fot. Jarosław Pabijan
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

To dla mnie osobiście wielka rzecz, że mogłem zainicjować wydanie niezwykłej książki, namówić wydawcę i autora, aby powstała, wreszcie napisać do niej przedmowę. Dosłownie wczoraj, w siedzibie PKOl odbyła się premiera bardzo ważnej pozycji na rynku polskiego czytelnictwa sportowego: „Gdy milkną oklaski. Opowieści weteranów polskiego sportu:.  Jej autorem jest Maciej Zdziarski, wydawca – Instytut Łukasiewicza, zaś treścią – rozmowy z jedenastoma wybitnymi polskimi sportowcami.

 

To jednocześnie jedenaście niezwykłych historii. Wśród bohaterów tej jakże ważnej pozycji jest sensacyjna wicemistrzyni olimpijska w skoku wzwyż z Rzymu(1960) – Jarosławia Jóźwiakowska. Jest mistrz olimpijski w  szermierce indywidualnie w Tokio(1964) i jednocześnie pierwszy polski złoty medalista IO w historii Egon Franke (w sumie zdobył trzy medale igrzysk, bo jeszcze w drużynie srebro w 1964 i brąz w 1968). I inny szermierz -medalista z Tokio, olimpijczyk z Rzymu(1960) – Janusz Różycki, syn jednego z trzech wielkich polskich kryptologów, który złamali szyfr Enigmy!

Jest też dwukrotny medalista olimpijski w kolarstwie Mieczysław Nowicki (srebro w drużynie i brąz indywidualnie w Montrealu w 1976 roku – jedyny kolarz na tych igrzyskach, który zdobył dwa medale! ). Jest również ostatni  polski mistrz olimpijski w boksie – Jerzy Rybicki (Montreal 1976). Ale także hokeista, jeden z najlepszych bramkarzy w historii polskiego hokeja, który zostawił sport, bo został… księdzem (!) – Paweł Łukaszka z Podhala Nowy Targ.

Jako uczeń szkoły podstawowej wygrałem parę turniejów w tenisie stołowym, stąd tym bardziej chętnie przeczytałem rozmowę z jednym z dwóch najlepszych tenisistów stołowych w naszej historii (obok Andrzeja Grubby) – Leszkiem Kucharskim. Był dwukrotnym olimpijczykiem (w Seulu 1988 ćwierćfinał debla) ,był też wicemistrzem świata i dwukrotnym brązowym medalistą MŚ oraz dwukrotnym wicemistrzem Europy i dwukrotnym brązowym medalistą ME. Był też indywidualnym mistrzem Europy juniorów.

Mój Wrocław reprezentuje dwukrotna mistrzyni olimpijska w strzelectwie Renata Mauer-Różańska z WKS Śląsk.

No i czterokrotny mistrz olimpijski w lekkiej atletyce (najwięcej złotych medali IO w historii Polski) Robert Korzeniowski. Książkę kończą rozmowy z przedstawicielami naszego sportu narodowego czyli siatkówki: Magdaleną Śliwą i Piotrem Gruszką – oboje są rekordzistami pod względem występów w reprezentacji Polski (Magda: 359,  Piotr: 450).

W moim wstępie do tej książki napisałem, że: „To znakomita forma uczczenia naszych rodaków, którzy przez wiele lat walczyli pod biało-czerwoną flagą, z orzełkiem na piersi – z Polską w sercach”…

RYSZARD CZARNECKI