Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Czterokrotny mistrz świata – Sebastian Vettel ogłosił zakończenie kariery wraz z końcem sezonu 2022.

 

Po 15 latach Niemiec postanowił rozstać się z królową sportów motorowych. Od debiutu w zespole BMW Sauber podczas Grand Prix Stanów Zjednoczonych w 2007 roku, podczas którego Vettel zdobył pierwsze punkty w karierze zastępując Roberta Kubicę, kierowca reprezentował łącznie pięć zespołów. Za kierownicą bolidu Toro Rosso zdobył swoje pierwsze zwycięstwo oraz pole position, którego do dziś włoski zespół nie zdołał ponownie wywalczyć. Rok później przeniósł się do głównego zespołu Red Bulla, gdzie od 2010 przez cztery lata konsekwentnie zdobywał mistrzostwa świata kierowców i konstruktorów, zostając tym samym najmłodszym mistrzem świata w historii Formuły 1. W austriackiej stajni zdołał ustanowić również wiele innych rekordów.

Gdy w 2014 roku nie zdołał uplasować się na pierwszej pozycji postanowił przenieść się do Ferrari. W zespole z Maranello spędził sześć sezonów i odniósł 14 zwycięstw. W 2017 i 2018 był bardzo bliski zdobycia tytułu, jednak przez własne błędy pokonał go Lewis Hamilton. Ostatnie dwa sezony postanowił spędzić w Astonie Martinie, jednak jak do tej pory tylko raz stawał na podium i nic nie zwiastuje, aby do końca ostatniego roku startów Niemca coś miało się zmienić.

Przez wielu uznawany za najlepszego kierowcę w historii u szczytu swojej kariery niewątpliwie stał się legendą. Jednak po porażce w walce o tytuł z Ferrari i braku jakichkolwiek perspektyw na sukcesy w Astonie Martinie Niemiec planuje zakończyć swoją długą i barwną karierę. Przed 4-krotnym mistrzem świata jeszcze 10 wyścigów, a następny już w niedzielę na Hungaroringu.