Mistrzostwa Świata Speedway’u

2020-04-29 17:00:00

Planowana relacja

Przejdź

Grand Prix Speedway

2020-02-29 20:00:00

Planowana relacja

Przejdź

Finał ICE SPEEDWAY

2020-02-28 18:00:00

Planowana relacja

Przejdź

Grand Prix Polski

2020-02-22 19:00:00

Planowana relacja

Przejdź

Grand Prix Szwecji

2020-02-20 19:00:00

Planowana relacja

Przejdź

Grand Prix Australii

2020-03-19 19:00:00

Planowana relacja

Przejdź

Derby rzecz święta!

Derby Pomorza i Kujaw fot. Jarosław Pabijan

Mecze derbowe to te spotkania, które kibice zainteresowanych drużyn zwykli zaznaczać w kalendarzu na czerwono. Podobnie jak niedziele czy święta. To wydarzenie, na które wielu sympatyków będących zagranicą specjalnie bierze urlop i rezerwuje bilety lotnicze, często z półrocznym wyprzedzeniem. W końcu, to spotkania podwyższonego ryzyka, także tego emocjonalnego, bardzo często skupiającego na sobie uwagę fanów całej dyscypliny.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że mecze derbowe to rywalizacja, na którą czeka się z wypiekami na twarzy. Dla wielu kibiców, nie tylko żużla, to spotkania o honor, o dumę, o prymat w dzielnicy, mieście, województwie, regionie, a czasem nawet w krajuI nie ma znaczenia poziom sportowy, wielkość klubów czy rodzaj rozgrywek. Chociaż wiadomo, że im wyższa klasa rozgrywkowa, tym większy prestiż, zainteresowanie, medialność i rozgłos nadany wydarzeniu. Tak jest i było, zwłaszcza w piłce nożnej, ale podobnie jest w innych sportach zespołowych, również w rodzimym żużlu, gdzie derby zawsze smakują wyjątkowo. Sezon bez meczów derbowych, to jak tort bez wisienki, samochód bez klimatyzacji czy wczasy bez all inclusive. Niby fajnie, ale jednak czegoś do pełni szczęścia brakuje.   

W nadchodzącym sezonie, w każdej klasie rozgrywkowej począwszy od ekstraligi, na drugiej lidze żużlowej kończąc, będziemy mieli do czynienia z meczami derbowymi. Przyjrzyjmy się zatem kiedy i jakie mecze derbowe nas czekają.

Lubuskie derby niczym „święta wojna” 

Ekstraligowych kibiców z Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego wiele w żużlu dzieli, ale co do jednego wszyscy są zgodni: sezon bez meczów derbowych, to nie jest prawdziwy sezon! Bez tych spotkań liga jest dla nich po prostu niepełnowartościowa. Bardzo dobrze to było widać przez ostatnie dwa sezony, kiedy to najpierw gorzowianie trzymali kciuki za powodzenie sąsiadów z południa w meczach barażowych z ekipą z Rybnika, by rok później zielonogórzanie kibicowali stalowcom w tych samych meczach barażowych, ale z drużyną Arged Malesa TŻ Ostrovii Ostrów Wielkopolski.

Przed sezonem 2019 klub i kibice truly.work Stali Gorzów dokuczali w mediach społecznościowych kibicom Stelmet Falubazu Zielona Góra, że lada moment minie 1000 dni od zwycięstwa ekipy z południa województwa lubuskiego w żużlowym meczu derbowym. Ten przytyk tak mocno zabolał kibiców, a zwłaszcza żużlowców z Zielonej Góry, że ci najpierw wygrali mecz na stadionie im. Edwarda Jancarza, a potem jeszcze dołożyli w rewanżu u siebie kolejne trzy duże punkty meczowe. Zielonogórzanom udało się uniknąć 1000 dni wstydu, teraz licznik derbowy bije w drugą stronę.

Dotychczasowy stan rywalizacji: 96 meczów, 54 zwycięstwa Gorzowa, 37 zwycięstw Zielonej Góry, 6 remisów. 

Termin meczów derbowych w sezonie 2020:

V kolejka: 24 maja – Stelmett Falubaz Zielona Góra vs truly.work Stali Gorzów 

XII kolejka: 02 sierpnia – truly.work Stali Gorzów vs Stelmet Falubaz Zielona Góra

Wielki powrót klasycznych Derbów Pomorza i Kujaw 

Na razie jeszcze na pierwszoligowym podwórku. Po zaskakującym spadku z PGE Ekstraligi ówczesnej drużyny Get Well Trouń i spodziewanym awansie do pierwszej klasy rozgrywkowej Polonii Bydgoszcz, kibice z obu tych miast, po siedmiu latach przerwy, znów będą mogli cieszyć oczy bratobójczymi pojedynkami. O prymat w województwie? Chyba nie, bo ten będzie należał do ekstraligowej drużyny z Grudziądza, ale o prestiż i powrót dawnych czasów i ducha rywalizacji z pewnością. Niemniej jednak, spotkania derbowe pomiędzy drużynami z Bydgoszczy i Torunia, albo Torunia i Bydgoszczy należą do tych najbardziej klasycznych w polskim żużlu i tych najbardziej eksponowanych w województwie kujawsko-pomorskim.  

