lotto partner główny serwisu
Thu. Nov 21, 2019
wlodzimierz-luczak-wykonczenia-wnetrz

PGE EXTRA LEAGUE

15. A cable (semi-final match): 01.09

FORBET Włókniarz Czestochowa – Unia Leszno Fogo 38:52

Stelmet Falubaz Zielona Gora – Betard Sparta Wroclaw 48:42

Date reserve (06.09)

16th round (semi-final match, a rematch): 08.09

Fogo Unia Leszno – FORBET Włókniarz Czestochowa 52:38

Betard Sparta Wroclaw – Zielona Gora Stelmet Falubaz 56:34

17. round (DMP final and match for 3rd place): 13.09 and 15.09

Betard Sparta Wroclaw – Unia Leszno Fogo 43:47

FORBET Włókniarz Czestochowa – Stelmet Falubaz Zielona Gora 57:33

18. queue (the match for the 3rd and final second leg DMP): 22.09

Stelmet Falubaz Zielona Gora – Czestochowa FORBET Włókniarz

Fogo Unia Leszno – Betard Sparta Wroclaw

SalariesTeamMatchespointsBalance
1.Fogo Unia Leszno1432188
2.Betard Sparta Wroclaw142669
3.Stelmet Falubaz Zielona Gora14twenty46
4.FORBET Włókniarz Czestochowa1419-24
5.MRGARDEN GKM Grudziadz1416-2
6.Speed ​​Car Motor Lublin1411-54
7.Stal Gorzow truly.work1411-70
8.Get Well Torun145-153

PGE Ekstraligi Schedule 2019:


Main Round:


1. round
FORBET Włókniarz Czestochowa – truly.work Stal Gorzow (Friday 5 April, Eleven) 47:43
Stelmet Falubaz Zielona Gora – Get Well Torun (Friday 5 April, Eleven) 53:37
Speed Car Motor Lublin – MRGARDEN GKM Grudziadz (Sunday April 7, nSport +) 49:41
Fogo Unia Leszno – Betard Sparta Wroclaw (Sunday April 7, nSport +) 50:40

2. round
MRGARDEN GKM Grudziadz – FORBET Włókniarz Czestochowa (Friday 12 April, Eleven) 47:43
truly.work Stal Gorzow – Speed Car Motor Lublin (Friday 12 April, Eleven) 49:41
Betard Sparta Wroclaw – Stelmet Falubaz Zielona Gora (Sunday April 14, nSport +) 49:41 Get Well Torun – Unia Leszno Fogo (Sunday April 14, nSport +) 42:48

Dates reserve (19.04, 21.04)

3. round
FORBET Włókniarz Czestochowa – Speed Car Motor Lublin (Friday 26 April, Eleven) 52:38 Stelmet Falubaz Zielona Gora – MRGARDEN GKM Grudziadz (Friday 26 April, Eleven) 46:44 Fogo Unia Leszno – truly.work Stal Gorzow (Sunday April 28, nSport +) 51:39 Betard Sparta Wroclaw – Get Well Torun (Monday April 28, nSport +) 54:36


4. queue
Speed Car Motor Lublin – Fogo Unia Leszno (Thursday, May 3rd, Eleven) 40:50
MRGARDEN GKM Grudziadz – Betard Sparta Wroclaw (Thursday, May 3rd, Eleven) 50:40
Get Well Torun – Czestochowa FORBET Włókniarz (Sunday May 5, nSport +) 39:51
truly.work steel Gorzow – Stelmet Falubaz Green up (Sunday May 5, nSport +) 41:49

5. round
truly.work Stal Gorzow – Betard Sparta Wroclaw (Friday May 17, Eleven) 48:42
Stelmet Falubaz Zielona Gora – Speed Car Motor Lublin (Friday May 10, Eleven) 54:36
MRGARDEN GKM Grudziadz – Get Well Torun (Sunday May 12, nSport +) 55:35
FORBET Włókniarz Czestochowa – Unia Leszno Fogo (Sunday May 12, nSport +) 31:59

Dates reserve (17.05, 19.05)

6. queue
truly.work steel Gorzow – MRGARDEN GKM Grudziadz (Friday May 24 Eleven) 51:39
FORBET Włókniarz Czestochowa – Betard Sparta Wroclaw (Friday May 24 Eleven) 41:49

Fogo Unia Leszno – Stelmet Falubaz Zielona Gora (Sunday May 26, nSport +) 51:39
Speed Car Motor Lublin – Get Well Torun (Sunday May 26, nSport +) 48:42

