fot. Jarosław Pabijan
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

W sobotę na łódzkiej Motoarenie odbędzie się finał Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów. Złota wywalczonego przed rokiem będą bronić Polacy, a ich rywalami będą reprezentacje Szwecji, Czech, Słowacji, Danii, Łotwy i zespół Młodej Europy. Początek zawodów o godzinie 15:30.

Drużynowe Mistrzostwa Europy Juniorów to zawody, które rozgrywane są od 2008 roku, początkowo jako rywalizacja zawodników do lat 19, od 2013 roku zawody żużlowców do lat 21. W zmaganiach o miano najlepszego młodzieżowego zespołu na Starym Kontynencie właściwie bezkonkurencyjni są Polacy, bowiem wygrali aż dziewięć z dwunastu finałów, a w dziesiątym dołożyli srebro.

Wszystko zaczęło się w 2008 roku w Rawiczu, choć akurat Polacy nie zaliczą tamtych zawodów do udanych. Reprezentacja Polski na swoim torze uległa Szwecji, Danii i Rosji, zajmując czwarte miejsce, a walkę z rywalami nawiązał właściwie tylko Maciej Janowski i niekiedy Dawid Lampart. Pozostała trójka – Marcel Kajzer, Michał Łopaczewski i Borys Miturski – nie dorzuciła wielu punktów, co przełożyło się na brak medalu.

W kolejnym roku sytuacja była bardzo podobna – lider Janowski zdobył 15 punktów, Lampart dorzucił kilka ważnych „oczek”, a dwóch zawodników, Sławomir Musielak i Patryk Dudek, nie punktowało najlepiej. Jednak tym razem Biało-Czerwoni mieli drugiego lidera w postaci Przemysława Pawlickiego, który także zapisał na swoim koncie 15 punktów, a całość przełożyła się na medal dla Polski. I to od razu złoty.

O ile w 2009 roku w duńskim Holsted walka o zwycięstwo toczyła się właściwie do samego końca, o tyle w Divisovie w sezonie 2010 Polacy zdominowali rywali, zdobywając aż 56 punktów na 60 możliwych! Do świetnego Macieja Janowskiego i Przemysława Pawlickiego dołączyli Patryk Dudek i Kacper Gomólski, a w składzie Biało-Czerwonych znalazł się także Łukasz Cyran.

W 2011 roku Polska nie brała udziału w DMEJ, wróciła do rywalizacji w sezonie 2012 i rozpoczęła serię sześciu zwycięstw z rzędu. Mnóstwo doświadczonych dziś zawodników ma na swoim koncie złoto DMEJ – m.in. Bartosz Zmarzlik, Krystian Pieszczek, Piotr Pawlicki, Bartosz Smektała, Paweł Przedpełski czy Kacper Woryna. Zdarzało się, że finały były bardzo zacięte, a różnica między pierwszym a drugim zespołem wynosiła tylko jeden punkt (jak w 2015 roku w Pilznie), ale z reguły wygrane Polaków były bezdyskusyjne.

Przed dwoma laty młoda, ambitna reprezentacja Danii odebrała Polakom złoto i zakończyła ich fantastyczną serię. Jednak już w kolejnym sezonie Biało-Czerwoni znów zameldowali się na najwyższym stopniu podium wygrywając we francuskim Lamothe-Landerron. Choć tamte zawody miały niesamowitą dramaturgię, a o zwycięstwie zadecydował bieg dodatkowy, w którym Jakub Miśkowiak pokonał Jonasa Seiferta-Salka.

Co ciekawe, w klasyfikacji medalowej oczywiście prowadzą Polacy, ale to Duńczycy mają na swoim koncie więcej krążków – tylko raz nie stawali na podium DMEJ. Oprócz jednego złota dołożyli także siedem srebrnych i trzy brązowe medale.

Teraz przed Polakami szansa na dziesiąte złoto, a kapitan reprezentacji, Dominik Kubera, który ma na swoim koncie trzy złote i jeden srebrny medal, może stać się najlepszych zawodnikiem DMEJ wszech czasów. Żaden inny żużlowiec nie zdobył dotąd czterech mistrzostw w tych zawodach.

Trudno jednoznacznie wskazać najgroźniejszych rywali Polaków. Na papierze silne reprezentacje mają Łotysze i Duńczycy, a sporo w stawce namieszać mogą Czesi i Szwedzi. Nie można zapominać o reprezentacji Młodej Europy, czyli drużyny brytyjsko-węgiersko-holenderskiej. Turniej będzie odbywał się w systemie parowym.

Lista startowa finału DMEJ (początek o godzinie 15:30)

Szwecja
1. Alexander Woentin
2. Philip Hellstroem-Bangs
3. Anton Karlsson
22. Jonatan Grahn

Młoda Europa
4. Denis Fazekas (Węgry)
5. Drew Kemp (Wielka Brytania)
6. Mika Meijer (Holandia)

Słowacja
7. Jakub Valkovic
8. Jan Mihalik
9. David Pacalaj
24. Ratislav Cifersky

Dania
10. Mads Hansen
11. Jonas Seifert-Salk
12. Marcus Birkemose
25. Matias Nielsen

Czechy
13. Jan Kvech
14. Daniel Klima
15. Petr Chlupac
26. Jan Macek

Polska
16. Norbert Krakowiak
17. Dominik Kubera
18. Jakub Miśkowiak
27. Mateusz Cierniak

Łotwa
19. Ricards Ansviesulis
20. Francis Gusts
21. Ernests Matjisonoks
28. Oleg Mihaiłow