Dotychczasowy stan rywalizacji: 88 meczów, 50 zwycięstw Torunia, 36 Bydgoszczy, 2 remisy.

Termin meczów derbowych w sezonie 2020: 

VI kolejka: 7 czerwca – Polonia Bydgoszcz vs eWinner Apator Toruń

IX kolejka: 28 czerwca – eWinner Apator Toruń vs Polonia Bydgoszcz

Derby Podkarpacia reaktywacja 

Po rocznej przerwie wracają mecze derbowe pomiędzy drużynami Krosna i Rzeszowa. Przerwa wynikała z perturbacji organizacyjnych klubu z Rzeszowa. Poprzednia ekipa, na czele której stał prezes Ireneusz Nawrocki, wypadła z ligowego żużla, podobnie, jak w marcu 2019 roku samochód biznesmena z drogi w Czechowicach-Dziedzicach. Nowe władze klubu z Rzeszowa, jeszcze w sierpniu ub. roku powołały do życia klub żużlowy pod nazwą RzTŻ Rzeszów. Dzięki temu, w nadchodzącym sezonie znów będziemy mogli być świadkami spotkań o żużlowy prymat na Podkarpaciu. Zęby na te pojedynki szczególnie ostrzą sobie Wilki w Krośnie. Jak przyznał kilka tygodni temu na łamach naszego portalu szef tego klubu, jeszcze nigdy w historii ekipa żużlowa z Krosna nie wygrała meczu ligowego z drużyną z Rzeszowa, obojętnie czy to w Krośnie, czy w Rzeszowie. – Chcielibyśmy w końcu przełamać tę niekorzystną passę i pokusić się o zwycięstwo – wyznał Grzegorz Leśniak. Dodatkowym smaczkiem tych meczów będzie to, że w drużynie z Rzeszowa są zawodnicy, którzy w ostatnim sezonie występowali z wilkiem na plastronie. Niewątpliwie będą to mecze z podtekstami.

Termin meczów derbowych w sezonie 2020: 

IV kolejka: 20 maja – Wilki Krosno vs RzTŻ Rzeszów

VII kolejka: 11 czerwca –  RzTŻ Rzeszów vs Wilki Krosno

Derby Wielkopolski

Oprócz powyższych meczów derbowych, w nadchodzącym sezonie czekają nas również pierwszoligowe Derby Wielkopolski pomiędzy drużynami Car Gwarant Startu Gniezno i Arged Malesa TŻ Ostrovii Ostrów Wielkopolski. Mecze pomiędzy tymi właśnie drużynami żużlowymi są uznawane za jedyne tradycyjne Derby Wielkopolski. 

Dotychczasowy stan rywalizacji: 37 spotkań, 24 zwycięstwa Gniezna, 12 Ostrowa Wielkopolskiego., 1 remis

Termin meczów derbowych w sezonie 2020: 

IV kolejka: 24 maja – Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wielkopolski vs Car Gwarant Start Gniezno

XI kolejka: 12 lipca – Car Gwarant Start Gniezno vs Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wielkopolski

Derby Kolejarzy

Tak się składa, że w polskim żużlu mamy dwie drużyny, które w swojej nazwie mają słowo „Kolejarz” i obie jeżdżą w drugiej lidze. To ekipy z Opola i Rawicza. W ostatnim sezonie dwukrotnie lepsza była drużyna opolskich Kolejarzy. W nowym, pierwsze starcie zaplanowano już w drugiej kolejce.   

Termin meczów derbowych w sezonie 2020: 

II kolejka: 19 kwietnia – OK Bedmet Kolejarz Opole vs Stainer Unia Kolejarz Rawicz

IX kolejka: 01 sierpnia – Stainer Unia Kolejarz Rawicz vs OK Bedmet Kolejarz Opole

Wilcze Derby

Nowością od sezonu 2020 będą pojedynki dwóch drużyn z wilkiem na plastronie. Wszystko za sprawą tego, że po raz pierwszy w polskich żużlowych rozgrywkach ligowych wystąpi niemiecka drużyna o nazwie Wolfe Wittstock. Automatycznie daje to przyczynek do stworzenia nowych pojedynków derbowych, o charakterze międzynarodowym, z uwagi na posiadany herb i nazwę obu klubów.   

Termin meczów derbowych w sezonie 2020: 

II kolejka: 19 kwietnia – Wilki Krosno vs Wolfe Wittstock

IX kolejka: 02 sierpnia – Wolfe Wittstock vs Wilki Krosno

Małe derby Wielkopolski

Tym mianem należy określić spotkania pomiędzy drużynami SpecHouse PSŻ-u Poznań i Stainer Unii Kolejarza Rawicz. W minionym sezonie dwukrotnie lepsza okazała się ekipa ze stolicy Wielkopolski zwyciężając odpowiednio 51:39 w Poznaniu oraz 35:55 w Rawiczu. W sezonie 2020 Kolejarze z Rawicza z pewnością będą chcieli się zrewanżować.

Termin meczów derbowych w sezonie 2020: 

III kolejka: 02 maja – Stainer Unia Kolejarz Rawicz vs SpecHouse PSŻ Poznań

VIII kolejka: 12 lipca – SpecHouse PSŻ Poznań vs Stainer Unia Kolejarz Rawicz

ŁUKASZ KOŹLIŃSKI

ZOBACZ TAKŻE:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.