7. round
Betard Sparta Wroclaw – Speed Car Motor Lublin (Friday May 31, Eleven) 47:43
Get Well Torun – truly.work Stal Gorzow (Friday May 31, Eleven) 49:40
Stelmet Falubaz Zielona Gora – FORBET Włókniarz Czestochowa (Sunday June 2, nSport +) 49:41
MRGARDEN GKM Grudziadz – Fogo Unia Leszno (Friday June 2, nSport +) 45:45

8. queue
Speed Car Motor Lublin – Betard Sparta Wroclaw (Thursday June 7 Eleven) 42:48
Fogo Unia Leszno – MRGARDEN GKM Grudziadz (Thursday June 7 Eleven) 52:38
FORBET Włókniarz Czestochowa – Stelmet Falubaz Zielona Gora (Sunday June 9, nSport +) 51:39
truly.work steel Gorzow – Get Well Torun (Sunday June 9, nSport +) 49:41

Dates reserve (14.06, 16.06)

9. queue
Betard Sparta Wroclaw – FORBET Włókniarz Czestochowa (Sunday June 23, Eleven) 56:34
Get Well Torun – Speed Car Motor Lublin (Friday June 21, Eleven) 37:53
MRGARDEN GKM Grudziadz – truly.work Stal Gorzow (Friday 21 June nSport +) 51:38
Stelmet Falubaz Zielona Gora – Fogo Unia Leszno (Sunday June 23, nSport +) 43:47

10. queue
Get Well Torun – MRGARDEN GKM Gurdziądz (Friday June 28, Eleven) 44:46
Speed Car Motor Lublin – Stelmet Falubaz Zielona Gora (Friday June 28, Eleven) 41:49
Fogo Unia Leszno – FORBET Włókniarz Czestochowa (Sunday 30 June , nSport +) 57:33
Betard Sparta Wroclaw – truly.work steel Gorzow (Sunday June 30, nSport +) 58:32

Dates reserve (05.07, 07.07)

11. queue
Betard Sparta Wroclaw – MRGARDEN GKM Grudziadz (Sunday, July 28, Eleven) 51:38
Fogo Unia Leszno – Speed Car Motor Lublin (Friday 26 July Eleven) 51:39
FORBET Włókniarz Czestochowa – Get Well Torun (Friday, 26 July nSport +) 52:38
Stelmet Falubaz Green Gora – truly.work steel Gorzow 57:33 (Monday July 28, nSport +)

12. queue
Speed Car Motor Lublin – FORBET Włókniarz Czestochowa (Friday August 2 Eleven) 45:45
MRGARDEN GKM Grudziadz – Stelmet Falubaz Green up (Friday August 2 Eleven) 44:46
Get Well Torun – Betard Sparta Wroclaw (Sunday August 4 , nSport +) 41:49
truly.work steel Gorzow – Fogo Union Leszno (Sunday August 4, nSport +) 46:44

13. queue
Fogo Unia Leszno – Get Well Torun (Thursday August 9, Eleven) 64:26
FORBET Włókniarz Czestochowa – MRGARDEN GKM Grudziadz (Thursday August 9, Eleven) 52:38
Speed Car Motor Lublin – Stal Gorzow truly.work (Sunday 11 August nSport +) 50:40Stelmet Falubaz Green Gora – Betard Sparta Wroclaw (Sunday August 11, nSport +) 44:46

Dates reserve (16.08, 18.08)

14. queue
MRGARDEN GKM Grudziadz – Speed Car Motor Lublin (Friday August 23, Eleven) 52:38 truly.work Stal Gorzow – FORBET Włókniarz Czestochowa (Friday August 23, Eleven) 45:45 Betard Sparta Wroclaw – Fogo Union Leszno (Sunday August 25, nSport +) 35:55 Get Well Torun – Stelmet Falubaz Green up (Sunday August 25, nSport +) 46:44 Date reserve (30.08)



Final round:


15. A cable (semi-final match): 01.09

Date reserve (06.09)

16th round (semi-final match, a rematch): 08.09

Date reserve (13.09)

17. round (match for third place and the final DMP): 15.09

Date reserve: 20.09

18. queue (for the 3rd place match and final of the DMP, and the rematch): 22.09

Dates reserve (27.09, 29.09, 06.10)

* Where before playing the third match of the final round 4 match of the final round, Which will be hosted by the club from Torun is postponed for the day 29/09/2019, then switches automatically box it hosts 3 and 4 and the final round of Torun club will host the third match of the final round.

* In a round of television rozgrywkowej first choice, Which is nSport +, you can make one change Concerning the selection of the match – at least five weeks before the calendar date.