Liczba tygodnia

Kliknij→

Tyle punktów po dwóch turniejach IMP mają Bartosz Zmarzlik oraz Dominik Kubera

LICZBA TYGODNIA LOTTO

Tyle punktów po dwóch turniejach IMP mają Bartosz Zmarzlik oraz Dominik Kubera
fot. Jarosław Pabijan
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

W tym roku będziemy mieli w Polsce prawdziwy wysyp mistrzostw świata i mistrzostw Europy. To, że Polacy będą je organizować wynika zarówno z wcześniejszych starań, nieraz podjętych lata wstecz, jak też tegorocznych „akcji specjalnych”. Te drugie to oczywiście międzynarodowy wyścig o przejęcie imprez typu MŚ czy ME z rąk wyrzuconych za burtę sportowej rywalizacji Rosji.

 

Jakie w roku 2022 zobaczymy w naszym kraju imprezy międzynarodowe rangi mistrzowskiej? Z zaplanowanych już przed czterema laty Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Kobiet (w Łodzi). Odbędą się one w II połowie września i w październiku. Obok Polski współorganizować je będzie również Królestwo Niderlandów. Do MŚ pań doszły jeszcze, w ciężko wywalczonym boju o schedę po Rosji, MŚ mężczyzn. Ciekawe, że najpierw odbędzie się turniej mistrzowski panów, gdzie nasi bronią tytułu mistrza świata(zresztą zdobytego dwa razy pod rząd: 2014-2018). Biało-Czerwoni zagrają w Krakowie, Gdańsku i – mecze o medale (oby!) – w Katowicach, w szczęśliwym dla nas „Spodku” (tam zdobyliśmy nasze drugie z trzech złotych medali w MŚ). Start: koniec sierpnia. Jesteśmy faworytami, nie ma co tego kryć. Natomiast nasze dziewczyny mają plan minimum: wejść do pierwszej „ósemki”. To dużo w porównaniu z tym, co miało miejsce przed 4 laty, gdzie Biało-Czerwone w ogóle nie zagrały na MŚ…

Jednak ponad dwa miesiące przed wyjątkowym siatkarskim festiwalem w Polsce – dwa Mundiale w jednym kraju! – w Rzeszowie już kolejny raz i trzeci rok z rzędu pod moim Patronatem Honorowym odbędą się Mistrzostwa Świata na żużlu na długim torze (long – track). Wierzę w medal Stanisława Burzy, który jest jak wino – im starszy tym lepszy… Zresztą w jedynym turnieju finałowym MŚ, w jakim jechał w zeszłym roku był na trzecim miejscu (właśnie w Rzeszowie).

Dwa tygodnie później w Krakowie obejrzymy podwójne ME w rugby 7-osobowym: kobiet i mężczyzn. To kolejne mistrzostwa „zdobyte” przez Polskę na Rosji. Nasze rugbystki bronią tytułu wicemistrzyń Europy, a ponieważ złote medalistki – Rosjanki nie wystartują z oczywistych względów, to właśnie Biało-Czerwone są faworytkami ME. Gorzej wyglądają szanse naszych rugbystów, ale trzymamy kciuki.

Z imprez mistrzowskich, które Polska „zabrała” Rosji dodajmy jeszcze ME w strzelectwie oraz siatkarską Ligę Narodów (początek lipca w Gdańsku).

Są jeszcze – planowane jeszcze przed wojną w Europie Wschodniej – dwa z czterech turniejów ME seniorów na żużlu, czyli SEC – siódmy rok z rzędu pod moim Patronatem Honorowym. Odbędą się one w Łodzi i Rybniku. Plus 4 turnieje GP, czyli żużlowych IMS. A to nie wszystko…

Rok 2022 stoi pod znakiem wielkiej promocji Polski jako organizatora kluczowych zawodów sportowych – mistrzostw Europy i globu.

RYSZARD CZARNECKI