpoczęło się wielkie świętowanie. Wymowny był fakt, że jednym z pierwszych zawodników, którzy pogratulowali Zmarzlikowi, był ustępujący czempion, Tai Woffinden.

Finał był już bez większego znaczenia, ale dodajmy, że zwyciężył Leon Madsen, który tym samym zakończył zawody z kompletem 21 punktów. Jest siódmym zawodnikiem, który tego dokonał po zmianie formuły rozgrywania cyklów Grand Prix. Wcześniej bezbłędni byli Nicki Pedersen (Lonigo i Praga – 2007), Jason Crump (Cardiff 2009), Emil Sajfutdinow (Krsko 2009), Tomasz Gollob (Toruń i Vojens 2010), Jarosław Hampel (Sztokholm 2014) i Greg Hancock (Melbourne 2015).

Walka o złoto to jedno, ale w jej cieniu pozostawała rywalizacja o czołową ósemkę. Na swoim domowym torze wystrzelił Jason Doyle, który dokładając kolejne punkty szybko awansował na siódme, bezpieczne miejsce. Nie szło za to Patrykowi Dudkowi – zielonogórzanin zdobył zaledwie cztery „oczka” w całych zawodach i musiał gorąco liczyć na słabszą dyspozycję pozostałych zawodników. Artiom Łaguta był momentami szybki, ale ostatecznie zakończył zawody z siedmioma punktami, Matej Zagar również nie zdołał prześcignąć Polaka. Duzers więc w bólach, ale pozostał w czołowej ósemce.

Największym jednak smakiem musi się obejść nie Łaguta, nie Madsen ani żaden z zawodników startujących w sobotę, a… Anders Thomsen. Duńczyk był jedną nogą w Grand Prix 2020 – w GP Challenge był piąty i wystarczyło tylko, że Matej Zagar lub Niels Kristian Iversen (którzy w Challenge’u wywalczyli awans) utrzymają się w cyklu, a Thomsen miałby stały numer. Obaj jednak wypadli z ósemki, a Duńczyk jest zdany na łaskę organizatorów i ewentualną stałą dziką kartę.